Trump: Fed Başkanı Powell'ı kovmayacağım

GÜNDEM - 11 Ekim 2018, 21:08

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell'ı kendisini hayal kırıklığına uğratmasına karşın görevden almayacağını söyledi

 

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiğinden bu yana 6 kez faiz artıran Amerikan Merkez Bankasını (Fed) hedef alan açıklamalarına devam ediyor.

New York borsasında son günlerde yaşanan sert kayıplardan Fed'i sorumlu tutan Trump, "Bunun, Fed'den ve faiz oranlarından kaynaklanan bir düzeltme olduğunu düşünüyorum." dedi.

Trump, ayrıca Fed Başkanlığına atadığı Jerome Powell'ı çok "katı" olmakla itham ederken, bankanın faiz artırımlarına devam ederek hata yaptığını savundu.

Güçlü doların Amerikan şirketlerinin işini zorlaştırdığını vurgulayan Trump, Fed Başkanı Powell'ı kovmayı düşünüp düşünmediği sorusuna "Hayır. Onu kovmayacağım. Sadece hayal kırıklığı yaşıyorum." yanıtını verdi.

Başkan Trump dün de Fed'i eleştirirken "Fed'in yanlış yaptığını düşünüyorum. Piyasalar çok sıkı. Fed kafayı yedi." ifadesini kullanmıştı.

New York borsasında deprem

New York borsası, çarşamba günü son dönemlerin en kötü performansını gösterirken, Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 4'ün üzerinde düşüşle son 2 yılın, Dow Jones ve Standard & Poor's 500 endeksleri ise sırasıyla yüzde 3,15 ve yüzde 3,29 azalışla son 8 ayın en büyük kayıplarını vermişti.

Dow Jones ve Standard&Poor's 500 endeksleri bugün de satış ağırlıklı seyrini sürdürüyor.

Trump, Kaşıkçı nedeniyle silah satışının durdurulması fikrine karşı

ABD'de bazı senatörlerin Kaşıkçı'nın başına ne geldiği belli olana kadar Suudi Arabistan'a askeri yardımların kesilmesi yönündeki çağrılarının kendisine sorulması üzerine Trump, "Böyle bir adım bizi yaralar." diye konuştu.

Kaşıkçı'nın ABD vatandaşı olmadığına ve ABD'de vizeyle bulunduğuna dikkati çeken Trump, Kaşıkçı hakkındaki gelişmeleri "Hiç hoşumuza gitmiyor hem de hiç." şeklinde değerlendirdi. 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • bulutt polatt12 Ekim 2018 21:09Dow jones nasdaq bazı gelişmiş asya singapur kore japonya cikan fonlarin hareketleri izlemek gormek ve etkileri yansimalari *abd de hazinenin yuksek degerli dolar almasindan göknur degil,ticaret fazlası verenler,çinin devalüe meyilinden hiç hoşnut olmica aşikar,burada gelismislerden cok gelişenlerin radarda oldugu bir süreç başlayabilir tabiki bunlar icindede önceliği daha fazla olan ülke ve varliklari rasyolari iskonto cazibesi ayni zamanda ilerdeki şartların normalesmesiyle şu anki degerlemelerinin ucuzluğu ve beklentilerinin uyumu. unutmayin gelecek bugün den kazanilir,#Alinir ..akil bilgi sabir sebat ve ölçülü cesaret de bir değerin yapitaslaridir,hep karamsarlikla şikayetle birşey elde edemezsiniz,

    (%0) (%0)