TL’deki düşüş kime yaradı

EMTİA VE DÖVİZ PİYASALARI - 16 Mayıs 2018, 15:24

Rus Rublesi, Türk Lirası'ndan destek bularak yükseldi.

 

Dolar bugün 62.50 ruble civarından serbest piyasada işlem görürken, TL'deki sert düşüşün yabancı yatırımcılar açısından Rus para birimine yaradığı yorumları öne çıkıyor.

Bloomeberg'in haberine göre Rus Rublesi, Türk Lirası'ndan destek bularak yükseldi. TL'nin son dönemde kaydettiği sert kayıplar, yatırımcıların rubleye yönelilk güvenli liman algısını destekledi.

ABD yaptırımlarının olumsuz etkilerini sert bir şekilde hisseden Rus Rublesi, sadece bir ay sonra Mayıs'ta carry trade getirisi sunan tek gelişen piyasa parası oldu.

Rus Rublesi'ne yönelik olumlu algıda yükselen petrol fiyatları önemli rol oynarken, Türkiye gibi önde gelen gelişen piyasalardaki siyasi risk algısının artması da Rusya'nın görece cazip görünmesinde etkili oldu.

Avrupa zaman diliminde aynı grupta yer alan Rusya, Türkiye ve Güney Afrika, yüksek faiz getirisi sunan üç büyük ekonomi olarak genellikle yatırım anlamında rekabet eder. Yaptırım riskine karşın Rusya, muhafazakar merkez bankası, yüksek reel faizi ve bütçe fazlasıyla Türkiye ve Güney Afrika'ya göre öne çıkıyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • Vkync17 Mayıs 2018 09:24OKIE DOKIE SEN GÜVENMEYE DEVAM ET. HER ŞEY PARA DEĞİL. SENİN GİBİLER PARA İÇİN ÜLKESİNİ DEMEK Kİ SATABİLİYOR. SERDE BİRAZ DA YAHUDİLİK VAR DEMEK Kİ....

    (%100,00) (%0,00)
  • enayi 16 Mayıs 2018 16:25ekonomiye güvenmeyip doları bozdurmayan ne dedilerse tersini yapanlar kazandı

    (%25,00) (%75,00)
  • Okie Dokie16 Mayıs 2018 16:23İsrail şekeli aldım kafam rahat. İsrail'e güveniyorum.

    (%70,97) (%29,03)