Temel stratejiler performansları

Adnan Salih 09 Şubat 2017, 11:25

 

Borsa 2017 yılına sıradan bir başlangıç yaptıktan sonra ocak ayı ikinci haftasından itibaren serbest uçuşa geçti. 2017 getirisi BİST100 için %13 oldu. Önemli ve büyük bir getiri. 1 ay civarından bir sürede 1 yılda kazanılan faiz gelirinden dahi fazla.

Bunu bekleyen var mıydı tartışılır. Bu köşeyi takip eden yatırımcılar uzun süreden bu yana piyasa konusunda yön beyan etmenin zararla sonuçlanacağını savunduğumu bilirler. Piyasanın yönünden ziyade uç noktalarını tahmin etmeye çalışmak piyasa gidecek/düşecek destek/direnç demekten çok daha makul ve mantıklıdır.

Yatırım riskli bir iş, getirisi de yüksek. Makro / mikro ekonomide yaşananlar, iç/dış siyasetteki gelişmeler TL’deki sürekli değer kaybı yatırımcıları borsa konusunda ister istemez korkuttu ve bu ralliden uzak kalmasına yol açtı.

Düzenli yatırım yapmanın kısa vadede bazen endeksin altında kaldığını ama uzun vadede endeksi sürekli geçtiğini defalarca ele aldık. Geliştirdiğimiz stratejileri 2015-16 yılından beri siz okuyucularımızla beraber test ediyoruz. Zamanın gücüne dayandıklarını söyleyebilirim.

Hangi strateji ne kadar getiri üretmiş tekrar göz atmakta fayda var.

Öncelikle kimsenin beğenmediği eşit ağırlıklı eski ikinci ulusal hisselerinden oluşan portföye bakalım. Fon yöneticileri ve piyasa profesyonelleri bu hisseleri almazlar. Aslına bakılırsa çoğu da spekülatiftir. Doğru düzgün kar edeni yoktur. Bu çirkin portföyün 2017 getirisi %14 ve borsadan çok daha iyi!

Son 1 yıl performansını grafikte inceleyelim:

Getiri fena değil.

Bu portföyün borsa betası %50 civarında, borsadan bağımsız olduğunu söyleyebiliriz:

Aynı hisseler ile 10 günde bir eşit volatilite yapmıştık. Getiri grafiği:

Bu portföyün borsa ile ilgisi daha da düşük:

Sevilmeyen beğenilmeyen tabiri caizse bir kenara atılan hisselerden oluşan portföyler borsayı ciddi geride bırakmış. Burada dikkat çektiğim konu tekil hisse riskini almamak. Tek bir hisse portföyü 3-4 kat yükseltebilir, sıfıra da indirebilir.

Minimum korelasyon algoritmasına göre oluşturduğumuz portföy:

Bu sene getiri endeksten geride, 6 aylık performans endeks ile paralel.

EBİT/FAVÖK artışı portföyü ve getirileri:

Net kar artışı stratejisi:

Ucuz F/K stratejisi borsadan daha iyi:

Aynı şekilde ilk 50 büyük şirket ucuz F/K stratejisi de daha iyi:

Sihirli formül borsadan biraz daha geride:

Sihirli formül ikinci kısım EV/EBITDA yüksekliğine göre oluşturulan portföy performansı yüksek:

İkili momentum borsaya göre %3 geride:

Düzenli yatırım ve bol kazançlar.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • serdar12 Şubat 2017 00:01bu calismaya ilaveten bir fonun bulundurmasi optimum sayilabilecek hisse sayisini merak ettim.abd de 20 olarak hesaplanmis.bist te kac acaba?

    (%0) (%0)
  • Alpha09 Şubat 2017 12:27Özellikle 10 gün bir eşit volatilite yapılan portföy endeksin düştüğü senelerde bile pozitif getiri sağlamış.

    (%0,00) (%100,00)
  • SALİM09 Şubat 2017 12:08Hocam neticede borsa %12 yukarıda olunca hisselerde ister istemez prim yapıyor.Buna başarı dememek lazım.

    (%55,56) (%44,44)

Diğer Yazıları