Yeni imar planlarında kat izni 5’i geçemeyecek

EMLAK - 04 Ocak 2018, 16:15

İmar yetkisinin tek elde toplanması gerektiğini vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, yeni imar planlarında 5 kattan fazlasına izin verilmeyeceğini bildirdi

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar yetkisinin birden fazla kurumda olmasına kişisel olarak karşı çıktığını belirterek, bunun değiştirilmesi için mücadele vereceğini söyledi. Özhaseki, yeni imar planlarında 5 kattan fazlasına izin verilmeyeceğini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, basın toplantısı düzenleyerek 2017 yılı faaliyetleri ve 2018 yılı planları hakkında bilgi verdi. Bakan Özhaseki, 2020 sonrası iklim değişikliği riskine karşı küresel mücadele yapılmasını öngören Paris Anlaşmasıyla ilgili, Türkiye’nin konumu değiştirilmeden anlaşma metninin TBMM’ye getirilmeyeceğini söyledi. Özhaseki buradaki şartın, Türkiye’nin yardım eden ülke konumundan çıkarılarak, yardım alan ülke konumuna getirilmesi olduğunu aktardı.

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Özhaseki, 52 ilde 209 risk alanı belirlendiğini, 639 bağımsız birim ve 524 bin konutun yenilendiğini kaydetti. Özhaseki, bugüne kadar kentsel dönüşüm için kira yardımı dahil 5 milyar 155 milyon liralık kaynak kullanıldığı bilgisini verdi. En zor dönüşümün şehirlerde yaşandığını kaydeden Mehmet Özhaseki, yeni binalardaki otopark zorunluluğunda da bazı düzenlemeler yapılacağını anlattı. Özhaseki, daha önce 3 daire için 1 park yeri şeklindeki zorunluluğun, her daire için getirileceğini, belediyelere para vererek otopark zorunluluğundan kurtulmanın da önüne geçecek bir düzenleme yapılacağını paylaştı.

Bakanlığın görev alanıyla ilgili bürokrasiyi azaltan çalışmalar yapıldığını dile getiren Mehmet Özhaseki, yapı ruhsatı almak için gerekli imza sayısının 18’den 2’ye düşürüldüğünü, önümüzdeki dönem artık tek imza ile yapı ruhsatı alınabileceğini söyledi.

Yeni planlamalarda 5 katı geçemeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek binalar konusundaki şikayetlerini hatırlatan Bakan Özhaseki, bu konuda daha önceden alınmış imar kararlarına kazanılmış haklar olduğu gerekçesiyle müdahale edilemediğini bildirdi. Ancak yeni yapılan imar planlarında 5 kattan fazlasına izin verilmeyeceğini ifade eden Mehmet Özhaseki, bir soru üzerine, birden fazla kurumda imar yetkisi bulunmasına karşı olduğunu anlattı. İmar yetkisinin belediyede, bunun denetim yetkisinin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığında olduğunu dile getiren Özhaseki, planların tek elden yapılması konusunda mücadele vereceğini belirtti. Artık komşu parsele göre, parsel bazlı yoğunluk artışı olmayacağına değinen Mehmet Özhaseki, bunun adalet duygusunu da zedelediğini dile getirdi.

Yapı denetim firmaları otomatik belirlenecek

İyi niyetle çıkarılan yapı denetim sisteminin bazı aksaklıkları bulunduğunu ifade eden Özhaseki, arsa sahipleri bedeli üstlenmek istemediği için yapı denetim firmalarının müteahhitler tarafından belirlendiğini, bunun da bazın istismara yol açtığını kaydetti. Bakan Özhaseki, yeni dönemde yapı denetim firmalarının otomatik olarak belirleneceği sistemin geleceği bilgisini verdi.

“Tuzla için en ağır ceza verilecek”

Tuzla’da meydana gelen çevre faciasıyla ilgili olarak, buradaki kimyasal madde ile bunları hangi sektörlerin kullandığının tespit edildiğini söyleyen Mehmet Özhaseki, bundan sonraki işin savcılarda olduğunu, sorumlulara Çevre Kanunu uyarınca öngörülen en ağır cezanın verileceğini belirtti.

