Sanders, ABD Başkanlık yarışı ve piyasaların seyri

Adnan Salih 09 Nisan 2020, 08:42

 

ABD Başkanlık yarışından Sanders çekildi. ABD Borsalarında geri çekilmeler yaşandığı görülüyor ancak endekslerin destek seviyelerinde tutunduğu dikkat çekiyor. Asıl önemli konu ise FOMC tutanakları. Yatırımcılar bir yandan BIST 100’ü izlerken bir yandan da ABD ekonomisindeki ve borsalarındaki gelişmeleri de yakından izlemekte fayda var.

Sanders, ABD Başkanlık yarışından çekildi. ABD'de 2020 başkanlık seçimleri için Demokratların aday adayı Bernie Sanders'ın seçim kampanyasını askıya aldığı bildirildi.
Uzun süre Demokratların "favori" adayı olarak kampanyasını yürüten Sanders'ın yarıştan çekilmesiyle, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Demokrat cephede tek aday adayı oldu.
Ülkede 3 Kasım 2020'de yapılacak seçimi kazanacak isim, 20 Ocak 2021'de Beyaz Saray'da başkanlık koltuğuna oturacak.

Gelişmeler Sanders lehine ilerlerken yarıştan çekilmesi pandemi dönemine geldiği için fiyatlamalarda fazla etkisini hissettirmeyecek gibi görünüyor.

ABD Borsalarına bakıldığında güçlü destek seviyelerinde tutunduğunu görüyoruz. Bu arada ABD borsalarının seyri Borsa İstanbul ve BIST 100 Endeksi için de önemli. Borsalarda geri çekilmeler yaşandığını görüyoruz.

ABD Borsaları ve BIST 100 Endeki dipten dönmelerine rağmen BIST 100’ün daha düşük bir ivme ile yükseldiğini görüyoruz.

ABD Tahvil piyasası
Dün açıklanan FOMC tutanaklarına bakıldığında ABD tahvil piyasasında da ciddi likidite sıkıntısı olduğunu görüyoruz. Fed eski başkanı Bernanke, hızlı bir toparlanma olmasını beklemiyor.

Piyasalarda “V” fiyatlanır mı?
Korona virüs’ün kontrol altına alınması ile endekslerde “v” şeklinde bir çıkış fiyatlanabilir mi? Borsalarda sert yukarı tepkiler görülecektir. Ancak pandeminin yarattığı ekonomik etkilerin rakamlarda görülmeye başlaması ve veri akışı şu anda bunun U şeklinde olacağını gösteriyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz. Olası olumlu senaryolar borsalarda mutlaka yükseliş yönünde fiyatlanacaktır.

Gündemde enerji ve petrol fiyatları var
ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), bu yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini aşağı yönlü revize etti.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve üretici ülkeler arasındaki toplantı bugün gerçekleştirilecek. Bu toplantıdan anlaşma çıkabilir ve petrol fiyatlarındaki yükselişin devamını getirebilir. Ancak pandemi nedeni ile talebin düşük olması petrol fiyatlarındaki yükseliş marjlarını daraltabilir.

Petrol fiyatları en çok hangi şirketleri etkiliyor?
Kimyevi ürün üreticileri, operasyonel kârlılığın petrol fiyatlarına duyarlılığı nedeniyle petroldeki artıştan etkilenecek şirketlerin başında geliyor. Akaryakıt ve gaz üreticileri hem operasyonel hem de envanter kazanç ve kayıpları açısından etkilenecek diğer şirketler arasında gösteriliyor. Ayrıca petrol fiyatındaki artışa bağlı olarak jet yakıtı fiyatında görülebilecek yükselişin, havayolu şirketleri için fazla maliyet yaratabilecek bir unsur olduğu kaydediliyor. Bu artış, cam ve çimento şirketleri açısından ise ana girdileri arasında yer alan petrokokun petrol türevi olması nedeniyle olumsuz bir durum olarak değerlendiriliyor. Aynı şekilde gübre şirketlerinin de petrole ikame olabilen doğalgaz fiyatlarının yükselmesiyle maliyet baskısı yaşayabileceği öngörülüyor. Bu açıdan Aksa Akrilik, Kordsa, Petkim, Aygaz, Tüpraş, Türk Hava Yolları ve Pegasus petrol fiyatlarının yükselişinden etkilenecek şirketler olarak başı çekiyor.

Petrol fiyatları beklentilerin çok altında gerilediği ve yeniden bir anlaşmaya varılması halinde yükselecek olmasına rağmen virüs nedeni ile yükselişler sınırlı olacaktır. Diğer yandan şirketlerin fiyat hareketlerinde önceki dönemlerdeki sert etkiyi daha az gösterebilir. Hisse senetleri piyasası için öncelikle Korona virüsün kontrol altına alınması izlenmeli.

