Karlı hisseler yarışıyor

Adnan Salih 20 Temmuz 2017, 10:03

 

KARLI ŞİRKET STRATEJİSİ (I)

Borsadan hisse aldığımızda beklentimiz tabii ki kazanmaktır. Kazanma olasılığımız artırmak için ise alım yapmadan önce ev ödevimizi yapmak gerekir. Ev ödevlerimizin en önemlisi alım düşündüğümüz hisseleri/stratejileri uygun bir zaman aralığı ve doğru varsayımlarla test etmektir. Tüm inceleme ve testlerden sonra eğer analiz doğru ise o zaman kazanma şansımız artacaktır. Hiçbir zaman %100 kazanma şansımız var diyemeyiz. Bunu diyebilenler ise malum manipülatörler olabilir.

Bir hisseyi/şirketi yukarı taşıyan unsurların en altına insek bulacağımız en önemli faktör düzenli olarak kar ediyor olması olacaktır. Kar yoksa şirketler uzun vadede varlıklarını sürdüremezler.

Bir seri olarak planladığım yazılarda Borsa İstanbul’da işlem gören tüm hisseleri herhangi birini dışarıda bırakmadan 3 çeşit karlılığa göre test edeceğim:

1.     Yatırım karlılığı: Şirketin elde ettiği karları (dağıtmadığı) yeniden yatırıma yöneltmesinin getiri oranı. Şirket eğer karlarını dağıtmıyor ve yeniden yatırıma yönlendiriyor bu yatırımlarda da çok başarılı ise bugün vermediği temettülerin çok daha fazlasını ilerleyen dönemlerde dağıtacaktır.

2.     Öz sermaye karlılığı: Öz sermayesini yüksek karlarla büyüten şirketlerin de temettü/bedelsiz potansiyelleri yüksek olacaktır.

3.     Aktif karlılığı: Bu metrik toplam karların toplam aktiflere oranı ve endüstride yaygın olarak kullanılıyor.

Serinin ilk bölümünde yatırım karlılığı üzerine kurduğum stratejiyi değerlendireceğim.

Strateji adımları:

Yatırım karlılığı 12 aylık döneler için her çeyrek hesaplanacak (trailing)

Bu metrikte en iyi 100 şirketi portföye dahil edeceğim. Bu dilimi 10-20-50-75-100 olarak ayrı ayrı inceleyeceğim.

Bilanço verileri her zaman yaptığımız gibi 1 çeyrek gecikmeli kullanılacak.

Portföye bugün XUTUM endeksine dahil hisseler alınacak.

Portföy her zaman %100 yatırımda olacak.

Testler 2011 sonunda başlayacak, bugüne kadar devam edecek.

Alım ve satım işlemleri her çeyrek son gününde yapılacak.

Hemen incelemeye geçebiliriz.

Portföy getiri grafiğine bakalım:

100 TL değerindeki portföyün ulaştığı son değerler:

Portföyde 20-50 hisse diğerlerine göre daha başarılı görünüyor. İzole edip grafikte bakalım:

Portföye yatırım karlılığı en yüksek 50 hisseyi dahil etmek risk/getiri açısından daha iyi; 20 hisse ile işlem yapmak da fayda/maliyet olarak daha avantajlı duruyor.

Portföyde küçük bir ayarlama daha yapalım: Spor kulüpleri hisselerini dışarı alalım. Bu hisseler aşırı borçlu sanki yatırımlarından kazanıyor gibiler ama nihayetinde sürekli zarar ediyorlar.

Grafiğe göz atalım:

Tablo:

İlk 10 hisse bu durumda çok daha iyi duruma geldi. İzole edip inceleyelim:

Bu metrik kullanılarak yapılan yatırımlar her dönemde BİST’e göre daha iyi, fark 2015 yılından itibaren katlanarak artıyor. Kalite arayışının öne çıktığını ve yatırımlarını karlı alanlara yönelten şirketlerin borsada yatırımcısını sevindirdiğini söyleyebiliriz.

Spor hisseleri olmadan son 6 çeyreğin hisseleri:

Performansları:

Yatırım yapan şirketler başarılı. Seriye yarın devam edeceğim.

Yazıda ele aldığım strateji eğitim amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi olarak kabul edilemez. Yatırımcı kendi kararlarından sorumludur ve kendi kararlarını kendi analizleri sonrasında vermek zorundadır. Yorumlarını bekliyorum. Serinin sonunda Excel dosyasını paylaşacağım.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • Adnan Salih25 Temmuz 2017 06:52Sayın TC: Dediginiz farklı bir strateji olur. Bu stratejiyi yüzdesel FAVOK değişimi olarak 2 ayrı versiyonda anlatmıştım ve iyi sonuçlar vermisti. 3lu yazı dizisinden hemen önce arsivde var inceleyebilirsiniz.

  (%0,00) (%100,00)
 • TC24 Temmuz 2017 23:38Karliligi degil, kardaki yuzde degisimi alsaniz nasil olurdu.

  (%0) (%0)
 • Adnan Salih22 Temmuz 2017 12:12Sayın Ali Barut: Testleri gecikmeli yapıyorum çünkü siz de biliyorsunuz bilançolar tam gününde saatinde açıklanmıyor. Siz beğendiginiz hisselerin gelen bilançosuna göre pozisyon alabilirsiniz. Bugün temmuzun son haftasindayiz ve siz 30/06 bilançosuna göre işlem yapacaksınız. Bir anlamda siz de gecikmeli işlem yapıyorsunuz. Ben herşeyi eşitlemek için 3 ay ekledim siz 2 ay.

  (%0,00) (%100,00)
 • Ali barut22 Temmuz 2017 11:37Hocam bilanço verilerinib 1 çeyrek gecikmeli olması nasıl oluyor. Orayı anlamadım şu an bilançolar açıklanıyor beğendiğim birkaç hisse var ne zanan poetföyüme dahil etmeli ya da çıkarmalıyım

  (%0) (%0)
 • Kemal Şan21 Temmuz 2017 12:01Son 2 çeyrekte Negatif ROI'ler de mi var yoksa benim kaynağım (reuters) mı hatalı ?

  (%0) (%0)
 • Adnan Salih20 Temmuz 2017 12:41Sayun Anil: Ozsermaye karliligi yarin. Bist100 doğru yaklaşım ama bazı küçük şirketler de iyi rakamlar sonrası güzel hareket yapabiliyor.

  (%100,00) (%0,00)
 • Adnan Salih20 Temmuz 2017 12:37Sayın Taylan Avsar: Yatırım karlılığı bankalarda hesaplanmıyor o yuzden TSKB yok. BASCM XUTUM e dahil mi bilmiyorum bakarim.

  (%0,00) (%100,00)
 • Taylan AVŞAR20 Temmuz 2017 12:16Merhaba ; Güzel çalışma olmuş... Elinize sağlık. Yukarıdaki 3 şarta uyum sağlayan ama szin listede görünmeyen 2 Hisse var. TSKB ve BASCM. Yazdığınız 3 şart uyduğu olduğu halde neden szin listenizde yer almıyor acaba ? Teşekkürler iyi çalışmalar

  (%0,00) (%100,00)
 • Anil20 Temmuz 2017 11:55Hocam elinize emeginize saglik yine guzel bir strateji olusturmussunz. ozellikle ozsermaye karliligini merak ediyorum. Birde bist100 disina cikmamak daha saglikli gibi cunku digerleri bir anda hizli ve ters hareketler yapabiliyor malum hacimleri az.

  (%0,00) (%100,00)

Diğer Yazıları