“Kabine değişikliği olursa saygı duyulmalı”

Basın mensuplarının kabine değişikliğiyle ilgili söylentileri hatırlatması üzerine Mehmet Özhaseki, bunun rahatlıkla olabilecek bir şey olduğunu vurgulayarak, “Yadırganacak bir şey yok, eğer olursa saygı duymak gerekir” diye konuştu.

Özhaseki, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün KHK ile ilgili eleştirilerine yönelik, 30 yıl kamuda görev yapmış birisi olarak neye imza attığını iyi bildiğini söylemekle yetindi.

Toplantının sonunda basın mensuplarını Bakanlık bünyesindeki sıfır atık projesi uygulama alanında gezdiren Öshaseki, sadece Bakanlığın atıklarından 1 ton biyodizel ve 1 ton komposit üretildiğini, bunun 2018’de tüm kamu kurumlarına yayılacağını kaydetti. Dünya

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • adil yaman11 Ocak 2018 12:52Adil olun birçok semtte yüksek katlar verildi ancak istanbulun eski semtlerinde binalar eski ve oturanların çoğu emekli bu insanlar hak ederek hukuka uygun şekilde bu evleri aldılar vergilerini verdiler ve bu insanlar hiç bir şey kazanamadan mallarından olacaklar ancak devletin mallarını gaspedenler ise yüksek yüksek binaları diktiler yiyorlar devlet bu doğruları görmeli

  (%0) (%0)
 • misafir04 Ocak 2018 20:44yapılanları müzeyemi koyacaksınız.yandaş dikene kadar ses yok bitince kat sınırlaması.arsa bulun o zaman oda yok.avcılarda deprem için dikey kat planı ile deprem riski asgariye indirilecekti.ne oldu rafamı kalktı. kentsel dönüşüm martavalı.tamamen tiyatro. deprem olunca hanyayı konyayı göreceksiniz.yatayıdı dikeydi masalı ile geçirin günlerinizi.gerçekten ülke kötü değil çok kötü yönetiliyor.

  (%0,00) (%100,00)
 • Mahallenin Delisi04 Ocak 2018 19:31Bundan öncekiler ne olacak? Ucubeler traşlanmaya başlanacak mı? Traşlanırsa maliyeti yine bizlere vergi olarak mı ödetilecek? Planlı proğramlı olsanızda şu işi en başta doğru yapsanız! Eş dost müteahhitler doydu şimdi konut-işyeri satılmıyor satışı ve fiyatları gazlamanın yeni yolu bu herhalde...

  (%0,00) (%100,00)
 • kerim04 Ocak 2018 18:27baştakiler doydular artık izin yok

  (%0,00) (%100,00)
 • ONUR04 Ocak 2018 18:27ataköy sahili peşkeç çektiler bırakın denizi görmeyi gökyüzünü göremiyoruz.

  (%0,00) (%100,00)
 • recai04 Ocak 2018 17:44bakıyorum istnbulda yeni yapılan binaların hiçbiri 5 katlı değil? dedikleri yaptıkları uyumşu değil

  (%0,00) (%100,00)
 • cihan04 Ocak 2018 17:30beş kat normal vatandaşa olur dayısı olana serbest olur bakınız ataköy sahilinde 45 metre yüksekliğe verilen izin

  (%0,00) (%100,00)
 • selami04 Ocak 2018 17:19peki diyelim 10 katlı kentsele girecek ne olacak şimdi..acaip oy kaybettirir akp ye...zaten işçi emekli intibakından darbe yediler ..buda tuzu biberi olur..

  (%0,00) (%100,00)
 • baturayersin04 Ocak 2018 17:10lafta kalmasın her yerde dağdan betonlar çıkıyor

  (%0,00) (%100,00)
 • Okie Dokie04 Ocak 2018 16:40Ben 45 katlı gökdelenimi dikerim. Gerekirse cezamı da öderim. Ne o öyle 5 kat? kağıttan ev mi bunlar? Herkes ayağını denk alacak.

  (%0,00) (%100,00)
 • sait04 Ocak 2018 16:28günaydın

  (%0,00) (%100,00)