Yeni Zelanda katliamcısı geçmişte Türkiye'de kalmış

GÜNDEM - 15 Mart 2019, 22:44

Reuters'ın bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre Yeni Zelanda'daki saldırıyı düzenleyen katliamcının geçmişte bir süre Türkiye'de bulunduğu belirlendi. Saldırganın geçmiş bağlantıları araştırılıyor..

 

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki iki camiye saldırı düzenleyerek 49 kişinin ölümüne neden olan saldırganla ilgili ilginç ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Daily Mail gazetesi, 28 yaşındaki Brenton Tarrant adlı Avusturalyalı saldırganın aşırı sağcı fikirlerle Neo Nazi ideolojisine yakın olduğu ve yedi yıl boyunca aralarında Kuzey Kore ve Pakistan olmak üzere çok sayıda ülkeyi ziyaret ettiğini yazdı.

“BAŞKA BİR KİŞİLİĞE BÜRÜNDÜ

Babasını erken yaşta kanserden kaybettiği belirtilen saldırganı tanıyanlardan biri Daily Mail Avustralia gazetesine Tarrant'ın 2011 yılından bu yana dünyayı dolaştığı bu sürede başka bir kişiliğe büründüğünü aktardı. Saldırganın 2016 ve 2017 yıllarında Avrupa'nın çeşitli kentlerinde meydana gelen terör saldırılarından çok etkilendiği ve manifestosunu Neo Nazi ideolojisi ve Müslümanlardan nefret duygularıyla yazdığı belirtiliyor.

KÖKENİ DE BELLİ OLDU

Saldırıyı gerçekleştirmeden önce hazırladığı manifestosunda, kendini sıradan beyaz bir adam olarak tanımlayan saldırgan, düşük gelirli İskoç, İrlanda ve İngiliz kökenli olduğunu belirtiyor.

REUTERS’DAN TÜRKİYE İDDİASI

Reuters ise bir yetkiliye dayandırdığı habere göre Yeni Zelanda’daki saldırıyı düzenleyen katliamcının geçmişte bir süre Türkiye’de bulunduğu belirlendi. Saldırganın, 17-20 mart 2016 ve 13 eylül-25 ekim 2016’da Türkiye’de kaldığı ortaya çıktı. Teröristin bağlantılarının araştırıldığı ifade edildi.

Öte yandan saldırganın Türkiye’ye giriş görüntüleri de ortaya çıktı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • Yeni Türkiye 16 Mart 2019 10:58Nerde kalmış ve kimlerle görüşmüş ? Vatan haini bekasızlarla olduğu kesin de acaba kim ? ...

    (%0,00) (%100,00)
  • mali 16 Mart 2019 10:06Katliam geliyorum demiş, keşke resmi olarak istihbari ve idari tedbir alınabilseydi. Bundan sonra bu alana yönelik her türlü önleme tedbirini almak zorundayız. Türk ve Müslüman düşmanlığına karşı tedbir olarak özel birimler kurulmalı. Tüm Müslümanların başı sağolsun.

    (%0,00) (%100,00)
  • Fatih16 Mart 2019 00:13Kurz denilen yaratik ve benzerleri bu insanlari korukledigi surece. Bu serefsizler de boyle alcakliklar yapar

    (%0,00) (%100,00)