Foreks: Çalıştığım stratejiler

Adnan Salih 18 Nisan 2016, 13:26

 

Geçtiğimiz hafta inovancetech sitesinde foreks stratejileri geliştirme konusunda tartışmıştık.

Bugün test ettiğim çeşitli stratejileri ele alacağım. Site dediğim gibi oldukça kolay ve neredeyse sınırsız imkan sunuyor.

Dikkat edeceğimiz en önemli konu  testleri in-sample, örneklem içi yaptığımızı unutmamak. Bu şekilde optimize edilen stratejileri denemeden canlı hesaba aktarmak sakıncalı olur. Ben kendi adıma stratejileri demo hesabında bir süre yaşatıp incelemeye devam edeceğim.

İlk strateji Aroon göstergesine dayalı. GBPUSD 4 saatlik grafikte işlemi test edeceğiz. Aroon 40 bar kullanılacak.

Stratejinin kuralları:

İstatistikler:

Aroon up – Aroon Down nasıl çalışıyor?

40 bar içerisinde en son görülen yüksek/dip değerlerinin hangi barda görüldüğünü buluyoruz. Bu değerleri bulduktan sonra Aroon up şöyle hesaplanıyor:

[(Dönem-yüksek görüldükten sonra geçen bar sayısı )/ dönem ]x 100

[(Dönem-düşük görüldükten sonra geçen bar sayısı )/ dönem ]x 100

Gösterge ikisinin farkından oluşuyor.

Bu göstergeyi seçmemin sebebi basit oluşu ve pek bir varsayım gerektirmemesi.

Aynı stratejiyi EURUSD 4 saatlik için kullanırsak önce kurallar sonra sonuçlar:

GBP/USD günlük seride DEMA(40) kullanarak yapılan testler. (DEMA: Double exponantial mov avg.) DEMA son fiyatlara daha fazla ağırlık veriyor.

Gösterge, Fiyat – DEMA değerini pip olarak ifade edilerek kullanılıyor.

Kurallar:

İstatistikler:

USDCAD günlük strateji çalışalım. Kanada Amerika’nın arka bahçesi, petrol fiyatlarına da çok hassas. Buradan hareketle Brent fiyat değişimleri ve VIX değişimlerine bakarak bir strateji kurabiliriz:

Varlık grafiği:

İstatistikler iyi, kar faktörü 2ye yakın:

USDJPY günlük seriyi kullanarak bir strateji oluşturalım:

İstatistikler:

CMO=Chande Momentum Oscillator

Son olarak EURUSD 1 günlük fiyat serisinde test yapalım:

Stndart deviation: Standart sapma

İstatistikler:

 

Umarım stratejiler foreks işlemi yapan yatırımcılarımıza yardımcı olur. Örnekler tamamen eğitim amaçlıdır, yatırım tavsiyesi olarak kullanılamaz. Size de siteyi kullanıp stratejileri denemenizi tavsiye ederim. Paylaşım olursa burada da yayınlarım.

Sistem sağlayan/satan, sinyal verenlerin tamamı daha önce de belirttiğim gibi hiçbir detayı açıklamazlar, bilgi vermezler. Sadece para isterler. Inovancetech web sitesinde nasıl istersek o şekilde test yapılabilir, ayrıca tüm hesaplamaları gayet şeffaf biçimde ineleyebilirsiniz.

Bir stratejinin test sonuçlarına bakarak gelecekte de aynı şekilde çalışacağını garanti edemezsiniz. Yapmamız gerekenler bir süre nadasa bırakmak, izlemek, simülasyonla karşılaştırmak. Eğer tüm bunlar iyi giderse küçük bir yatırım rakamı ile gerçek piyasada test etmek. Bu test de başarılı geçerse düşündüğümüz rakamlar ile yatırım yapmak.

Bu kadar tanıtım yaptıktan sonra inovancetech sitesi benim demek isterdim ama kendileri ile kullanıcı olmam dışında bir ilgim yok.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • Ali11 Ağustos 2018 21:31Tamam da stretrji nasıl oluşturacağız. Nerde alıp, nerde satucaz. Kopyala yapıştır mı yapıyorsun bunları sen

    (%0) (%0)

Diğer Yazıları