TL benzerlerine paralel hareket etti

ARACI KURUM RAPORLARI - 31 Mart 2020, 09:11

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST-100 endeksinin güne pozitif bir başlangıç yapması bekleniyor

 

Güne zayıf bir seyirle başlayan BIST-100 endeksi gün içinde toparlanmaya çalıştı ve %0.1 kayıpla 88,059 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 7.8 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil
47 hisse değer kazandı, 46 hisse ise değer kaybetti. TL benzerlerine paralel şekilde ABD dolarına karşı değer kaybederken, tahvil faizlerinde de yükseliş görüldü.

Haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlayan küresel hisse piyasalarında vaka artışındaki ivme kaybı, aşı ve ilaç haberleri ile Trump-Putin görüşmesi etkili oldu. İtalya'da vaka sayısındaki artış son iki haftanın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Son dönemde piyasalar vaka sayısında tepe görülmesi konusunda önemli bir duyarlılığa sahip. Öte yandan tüm dünyada Kovid-19 hastalığına karşın aşı ve ilaç bulma yarışı sürerken, ABD'li ilaç şirketi Johnson&Johnson, Korona virüs aşısı adayını belirlediğini ve yıl sonuna kadar 1 milyar doz aşı üretimine başlayabilmek için Amerika'da fabrika kuracağını açıkladı.

Aşının insanlar üzerindeki klinik testleri ise Eylül ayında başlayacak. Testler başarılı sonuçlanırsa aşı 2021 başında kullanıma sunulacak. Piyasalarda virüs salgınının dışında diğer kriz unsuru olan petrol üretimi konusunda ise Trump ile Putin arasında bir görüşme gerçekleşti. iki liderin de enerji piyasasının istikrarı konusunda mutabık kaldığı belirtildi. Gün içinde %10'un üzerinde değer kaybeden petrol fiyatları bu haberle beraber kısmen de olsa toparlandı. İçeride ise, kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusa sesleniş konuşması yaptı ve Milli Dayanışma Kampanyası başlatıldığını açıkladı.

Bugün içeride dış ticaret dengesi, Almanya'da işsizlik oranı, ABD'de ise tüketici güven endeksi açıklanacak. BIST-100 endeksinin güne pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. 89,300-90,400 seviyelerini direnç, 87,500 seviyesini ise destek ve kısa vadeli zarar-kes seviyesi olarak önemsiyoruz.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar