Ücretsiz portföy programı: Google Finance

Adnan Salih 08 Ağustos 2016, 10:44

 

Hisse senetlerini alan, satan pekçok yatırımcı yatırımlarını bir programdan takip etmez, edenler de genelde Excel programından faydalanırlar. Takip için ise aracı kurumların ekstreleri ve uygulamaları tercih edilir. Portföy programları portföy yönetimleri içindir ve pahalıdır.

Bugün portföyümü, stratejileri Google Finance üzerinden ücretsiz nasıl takip edebiliriz inceleyeceğiz.

Google Finance kullanabilmek için bir Google hesabınızı olması yeterli.

Örnek olması için Sihirli Formül Stratejisinin 2016 yılında aldığımız hisselerini kullanacağız.

Şimdi adım adım portföyü nasıl aktaracağımızı özetleyelim.

Soldaki menüden Portfolios sekmesine tıkla:

Sağ üstte Create New Portfolio tuşuna tıklayarak portföyümüzü oluşturmaya başlayalım. Ben portföy ismini SF2016 olarak verdim.

Portföy ismini verdikten sonra boş bir sayfa gelecek buradan Edit portfolio sekmesini açacağız:

Açılan pencereden para birimini TL yapmamız gerekiyor, bu adım önemli bunu atlarsak sistem düzgün çalışmaz.

Kaydedip çıkalım.

Portföy hala boş. Portföyü 100000 TL ile başlatacağım. Bunun için Deposit tuşuna basıp işlemi giriyorum. Sonrasında Add to portfolio tuşuna tıklayıp portföye eklemem gerekiyor:

TL yatırdıktan sonra görünüm:

Portföy hala daha boş.

2016 yılında yapılan işlemleri 20 hisseli portföy için aktaracağım. Hisseleri 31/12/2015 tarihinde alıp 31/3/2016 tarihinde sattığımı, oluşan TL rakamını kullanarak yeni grup hisseleri 31/3/2016 tarihinde aldığımı ve bu hisseleri 30/6/2016 tarihinde sattığımı, daha sonra elimdeki para ile 30/6/2016 tarihinde yeni hisseleri aldığımı varsayacağım. Komisyon ödemedim.

İşlemleri yapabilmek için Excel’de oluşturup Google Finance portföye aktaracağım. Bunun için import transactions kullanılacak:

Gelen ekrandan Gözat:

İlgili dosyayı seçtikten sonra preview import tuşuna bastıktan sonra portföy işlemleri ekrana gelmeli. Bu ekranda sütunları eşleştirmek gerekiyor:

Sol üstteki kutucuğu işaretledikten sonra tüm işlemler seçilecek. Bilgi satırını seçim dışı bıraktıktan sonra altta yer alan import tuşuna basacağız ve portföy işlemleri aktarılacak.

Herşey doğru gittiyse aşağıdaki mesaj gelecek:

Aktarım sonrasında ise edit transactions ile tüm işlemleri cash linked olarak işaretlemek gerekecek. Kaydettikten sonra portföyü inceleyebiliriz:

Kapatılan pozisyonlar closed olarak gelecek, diğerleri ise açık olacak. Her bir hissenin performansı vs incelenebilir.

Yarın devam edeceğim.

 

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • Ozan USTUN13 Ağustos 2016 12:42Sayın ADNAN SALİH buna benzer bir takibi daha sade ve türkçe haliyle investingdende bir hesap acarak saglayabılıyorsunuz zorlanan arkadaslar orayada bır baksın derım

  (%0,00) (%100,00)
 • MErt08 Ağustos 2016 17:14Çok karmaşık gerçekten, her kesim veya mobil kullanıcılar için imkansız. Ancak sadece yurt dışı yatırımlarını takip etmek isteyenler için bu durumda en güzeli google finance.

  (%100,00) (%0,00)
 • Adnan Salih08 Ağustos 2016 17:00Sayın ad: Yarınki yazıda daha detaylı ele alacağım. GF bir hayli yetenekli. Test ettiğimiz stratejilerin 2016 performanslarını inceleyeceğiz.

  (%0) (%0)
 • ad08 Ağustos 2016 13:16bu kadar karmaşık işleme ne gerek var. aracı kurum hesabında zaten gereken bilgiler mevcut.

  (%37,50) (%62,50)

Diğer Yazıları