Verusa Holding'den maden işletmesi için önemli yatırım

ŞİRKET HABERLERİ - 17 Mayıs 2018, 19:45

Verusa Holding'in yüzde 100 oranında iştiraki Standart Enerji Üretim’in sahip olduğu Adana Tufanbeyli Boksit madeni sahasında, maden zenginleştirme tesisi için 19.242 metrekarelik arsa satın alındığı açıklandı

 

BORSAGUNDEM.COM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden, ekonomi danışmanı Holding CEO’su Ömer Özbay’ın liderliğinde alanında güçlü adımlarla yürümeye devam eden Verusa Holding, %100 bağlı ortaklığı Standart Enerji Üretim’in sahip olduğu Adana Tufanbeyli Boksit madeni sahasında önemli bir yatırıma imza attı. Şirket, söz konusu maden sahasında kurulacak maden zenginleştirme tesisi için 19.242 metrekarelik bir arsa satın alındığını açıkladı.

Şirketten KAP’a gönderilen duyuruda şöyle denildi:

Şirketimizin %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Enerji Üretim A.Ş.'nin boksit (alüminyum ana cevheri) zenginleştirme tesisi kurulumu için Adana İli, Tufanbeyli İlçesi, Bahçelievler Mahallesi, L36.c.01.b. Pafta, 157 Ada, 342, 343, 346 Parsel numaralı toplam 19.242 m2'lik arsa satın alınmıştır.

3 AYRI MADEN RUHSATI VAR

​Verusa Holding'in yüzde 100 oranında iştiraki olan Standard Enerji Üretim, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nden 3 ayrı maden ruhsatı için geçtiğimiz günlerde onay aldı. Yaklaşık 5 milyon ton boksit rezervi tespit edilen Adana Tufanbeyli Boksit madeni sahası bunlardan biri.

BOKSİT, ALÜMİNYUM ÜRETİMİNDE KULLANILIYOR

Standard Enerji Üretim, tespit edilen 4.950.000 ton boksit cevheri rezervini yerüstüne çıkararak ekonomiye kazandırmaya hazırlanıyor. Sertliği 1-3, yoğunluğu 2,5-3,5 gr/cm3 arasında değişen, alüminyum oksit ve hidroksitlerin bir karışımı olan boksit, alüminyum metali üretiminde kullanılan başlıca cevher olması bakımından dünya ticaretinde önemli bir yer almakta. Dünya boksit üretiminin % 90’ı açık işletme ile gerçekleştirilmekte olup, boksit tüketiminin % 85-90'ı alümina ve alüminyum üretimine yönelik. Boksit ayrıca, kimya ve refakter sanayiinde, çimento ve aşındırıcı yapımında kullanılmakta.

YÜZDE 100’Ü VERUSA HOLDİNG’E AİT

Standard Enerji Üretim A.Ş. enerji, petrol ve maden yatırımları yapmak amacıyla kuruldu. Şirketin yüzde 100’ü Verusa Holding’e ait. Bünyesinde 3 adet IV. Grup Maden Ruhsatı bulunuyor. 2016-2017 yıllarında yapılan arama çalışmalarında Adana ili, Tufanbeyli ilçesinde bulunan Boksit Madeni sahasında ekonomik boksit cevheri rezervi tespit edilerek maden sahasının işletmeye alındı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • Hasanbey18 Mayıs 2018 09:52Mineral madenciliğinin geleceğinin parlak olduğunu duymuştum. İnşallah BOR madenimiz de ekonomimizde hak ettiği yeri alacaktır

    (%20,00) (%80,00)