Borsayı sürükleyen hisseler

Adnan Salih 07 Mart 2017, 10:32

 

2017 yılı borsa açısından oldukça verimli geçti. Endeks neredeyse tarihi zirvesini zorlayacak bir seviyeye yaklaştı.

Borsa son 1 yıl gelişmekte olan piyasalardan bir hayli geride kalmıştı. Grafikte de rahatlıkla görülebileceği gibi aradaki fark 2016 Aralık ayından itibaren kapanmaya başladı:

Yılbaşından bu yana BİST100 endeksi %16,52 BİST300 endeksi %17,28 XBANK endeksi ise %20,49 getirdi.

Portföyünde banka ağırlığı az olanlar piyasadan geri kaldılar.

BİST100 endeksine en çok katkı veren hisseler:

Toplamda endeks en fazla etkileyen 18 hissenin katkısı %16,9 olmuş. Endeksi götüren hisseler büyük hisseler.

Endekse katkısı az olabilir ama kazandıran hisselerin az buz kazandırmadığını da göreceğiz:

Toplamda 33 hisse endeksten iyi getirmiş durumda. Bu da hisselerin genelde değer kazandığını ama yükselişin BİST100 için genele yayılmadığını gösteriyor.

Volatilite küçük hisseler dışında genelde makul düzeylerde:

Daha önce de ele aldığımız kümülatif RSI ve kümülatif ortalama göstergeleri piyasa yükselişi ile uyumlu değiller.

RSI (14) 55’den büyük olan hisse sayısı gerilemiş durumda:

20 günlük ortalamasının üstünde olan hisse sayısı da yükselişle çok uyumlu değil:

Endeksi bankalar götürdü, diğer hisselerin çoğunluğunda önemli getiriler gözlemlenmedi.

RSI ve ortalamalar endeks yeni zirve yapmasına rağmen yeni zirve yapmadılar.

Buradan sonra ne olur?

Referanduma kısa bir süre kaldı. Negatif algı devam ediyor. Piyasa katılımcıları her fırsatta kısa pozisyon alıyorlar. Bu da en azından şimdilik düşüş ihtimalini sınırlıyor. VIOP kısa pozisyonları diğer kalemine baktığımızda hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu görüyoruz. Diğer kalemi daha küçük katılımcıları ifade ediyor ki genelde piyasanın tersinde kalıyorlar.

Piyasanın gidişinde profesyoneller ne yaptılar onlara da bakalım. Önce en iyi getiren fonlar:

Piyasa civarındalar.

Diğer fonları da incelemek için http://fonturkey.com.tr/FonKarsilastirma.aspx bağlantısı kullanılabilir. Bu dönemde getirisi çok geride kalan onlarca fon var.

Ağırlıklı olarak tahvil taşıyan fonlar geride kaldılar.

Trump baba rallisinde şimdilik bir bozulma yok. Yellen mart ayı için sade suya tirit konuştu. Bu da piyasaları etkilemedi. Mart ayındaki toplantıda her ne kadar faiz artışı olasılığı artmış olsa bile söylemlerin hep önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu açıdan faizi artırıp söylemi hoş tutarlarsa borsalara yeni bir alım dalgası gelebilir.

Bununla birlikte pozisyonlarda ciddi karlar yazıldı bu saatten sonra pozisyonların getirilerini korumaya almak ve beklemeye geçmek riski azaltmak adına uygun bir seçenek olabilir.

Biz dünyaya entegre bir piyasayız, dünya nereye bazen gecikmeli olarak biz de oraya gidiyoruz. Açılış paragrafında gösterdim, grafiği daha uzun süreler için de alsak sonuç değişmez. Biz ancak dünya sistemine entegre olmaktan koptuğumuz anda işler yerele döner.  

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • adnan salih07 Mart 2017 15:27Sayın Ozan Herkesin tercihi farklı olabilir. portföyün belirli bir yüzdesi ile karı alıp beklemek gerektiğine inaniyorum.

    (%0,00) (%100,00)
  • Ozan07 Mart 2017 12:16SAYIN ADNAN SALIH merhabalar bu donemde al tutculugu ne kadar onerırsınız bırıktırdıgımız hısselerın karlarını realıze mı etmelıyız yoksa tutmaya devam mı etmelıyız?

    (%50,00) (%50,00)
  • Ozan07 Mart 2017 12:10Sayın ADNAN SALIH bu donemde bırıktırıcılıgı ne kadar onerırsınız karlarımızı realıze edıp cıkmalımıyız yoksa malı yapısına guvendıgımız hıssede kalmalımıyız?

    (%0) (%0)

Diğer Yazıları