Hisse opsiyonları ile spekülasyon yapmak

Adnan Salih 27 Mart 2017, 10:28

 

Opsiyonlar serimizde bugün hisse opsiyonları ile spekülasyon yapmak konusuna eğileceğiz.

Hisse opsiyonlarında neler yapabiliriz?

Hisselerin hangi yöne gideceğine dair beklentimize uygun pozisyonlar alabiliriz:

Yükseliş için: Call opsiyonu

Sınırlı yükseliş için: Call spread (Düşük kullanım fiyatlı call opsiyonu alıp yüksek kullanım fiyatlı call opsiyonu satmak)

Düşüş için: Put opsiyonu

Sınırlı düşüş için: Put spread (Yüksek kullanım fiyatlı put opsiyonu alıp düşük kullanım fiyatlı put opsiyonu satmak)

Yönü tahmin edemiyoruz ama mutlaka hareket olacak diyorsak:

Strangle (düşük kullanım fiyatlı call ve put opsiyonları almak)

Straddle (Spot ile aynı seviyede call ve put opsiyonları almak)

Hiç hareket olmayacak diyorsak yukarıdaki stratejilerde kısa pozisyon almak

Bugün ele alacağımız bir diğer strateji iki hisse arasında opsiyonlar ile “pair trade”, ikili hisse işlemi yapmak.

İkili hisse stratejilerinde genelde birbirine yakın hareket etmesi beklenen iki hisse seçilir ve bu hisselerin çeşitli istatistiklerine bakılır. Bu istatistikler karmaşık olabileceği gibi dağılım ve getiri grafikleri gibi basit yaklaşımlarla da gerçekleştirilebilir.

GARAN-AKBNK birlikte hareket etmesi beklenen iki hisse olarak seçip ilerleyelim. Elimizde kısıtlı veri var. Öncelikle ikisinin fiyatları arasındaki farkın dağılımına bakalım:

Grafikte fiyat farklarının çoğu zaman 0,1 civarında olduğunu gözlemliyoruz. Buradan aşırı değiştiğinde işleme girmek isteyebiliriz. Hedef aşırılığın ortalamaya doğru gelmesi.

Getiri grafiğine de bakalım:

Getiri grafiğinde 1-2-3-4 ile işaretlediğim yerlerde getiriler birbirinden açılmış, sonrasında ise tekrar birbirine yetişmişler.

Hisse opsiyonları ile ikili işleme dönecek olursak:

GARAN put/call opsiyonlarının %22,

AKBNK put/call opsiyonlarının ise %25 ile fiyatlandığını

Varsayalım.

Volatilite kotasyonlarına baktığımızda AKBNK hissesinde piyasa daha fazla hareket bekliyor diyebiliriz. Yatırımcı olarak beklentimiz farklı olabilir: Yukarıda ele aldığım metriklere göre tam tersini de bekliyor olabiliriz.

Eğer GARAN hissesinin daha hızlı yükselmesini bekliyorsak o zaman:

GARAN call alıp AKBNK call satabiliriz.

Örnekte GARAN daha hızlı yükselmesini beklediğimiz varsayımı ile hesap yapacağım

Bu iki hissenin opsiyonlarının pozisyon alacağımız adetlerini ise aşağıdaki gibi basit bir formül ile bulabiliriz: 

Birinci hissede alacağımız pozisyonu kendimiz belirledikten sonra değerleri denkleme koyarak ikinci hissedeki pozisyonları bulabiliriz.

AKBNK fiyatını 8,80, GARAN fiyatını 9 kabul edelim, GARAN call opsiyonlarında 2000 adet almak istiyoruz.

Delta değerleri iki opsiyon için de %50 olsun.

AKBNKPoz x %50 x %25 x 8,80 = 2000 x %50 x %22 x 9-àAKBNKPoz=1800 olacak.

İki hissenin fiyatları farklı olduğu için doğrudan karşılaştırma mümkün değil. Onun yerine standart sapmaları kullanarak iş yapabiliriz.

Aşağıdaki grafikte GARAN AKBNK aynı hızda, GARAN 1/3 daha hızlı ve 2 kat daha hızlı hareket ederse nasıl olacak gösterdim:

 

İkili işlemi yukarıdaki örnekte nasıl yarattık?

AKBNK yükselmeyecek demiştik, call opsiyonu satarak kısa pozisyon aldık, GARAN ise call opsiyonu aldığımız için uzun oldu. Spot terminolojisi ile AKBNK açığa sattık GARAN aldık.

Yukarıdaki örneğin tam tersini düşünelim. Bu sefer GARAN volatilitesi daha yüksek olsun. Bu durumda GARAN put opsiyonları alıp AKBNK put opsiyonları satabiliriz.

Grafikte inceleyelim:

Son örnekte AKBNK daha hızlı hareket ederse o zaman pozisyon açığa satılmış GARAN put opsiyonu getirisi gibi hareket edecek.

GARAN put opsiyonu sattığımızda GARAN almış gibi oluruz, AKBNK put opsiyonu aldığımızda ise AKBNK kısa pozisyon durumuna geliriz.

Fiyatları modellerken kullanılan formül:

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • orhanbeye21 Nisan 2017 17:48orhan bey short call da satma hakkını alan taraf, long put da ise alma hakkını satan taraf oluyorsunuz. Yani sadece long put da short poz.da olacaksınız

  (%100,00) (%0,00)
 • Orhan28 Mart 2017 16:50Sayın Adnan: Sorum bu değildi, sorum tersini cevaplamışsınız. benim sorum Short Call ve Long Put arasındaki farkın ne olduğuydu. Sonuçta ikisi de short ama farkları nedir ?

  (%0) (%0)
 • Adnan Salih27 Mart 2017 14:51Sayın Orhan: Opsiyonu aldığınızda hak sizdedir. Call opsiyonu alırsanız ve fiyat yükselirse para kazanırsınız. Call opsiyonunda fiyatlar geriler ise sadece ödediğiniz prim kadar zarar edersiniz. Put opsiyonu satarsanız prim geliri elde edersiniz. Bu durumda yükümlülük altına girersiniz. Fiyatlar geriler ise Fiyat-Kullanım Fiyatı kadar zarar edersiniz.

  (%100,00) (%0,00)
 • Orhan27 Mart 2017 13:23Call Opsiyonu Satmak ile Put Opsiyonu Almak arasındaki farkı açıklayabilirmisiniz ?

  (%0) (%0)

Diğer Yazıları