Swap Piyasası prosedüründe değişiklik yapıldı

PİYASA - 13 Haziran 2019, 07:55

Borsa İstanbul A.Ş. Swap Piyasası (Piyasa) teminat yönetiminde etkinliğin artırılması amacıyla çalışmalar kapsamında Eurotahvil ve altın dayanaklar da teminat kapsamına alındı

 

Borsa İstanbul AŞ Swap Piyasası teminat yönetmeliğini genişletmeyi sürdürüyor. Borsa paylarının ardından Maliye bakanlığı tarafından ihraç edilen Eurotahvil ve borsalarda işlem gören standartta altın dayanak varlıklar teminat olarak gösterilebilecek. 

Takasbank'tan yapılan açıklama şöyle:

"Borsa İstanbul A.Ş. Swap Piyasası (Piyasa) teminat yönetiminde etkinliğin artırılması amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilen Eurotahvil ve borsalarda işlem gören standartta altın dayanak varlık Piyasa'da teminata kabul edilen varlık yelpazesine eklenmiş, risk hesaplamalarında ise vade bağımlı olarak artan ve peşinen tahsil edilen başlangıç teminatı uygulaması yerine, işlemin başlangıç teminatının geçen gün sayısı doğrultusunda hesaplanmasına yönelik bir geliştirme yapılmıştır." 

Değişikliklerin 17.06.2019 tarihinde devreye alınması öngörülüyor.

Borsa İstanbul payları TPP'de teminat olarak kabul edilebilecek

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • ad15 Haziran 2019 13:55Bu kararın ne anlama geldiğini bir örnekle açıklayanlar olurlarsa memnun oluruz. 

    (%0) (%0)