USDJPY , NIKKEI ve DİĞER BORSALAR

Adnan Salih 09 Aralık 2014, 15:47

 

NIKKEI endeksi 2013 yılından bu yana 2 katından fazla değerlendi.  
Aylık kapanışlarda NIKKEI endeksi 2000-2007 tepelerinden gelen düşen trendin üzerinde işlem görüyor.
(Yüksek çözünürlüklü görüntüler için resmin üzerine tıklayın)

NIKKEI endeksinde 7 yıllık döngüler dikkat çekici: 2000-2007; 2007-14. Yeniden bir düzeltme aşamasına mı geldik yoksa yükseliş farklı bir boyut mu kazanacak?
USDJPY paritesine bakalım:

USDJPY, 100 seviyesinden itibaren neredeyse kesintisiz değer kaybederek 121 civarına yükseldi. Hem NIKKEI hem USDJPY paritesinde “tepe” oluşuyor görüntüsü mevcut. Yukarıdaki grafikte Eiffel kulesini ekledik, eğer fiyatlar gerilemeye başlarsa 2015 yılı kolay olmayacaktır. Bu tip bir formasyonda fiyatların başladığı yere kadar gelmesi sürpriz olmaz. 
NIKKEI  ve JPYUSD aynı grafikte:

Piyasalar oldukça yukarıda, USDJPY karşı rekorlar kırıyor, JPY için güven en alta inmiş durumda:

DAX, SP500, EUR ve DXY son 5 yıl performanslarına bakalım:

USDTRY
USDTRY 2013 yılı aralık ayından bu yana devasa bir üçgen içerisinde ilerliyor:

(1)    Noktası bu senenin Eylül ayında görüldü, en yüksek 2.3050
(2)    Noktası Kasım ayının ilk haftasında görüldü, en yüksek 2,2770
(3)    Noktası Aralık ayı ilk haftasında görüldü, en yüksek 2,2815
Kur Eylül’de yükseldi, Ekim ayında düştü, Kasım başı yükseldi, sonunda düştü. Aralık ayındaki yükseliş ilk defa trend çizgisinin üzerinde bir kapanış gerçekleşmesine sebep oldu. Direncin üstündeki kapanışın ertesi günü (bugün) ise tekrar kanalın içerisine girmeye başladı. 
Bu durumda Kasım ayındakine benzer gelişmeler olursa USDTRY’nin destek olarak düşüneceğimiz 2,2200’ye gerileme olasılığı ortaya çıkıyor.
TL’deki değerlenmeyi destekleyen son zamanlardaki en önemli fiyat hareketi petrolde yaşanıyor.  20-50 günlük petrol ile BİST100 korelasyonlarını aşağıdaki grafikte gösterdik. BİST ile petrol arasındaki ilişki negatif, USDTRY ile pozitif olacaktır. 
Şu an için piyasa algısı: Petrol aşağı, USDTRY aşağı, BİST100 yukarı. 

Kısa pozisyonlarda 2,28 stop olarak kabul edilebilir. 
USDTRY günlük grafiğe kısa ve uzun dönemli ortalamalara göre bakalım

Kur, uzun dönemli ortalamaya hareketlendi ama üstünde kalıcı olmayı şimdilik başaramadı. USDTRY’de son 3 aydaki eğilim zayıfladıkça almak üzere kurgulanmış gibi görünüyor, alımlar yeni yılda açılmak üzere pozisyon kapatma amaçlı değilse 2015 USDTRY için sert bir yıl olabilir.
SONUÇ: Dünya endeksleri 2007 zirvelerini zorluyor/üstünde kapanış yapıyorlar. Buradan alım yapmaya cesareti olan var mı?

 

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

Diğer Yazıları