Azil soruşturması raporu: Trump 20 yıla kadar hapis cezası alabilir

GÜNDEM - 03 Aralık 2019, 22:13

Demokratların domine ettiği ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump hakkında azil soruşturmasının raporunu yayımladı

 

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu, ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki azil raporunu açıkladı. Raporda, "Başkan Ukrayna'ya yardımı, seçim kampanyasına yarar sağlayacak soruşturmaların açıklanması şartına bağladı. Tanıklara celpleri görmezden gelmeleri talimatı vererek azil soruşturmasını engelledi" ifadeleri kullanıldı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, "Azil soruşturması, Trump'ın iktidarı kötüye kullandığına dair çok fazla kanıt ortaya koydu" açıklamasında bulundu.

İstihbarat Komisyonu'nun raporundan öne çıkanlar şöyle:

"Başkan Trump'ın, siyasi rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açıldığının açıklanması için Ukrayna'ya baskı yapmak amacıyla makamını kullandığına ilişkin net bulgular var.

"Başkan Ukrayna'ya yardımı, seçim kampanyasına yarar sağlayacak soruşturmaların açıklanması şartına bağladı. Tanıklara celpleri görmezden gelmeleri talimatı vererek azil soruşturmasını engelledi.

"Asli delilleri reddederek Kongre'ye engel olan Başkan Richard Nixon bile, Kongre'nin azil soruşturması yürütmesini kabul etmişti. ABD tarihinde Trump hariç hiçbir Başkan, yetkililere Kongre'ye ifade vermeme yönünde talimat vermedi.

"20 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLEBİLİR"

"Kongre'ye ifade veren isimleri korkutmak ve korkutmaya çalışmak federal bir suçtur. Bu yasa federal yetkililer de dahil olmak üzere tüm vatandaşlar için geçerlidir. Bu kanunun ihlali halinde 20 yıla kadar hapis cezası verilebilir."

BUGÜN ADALET KOMİTESİ'NDE İLK OTURUM VAR

Söz konusu rapor, Adalet Komitesi'ne gönderilirken, Adalet Komitesi'nde bugün azil soruşturmasına ilişkin ilk oturumun düzenlenmesi bekleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi'nin tamamının resmi azil suçlamalarını kabul etmesi halinde, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato'da Trump'a yönelik duruşma yapılacak.

Azil Türkiye'ye yaptırımı etkiler mi?

 

Beyaz Saray'dan azil soruşturması raporuna tepki: İpe sapa gelmez

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • Süleyman Kırpak04 Aralık 2019 20:22bırakın trump ceza almasını eğer trump gider ise abd borsa ve tüm dünya borsaları akabinde çöker dikkatli olun derim.bu adam borsanın çöküşü engelledi ve tarihi zirvelere getirtti.

  (%0) (%0)
 • salih04 Aralık 2019 09:22ABD'nin gerçek yüzünü tüm dünyaya gösterdi , bireysel bir durum değil asıl sebep budur.

  (%100,00) (%0,00)
 • Nedim04 Aralık 2019 00:15Amerika düşmemesi için Trump ın kalması gerekir!  Amerikan halkı tam olarak bazı şeylerin farkında değil.  

  (%72,73) (%27,27)
 • Cahil04 Aralık 2019 08:32Ama sen büyük resmi gördün ve farkındasın değil mi:)

  (%20,00) (%80,00)
 • Okie Dokie03 Aralık 2019 23:55Güle güle Trump. Bir daha faiz lobisine çomak sokulmaması gerektiğini unutma.

  (%60,00) (%40,00)