VIX sıçraması Londra'lı yatırımcıyı zengin etti

PİYASA - 14 Şubat 2018, 16:11

Piyasayı ters köşe yapan VIX sıçraması, Londralı bir traderı ipten aldı

 

Hisse senedi piyasalarının geçen hafta yaşadığı tarihi çalkantı, korku göstergesi olarak bilinen VIX endeksinin yükselişine pozisyon alan yatırımcıya 400 milyon dolar kazandırdı.

Aslına buna 'ipten aldı' da denilebilir; Londra finans çevrelerine '50 cent' lakabıyla tanınan Jonathan Ruffer 1 yıldır VIX alım opsiyonlarına 2017'nin başından beri 217 milyon dolar prim ödemiş ve bu opsiyonların büyük kısmının vadesi zararda dolmuştu.

Ruffe, tek başına VIX üzerine tüm alım pozisyonlarının yaklaşık yüzde 10'unu portföyünde taşıyordu.

Kaderi her biri 50 cent değerindeki VIX opsiyonlarına bağlıyken umutsuz bir yıl geçiren Ruffer'ın endeks 13'ün altından 50'nin üzerine sıçrayınca 197 milyon dolar kâra geçtiği belirtiliyor. Bu da Ruffer'ın piyasaya korku salan haftada 400 milyon dolara kâr ettiği anlamına geliyor. Ruffer'ın yönettiği Ruffer LLP portföy yönetim şirketi 197 milyon dolar zarardan 183 milyon kâra çıktı.

Konuya ilişkin olarak Financial Times ve Wall Street Journal'a bilgi veren kaynaklara göre Ruffer'ın bu kârın ne kadarını realize ettiği ise bilinmiyor.

Aynı hareketin karşı tarafında Credit Suisse, VIX'in düşüşüne yönelik ETN'i, VelocityShares Daily Inverse VIX Short-Term Exchange-Traded Note'u 21 Şubat'ta tasfiye etme kararı aldı ve Amerikan sermaye piyasası düzenleyici kurumu olan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) soruşturmasına konu oldu.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • bloodsoldier15 Şubat 2018 08:58böyle bir durumun benzeri cristian bale in oynadığı big short filminde vardı.

    (%0) (%0)