Yüksek CDS ve belirsizlikler yükselişleri sınırlıyor

TEKNİK ANALİZ - 16 Mayıs 2019, 09:29

Endekste yükselişler CDS'lerdeki yüksek seyir ve devam eden belirsizlik ve riskler nedeniyle kalıcılı olamıyor

 

"Dün küresel piyasalar ile TL varlıklarda satış baskısı tekrar artış kaydetti. Ancak ABD Başkanı Trump'ın AB ve Japonya ile müzakereleri sürdürebilmek için otomobil ithalatına yönelik tarifeleri 6 aya kadar ertelemeyi planladığına ilişkin haber akışları risk iştahını desteklerken küresel piyasalardaki satış baskısı hafifledi. Yurt dışında ticaret savaşlarına dair gelişmeler ve yurt içinde S-400 konusundaki haber akışları yakından izlenmeye devam edilecek.

BIST-100 Güne başlangıç

Risk iştahında zayıf seyir sürerken yurt dışı hisse piyasalarında satışlar etkili oldu. Yurt içinde devam eden risklerle BIST-100 Endeksi de satıcılı seyretti. Trump'ın otomobil ithalatına ilişkin kararını erteleyeceğine ilişkin haber akışı endişeleri azaltırken BIST-100 Endeksi de kayıplarını belirli ölçüde geri alarak günü %0,73'lük bir düşüşle tamamladı. ABD borsaları dün günü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,99 - 6,00 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:50 itibariyle 6,03'lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi'nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Küresel piyasalarda ticaret savaşlarına dair endişeler devam ederken risk iştahı zayıf seyrini sürdürüyor. Dün BIST-100 Endeksi'nde satıcılı bir seyir etkili olurken günün ikinci yarısında yurt dışından gelen etkiyle toparlanma kaydedilse de endekste zayıf teknik görünüm korunuyor. Güçlü destek seviyelerine yakın seviyelerden işlem gören ve bu seviyelerde tutunmaya çalışan endekste yükselişlerin CDS'lerdeki yüksek seyir ve devam eden belirsizlik ve riskler nedeniyle kalıcılık sağlayamadığı görülüyor. Endekste aşağı yönlü hareketlerin devamında 86.000 - 85.450 ve 84.650 seviyeleri destek olarak izlenebilir. 84.650 seviyesi altında satışların hız kazanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Yükselişlerde ise 88.000 ile 90.500 seviyeleri direnç konumunda bulunmaktadır."

Gedik Yatırım

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar