TAV’dan 60 milyon liralık yatırım: Batum’u iki katına çıkaracak

KULİS - 20 Mayıs 2019, 10:50

Batum Havalimanı’nı büyütme kararı alan TAV, yolcu sayısını iki katına çıkarmak için 10 milyon dolar yani 60 milyon lira yatırım yapacak

 

CÖMERT YILDIZ / BORSAGUNDEM.COM - ÖZEL HABER

Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı'nın kapanması ve yeni adresi İstanbul Havalimanı’na taşınmasıyla TAV Holding, gözünü yurtdışı pazarlara dikti. Afrika ve Avrupa’da yeni havalimanları için görüşmelere başlayan TAV, bir yandan da bulunduğu pazarlarda da büyüme kararı aldı. TAV, Gürcistan’daki iki havalimanından biri olan Batum’da çalışma başlattı. Batum Havalimanı’nı büyütme kararı alan TAV, yolcu sayısını iki katına çıkarmak için 10 milyon dolar yani 60 milyon lira yatırım yapacak. Bununla ilgili TAV, Gürcistan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve Gürcistan Havaalanları Birliği ile görüşmelere başladı.

HEDEF 1.3 MİLYONA ULAŞTIRMAK

Yatırımla birlikte yılda 600 bin yolcu kapasitesini 1.3 milyona ulaştıracak. 2018'de Batum Uluslararası Havalimanı'nda yolcu trafiği bir önceki yıla göre yüzde 20,8 artarak 598,9 bin kişiye yükselmişti.

TAV, Kasım 2005'ten bu yana Tiflis Uluslararası Havalimanı'nı, Mayıs 2007'den beri de Batum Havalimanı'nı kontrol ediyor.TAV, iki havalimanını 2027 yılına kadar işletecek. TAV, Türkiye dışında Letonya, Hırvatistan, Makedonya, Suudi Arabistan ve Tunus'ta faaliyet gösteriyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar