BİST100 kritik kavşakta

Adnan Salih 22 Mart 2016, 12:21

 

Bugün GreenBlatt’ın sihirli formülünü analiz edecektik fakat değerli okurlarımızın da bildiği çok önemli bir gelişme yaşandı: Rıza Zerrab’ın Amerika’da tutuklandığı haberini aldık.

Rıza Zerrab kimdir, ne yapmıştır vs konularına girmeye gerek yok. Bununla birlikte bu gelişme piyasa açısından oldukça önemli.

İsterseniz son zamanlardaki gelişmeleri başlıklar halinde hatırlayalım:

ABD, İran ile anlaştı
Rusya, İran, Hizbullah  Suriye’ye girdi
Rusya Suriye’den çıktı
Suriye’nin kuzeyinde Kürtler otonomi ilan ettiler
Türkiye İran ile yakınlaşmanın yollarını aramaya başladı
Türkiye’de terör olayları tırmanışa geçti
Son olarak da Rıza Zerrab tutuklandı

Rıza Zerrab öncesinde İran’da ortağı olduğu iddia edilen Babek Zencani tutuklanmıştı.

Global jeopolitik konjoktürde önemli bir kırılma olduğunu belirsizliğe girdiğimizi düşünüyorum. Amerika’nın ne yapmak istediğini çözene kadar emniyetli tarafta kalmak daha doğru olabilir.

Riskli yatırımlarımızı koruma altına almak önümüzdeki 2-3 hafta ne olduğunu anlamaya çalışırken rahat etmemizi sağlayabilir.

Portföyleri nasıl koruyabiliriz?
a)VIOP vadeli kontratları ile
b)VIOP opsiyonlar ile
c)Varantlar ile

Tüm yöntemler için portföy betasını hesaplamak gerekir, portföy betası ise tekil hisselerin betalarının ağırlıklar ile çarpılıp toplanması ile bulunur. Portföy betasını bulduktan sonra ise
Portföy Betası x Portföy Büyüklüğü / Kontrat büyüklüğü formülü ile satılacak kontrat hesaplanır. Bu işlemi her gün günde bir kere ayarlamanız gerekebilir.

İkinci ve üçüncü yöntemlerde varant ve opsiyonun deltasını bilmemiz gerekir. Yukarıdaki hesaplamayı varantlara/opsiyonlara uyguladıktan sonra deltasına bölmeliyiz ve gereken kontrat büyüklüğüne erişmeliyiz.

Volatilite %22 civarında ve ucuz sayılabilicek bir seviyede.

İngilzce’de bir laf vardır be better safe than sorry derler, tedbirli olmak üzülmekten iyidir.
Belirsizlik ortadan kalkana kadar portföyleri korumak olsa olsa %3-4 civarına mal olur ki bu da kabul edilebilir bir fiyattır.

5 dakikalık VİOP grafiği:

 

USDTRY ile birlikte:
 Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • adnan22 Mart 2016 18:56yani? sen şimdi yazı mı yazmış oldun?

    (%50,00) (%50,00)

Diğer Yazıları