Yılda 300 bin konutun dönüşümü sağlanacak

EMLAK - 28 Nisan 2019, 06:50

AK Parti 28. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda sunum yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Akıllı Şehirler Uygulamaları" ile sağlanacak tasarrufun yanı sıra kentsel dönüşümle ilgili planlamaları anlattı.

 

Kızılcahamam Eliz Hotel'de, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla başlayan AK Parti 28. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un sunumlarıyla devam etti. 

Kurum'un, "2023'e Doğru Yerel Yönetimler" başlıklı sunumunda, belediyelerde mali disiplini sağlamak ve öz gelirleri artırmanın öncelikli hedefler arasında yer alması önerildi.

Ayrıca belediyeler tasarruf bilincinin artırılması konusunda uyarılırken, onlardan harcamalarda acil ve önemli hizmetlere öncelik verilmesi istendi.

Akıllı şehirler ve tasarruf
"Akıllı Şehirler Uygulamaları" ile sağlanacak tasarruflara yer verilen sunumda, bu uygulama sayesinde su tüketiminde yüzde 30, sokak aydınlatma giderlerinde yüzde 40, yakıt tüketiminde yüzde 45, karbon salınımında yüzde 28, trafikte bekleme süresinde yüzde 34 tasarruf sağlanacağı belirtildi.

Sunumda, Ulusal Strateji ve Eylem Planına uygun olarak AK Partili belediyelerce Akıllı Şehir İş Planlarının hazırlanması ve uygulamaya geçirilmesi önerildi.

Yılda 300 bin konutun dönüşümü sağlanacak
Kentsel dönüşümün yol haritasına da yer verilen sunumda belediyelerden şunlar talep edildi:

"Belediyelerimizin kentsel dönüşüm strateji belgelerini hazırlamaları, öncelikli dönüştürülecek alanlarını 3 ay içinde belirleyerek göndermeleri gerekmektedir. Yılda 300 bin konutun dönüşümü sağlanacak. Bunun 30 bini Bakanlığımız Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılacak, 270 bininin özel sektör ve belediyeler tarafından yapılması sağlanacak. 20 yılda 6,7 milyon bağımsız birim dönüştürülecek. Belediyelere, kentsel dönüşümde kullanılmak üzere taşınmaz ve kredi desteği sağlanacak.

İLBANK kentsel dönüşümde aktif görev alacak. İLBANK aracılığıyla Yerel Yönetimlerin Kentsel Dönüşüm Uygulamalarına önümüzdeki dönemde 4 milyar TL kredi desteği ve yüzde 50'ye varan oranda finans desteği sağlanacak. Emlak Katılım Bankamız da kentsel dönüşümün finansmanında aktif bir rol üstlenecek."

Hizmet hızı arttırılmalı
Sunumda, yeni dönemin katılımcılık, şeffaflık, tasarruf ve halkla birlikte yönetim dönemi olduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

"Çevreye saygılı şehirler ilkemizle; çevremizi ve şehirlerimizi koruyacak her projede olacağız. Her projeye destek olacağız. Sizlerin yanında olacağız. 2023'e kadar yapacağımız tüm projelerde; işlerimizde öncelik sırası yapmalı, projelerin sürdürülebilir olmasını sağlayarak hizmet hızımızı arttırmalıyız. Uzun vadeli ve hakkaniyetli planlama, hayatı kolaylaştıracak akıllı şehir uygulamaları, vatandaşımızın rızası çerçevesinde hayata geçirilecek kentsel dönüşüm, yeterli, kaliteli, yatay mimariye uygun sosyal konut üretimi, Çevreye Saygılı Şehirler hedefimize uygun altyapı hizmetleri ve dijital hizmetlerden mülkiyete kadar her alanda vatandaşımızı rahatlatacak Etkin Gayrimenkul Yönetimi’yle, şehirlerimizi belediyelerimizle el ele vererek çok daha ileri noktalara taşıyacağız.

Tüm bunların hayata geçirilmesi için, şehirlerimizdeki mevcut durumun ve potansiyelin belirlenmesi, 5 yıllık hedeflerin ortaya konulması, projelere yönelik iş takviminin belirlenmesi, faaliyetlerde kullanılacak kaynakların tespiti gibi başlıkların sarih bir şekilde ortaya konulması büyük önem taşımaktadır."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • Vatandaş 28 Nisan 2019 14:59İstanbul beton yığını olmuş. Akıllı bina yapsan ne olur yapmasan ne olur. Millet piknik yapmak için otoban kenarlarını kullanır oldu.

  (%0,00) (%100,00)
 • Bika28 Nisan 2019 10:05Türkiye'de hangi sektörde 20 yıllık plan yapılmış  ve de tutmuş. 20 yıl içinde büyük İstanbul depremi olunca planlar güncellenir. Eylül ayında enflasyonun tek haneli olacağı açıklandı da inanan oldu mu ki !

  (%0,00) (%100,00)
 • Seçmen28 Nisan 2019 09:03AKP iktidarının tek icraat olan betonlaşmaya devam, iktidarları döneminde tek bir fabrika açmayan, tarımı bitiren akp kentsel dönüşüm bahsnesiyle ülkeye beton ekmeye devam ediyor koca istanbul hayalet mahallelerle ve koca beton yığını ucube binalarla doldu taştı, bakın bakalım fikirtepeye sözde dönüşen fikirtepe de kaç fikirtepeli ikamet ediyor? İnşaatçı zihniyetiyle ülke yönetilmez, 17 yıllık akp iktidarı bunu acı bir şekilde bize göstermektedir.

  (%35,29) (%64,71)
 • Kaçan Grup28 Nisan 2019 08:10Sayın Murat Kurum, Emlak Konut GMYO başında çok üstün başarılar gösterdi. Onun için bakan yapıldı, ülkemiz için bir şanstır.

  (%87,50) (%12,50)
 • Misafir28 Nisan 2019 09:06Şehirleri tek tip, hiç bir mimari estetiği olmayan beton yığını ucube binalarla boğmak başarı ise batsın o başarı... bir inşaatçıdan çevre bakanı olursa varın çevrenizi siz düşünün... başarıymış...

  (%16,67) (%83,33)