Rusya: ABD önemsiz hedefleri vurdu

GÜNDEM - 16 Nisan 2018, 20:13

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD'nin Suriye'de saldırdığı hedeflerin yerin altında veya hava savunması tarafından iyi korunan sığınaklar olmadığını belirterek, "İmha edilmesi için en fazla 10 füze yeterliydi" dedi

 

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'ye yönelik saldırıların Kızıl Deniz, Körfez ve Akdeniz'den ve ABD'nin yasadışı olarak işgal ettiği Suriye'nin El Tanf bölgesinden deniz ve hava bazlı seyir (kruz) füzeleriyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Sözcü, Suriye'deki radarların 103 hava hedefini tespit ettiğini ve imha edilmek üzere takibe aldığını da sözlerine ekledi.

Konaşenkov, "ABD; İngiltere ve Fransa'nın 14 Nisan'daki saldırının gerçek hedefleri sadece Barza ve Caramani'deki tesisler değil, hava üsleri dahil askeri tesislerdi" dedi.

Bakanlık sözcüsü, "Batı medyasının da yaydığı uydu görüntülerinde, vurulan binaların gizli olmadığı yer yüzünde bulunduğu iyi görülüyor. Tomahawk seyir füzesi balığının türüne göre 1.5 tona varan TNT gücüne sahip olduğunu hatırlatmak isterdim. Yani her türlü hesaplama yöntemlerine göre bu binaların yok edilmesi için her bir hedefe en fazla 10 füze yeterliydi" diye konuştu.

Barza ve Caramani'deki incelemelerin, bu hesaplamaları doğruladığını kaydeden Konaşenkov, ABD ve müttefiklerin Suriye'de hedef gösterdiği tesislerin "yer altı veya hava savunma tarafından iyi korunan sığınaklar" olmadığının altını çizdi.

YIKINTILARIN ÖLÇEĞİ UYUŞMUYOR

Konaşenkov, "ABD, İngiltere ve Fransa savunma bakanlıklarının resmi açıklamalarına göre, 14 Nisan'daki tüm vuruşlar, kesinlikle sadece 3 tesise yönelik planlanıyordu. Yani her bir hedefe en az 30 seyir ve ‘havadan karaya' tipi füzeler fırlatıldı. Ancak Barza'dan gelen görüntülerde, füze saldırısı sonucu meydana gelen yıkıntıların niteliği, 30 seyir füzesinin kullanılması sonucu meydana gelmesi gereken yıkıntı ölçeğine uymuyor. Hatta bu ve diğer tesislerde yapılan inceleme sırasında bu sayıya uygun mühimmat parçası ve huni sayısı tespit edilmedi" ifadelerini kullandı.

HAVA SAVUNMA FÜZELERİNİN BAŞARI İSTATİSTİĞİ

Suriye hava savunmasının ABD, İngiltere ve Fransa'nın saldırısını püskürtmek için 112 hava savunma füzesi kullandığını aktaran Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, "Pantsir-S1 hava savunma sisteminden 25 füze fırlatıldı, 23 hedef imha edildi. Buk'tan 29 füze fırlatıldı, 24 hedef imha edildi. Osa'dan 11 füze fırlatıldı, 5 hedef imha edildi. S-125'ten 13 füze fırlatıldı, 5 hedef imha edildi. Strela-10'dan 5 füze fırlatıldı, 3 hedef imha edildi. Kvadrat'tan 21 füze fırlatıldı, 11 hedef imha edildi. S-200'den 8 füze fırlatıldı, hedefler imha edilmedi. Ancak S-200'ün düşük göstergeleri kimseyi yanıltmamalı, zira bu sistemler öncelikle uçaklara karşı tasarlandı. Bu sistem geçtiğimiz zamanda, komşu ülkelerden birinin savaş uçağını imha etmişti" dedi.

HAVA SAVUNMASI TARAFINDAN KORUNAN TESİSLER ZARAR GÖRMEDİ

Suriye hava savunması tarafından korunan tesislerin zarar görmediğini belirten Konaşenkov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hava üslerinin neredeyse hiçbirinde ciddi zarar oluşmadı. Duval hava üssüne yönelik 4 füze fırlatıldı, tüm füzeler imha edildi. Dumeyr hava üssüne 12 füze fırlatıldı, tümü imha edildi. Bley hava üssüne 18 füze fırlatıldı, tümü imha edildi. Şayrat hava üssüne 12 füze fırlatıldı, tümü imha edildi. T-4 hava üssüne 2 füze fırlatıldı, tümü imha edildi. Mezze hava üssüne 9 füze fırlatıldı, 5'i imha edildi. Humus hava üssüne 16 füze fırlatıldı, 13'ü imha edildi."

Konaşenkov, Barza ve Caramani'deki bilimsel araştırma tesislerine yönelik 30 füze ve güdümlü hava bombasının atıldığını, aralarından sadece 5'nin Suriye hava savunma tarafından imha edildiğini de sözlerine ekledi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • fafa16 Nisan 2018 23:20Önemsiz hedefler vurulmuş olsa da vuruldu,kimse de ses çıkaramadı.Şayet Rusya ,Suriye'yi koruyamıyorsa ,ya da korumuyorsa Suriye'de ne işi var.Önemsiz hedefler diye geçiştirmek yok.

  (%0) (%0)
 • KILIÇ16 Nisan 2018 21:25MADEMKİ ÖNEMSİZDİ NEDEN GÜVENLİK KONSEYİNİ TOPLANTIYA ÇAGIRIP MADARA OLDUNUZ.

  (%0,00) (%100,00)
 • ...gnçlk16 Nisan 2018 20:35Bence müslüman bir ülkenin, tarihi geçmisi sömürü ve savaş olan ülkelere teslim edilmemelidir. Müslüman ülke yönetimi, müslüman halka eziyet ediyorsa, bu durumda müslüMan alemi, ÜMMETÇİYİM DİYEN MÜSLÜMAN DEVLETLER ÖZELLİKLEDE, kendi içinde olayı çözmelidir. Sen olayları müslüman ülke, arap millet vb. olarak çözemiyorsan, elin gavuru taaa bilmem nereden geliyor, onuda alkışlıyorsan müdahaleyi bu acizliktir. Bu durum destek görmemelidir. Eğer verilecek ceza varsa müslüman devletler, birlikler, müslüman kökenli Türki devletler gibi ortak karar alınmalı ve verilmelidir. Ben abd nin,fransanın, ingilterenin ,rusyanın, roketler, füzeler göndermesini ve dünya devletlerince alkışlanmasını hazmedemiyorum. bu devletler zamanında yine OSMANLI TOPRAKLARINI DAĞITMIŞTIR. şuanki Suriyeyi de dağıtan güçlerdir bu güçler. Osmanlı toprağı kende bölmüşlerdir. Bunları alkışlamak, desteklemek, KABUL EDİLEMEZ...4 gavur devletin yaptığını, onarca arap üklesi yapamıyor... NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

  (%0,00) (%100,00)
 • fafa16 Nisan 2018 23:23Hangi Müslümandan bahsediyorsun ,yiğidim,Müslüman mı kalmış ,herkes başının derdine düşmüş.Müslüman dediklerini tahtını çıkarını korumak için Amerika'ya yanaşmış.Teknoloji yok silah yok.

  (%0,00) (%100,00)