Korona virüs hız kesmeye veya kontrol altına alınmaya başladığında bunun ilk etkisi hisse fiyatlarında görülecek. Bu nedenle özellikle hisse başına karlılığı yüksek şirketleri izlemek önemli. Defter değeri (PD/DD) 1 seviyesinin altında olan hisseler bir daha çok uzun süre bu seviyeleri görmeyecek.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • Ali10 Nisan 2020 05:11Endeks...65... Gelirse...kademeli alıma başlanır..GERİSİ MAL BOŞATMA OPERIŞINI CRSARETİ OLAN ALIR...TERSE DÜŞERSE...BATAR GİDER...

  (%100,00) (%0,00)
 • recep gider09 Nisan 2020 22:33Haziran da verecekler borsa yi

  (%0) (%0)
 • burhan keskin09 Nisan 2020 21:45TKFEN ÇOK. ÇOK. UCUZ DİKKAT HEDEF 22 TL.

  (%66,67) (%33,33)
 • nee09 Nisan 2020 12:57GEL GEL KİTLEMECE diyorlar

  (%25,00) (%75,00)
 • recep gider09 Nisan 2020 22:30Aynen haziran da basacaklar

  (%0) (%0)
 • ALEVİ DİNİNDENİM09 Nisan 2020 12:54Adnan Salih bey merhaba yazılarınızı beğenerek okuyorum.ve bir hayli faydalanıyorum teşekkür ederim emeğinize yüreğinize sağlık.Değerli beyefendi  ” 31-12-2014  tarihinde Bist 100 aylık performansları ve yatırım stratejileri adlı yazınız “  sürekli gözümün önünde ve yatırım yapmadan önce bu yazıyı tekrar bakarım.biliyorumuki yoğun bir çalışma temposundasınız sizden bu yazının benzerini   “” 2019 aralık ayına “”  kadar değerlendirme yazısı yazmanız mümkünmü teşekkür ederim. Not : Daha önce böyle bir yazı kaleme alıp yayınlamış iseniz dikkatimden kaçmıştır.Böyle bir durumda yazının linkini yayınlamnız mümkünmü.TÜM İYİ İNSANLARIN KALPLERİNE GÜNEŞ DOĞSUN.YERYÜZÜNÜN KORUYUCULARI VE KAHRAMANLARI OLAN TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA İYİLİK VE SAĞLIK VERSİN. saygılarımla. 

  (%60,00) (%40,00)
 • islam dinindenim10 Nisan 2020 01:30islam islam islam

  (%40,00) (%60,00)
 • Anti provakötör09 Nisan 2020 16:33Alevi dinindenim ismini kullandığın için senin alevi olduğuna sadece salaklar inanır muhtemelen sen kafadan kırığın tekisin editörün bu tip hastalara dikkat etmesi lazım

  (%16,67) (%83,33)
 • ALEVİ DİNİNDENİM09 Nisan 2020 12:44Adnan Salih bey merhaba yazılarınızı beğenerek okuyorum.ve bir hayli faydalanıyorum teşekkür ederim emeğinize yüreğinize sağlık.Değerli beyefendi  ” 31-12-2014  tarihinde Bist 100 aylık performansları ve yatırım stratejileri adlı yazınız “  sürekli gözümün önünde ve yatırım yapmadan önce bu yazıyı tekrar bakarım.biliyorumuki yoğun bir çalışma temposundasınız sizden bu yazının benzerini   “” 2019 aralık ayına “”  kadar değerlendirme yazısı yazmanız mümkünmü teşekkür ederim. Not : Daha önce böyle bir yazı kaleme alıp yayınlamış iseniz dikkatimden kaçmıştır.Böyle bir durumda yazının linkini yayınlamnız mümkünmü.TÜM İYİ İNSANLARIN KALPLERİNE GÜNEŞ DOĞSUN.YERYÜZÜNÜN KORUYUCULARI VE KAHRAMANLARI OLAN TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA İYİLİK VE SAĞLIK VERSİN. saygılarımla. 

  (%83,33) (%16,67)
 • polhocu09 Nisan 2020 12:38ANTİ BAKTERİYE BOYALARLA VİRÜSE SON POLHO

  (%75,00) (%25,00)
 • bim zade09 Nisan 2020 12:38poşetten sonra bim ky cısı (M)  (6) 

  (%0) (%0)
 • hakan09 Nisan 2020 11:12Uçan at kanatlarını çoktan açtı.YTD

  (%80,00) (%20,00)

Diğer Yazıları