Risk iştahının zayıf olması endeksi baskılıyor

TEKNİK ANALİZ - 16 Mayıs 2019, 09:46

Risk iştahındaki zayıflık ile endeks üzerinde negatif baskı devam edebilir

 

"BIST100…Risk İştahındaki Zayıflık İle Endeks Üzerinde Negatif Baskı Devam Edebilir… Ticaret gerilimi ile bir süredir satıcılı seyir izleyen küresel piyasalarda tepki alımları oluşsa da dün piyasaların yine satıcılı seyrettiği görüldü. Borsa İstanbul günü bankacılık hisselerinin öncülüğünde -%0.73 düşüşle 87.380 seviyesinden kapatırken bankacılık endeksinde -%0.55 düşüş görüldü. Küresel piyasalarda risk iştahındaki zayıflık devam ederken ABD’nin Çin ithalatına yönelik 300 milyar$’lık ek vergi artırımı gündemde. Karşılıklı misillemeler ile ticaret savaşı kızışırken yakın zamanda Çin’de yapılacak yeni bir toplantı ve önümüzdeki ay G-20 zirvesinde liderlerin bir araya gelmesiyle müzakerelerdeki belirsizlik kısmen giderilebilir. Yurtiçinde ise Şubat ayı işsizlik oranı %14.7 olurken (beklenti: %15), bütçe açığı Nisan ayında 18.3 milyar TL olarak açıklandı. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken TL varlıklarındaki negatif görünüm ve risk iştahındaki zayıflık ile endekste temkinli havanın hakim olabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY… TL Yatay Seyrine Devam Ediyor… Küresel piyasalarda ABD’nin 300 milyar$’lık Çin ürünlerine ek vergi getirme ihtimali ile kırılganlık devam ederken ticaret gerilimi ile gelişmekte olan ülke para birimleri negatif etkilenmeye devam ediyor. Dün ABD’de açıklanan perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerinin beklentilerin altında açıklanmasıyla paritede bir miktar geri çekilme gözlemlendi. Ancak bu sabah itibariyle geri çekilmelerde kalıcılık sağlanamadığını ve hafif yükseliş eğilimi ile başladığını görmekteyiz. Ülke risk primimizin yüksek seviyelerde kalmaya devam ederken TL varlıkları üzerindeki baskı devam etmekte.

EURTRY… Yükseliş Sonrası Yatay Seyrini Koruyor… Bu hafta açıklanan Euro bölgesi ve öncü ekonomisindeki ekonomik hissiyatının negatif görünümü ve TL’deki değerlenme çabası ile paritede bir miktar geri çekilme sonrası Euro’da yatay seyir korunuyor. Bugün açıklanacak Euro bölgesi ticaret dengesi verisi takibimizde olacaktır.

EURUSD… Veriler Sonrası Toparlanma Görüldü… Dün Euro bölgesi ekonomisi 1. Çeyrekte beklentilere paralel büyürken öncü ekonomisi Almanya’nın büyüme oranının beklentilerin altında açıklanması pariteyi aşağı yönlü baskılamıştı. Ancak ABD’de açıklanan perakende satışlar ve sanayi üretiminin beklentileri karşılayamamasıyla paritede sert yükseliş gözlemlendi. Bu sabah yükseliş eğiliminin ağırlıkta olurken 1.12 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması yukarı yönlü hareketleri ivmelendirebilir. Gün içerisinde Euro bölgesi ticaret dengesi, ABD tarafında ise inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri takibimizde olacak.

XAUUSD… Ticaret Gerilimindeki Kırılganlık Devam Ediyor… Küresel piyasalarda risk iştahındaki zayıflık devam ederken ABD’nin Çin ithalatına yönelik 300 milyar$’lık ek vergi artırma ihtimali gündemde yer almakta. Ticaret gerilimine yönelik kırılganlık fiyatlamalar üzerinde etkisini koruduğunu ve riskli varlıklardan kaçısın değerli maden talebini artırmaya devam ettiğini görmekteyiz. Paritenin yukarı yönlü hareketlerinin ivme kazanabilmesi için test edilen 1300 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması gerektiğini söyleyebiliriz.

GLDGR… Kurdaki Gerileme İle Hafif Aşağı Yönlü… Ons altında yükseliş devam ederken döviz kurunda yaşanan geri çekilmelerin gram altını aşağı yönlü baskıladığını görmekteyiz. Güne 251 seviyesinden hafif toparlanma çabası ile başlayan paritede gün içerisinde TL varlıkların görünümü yön belirleyici olacaktır.

BRENT… ABD Ham Petrol Stoklarındaki Artış İle Yükseldi… ABD ham petrol stoklarının 5.431M ile beklentilerin ve bir önceki seviyesinin çok üzerinde açıklanmasıyla Brent petrol yeniden 72$ seviyesini test etti. Jeopolitik risklerinde yukarı yönlü hareketleri desteklediğini göz önünde bulundurduğumuzda paritede yaşanacak olası geri çekilmelerin alım için fırsat oluşturabileceğini söyleyebiliriz.

S&P500…Tepki Alımları Devam Ediyor… ABD-Çin arasında karşılıklı hamleler ile vergi oranlarının artırılması ticaret savaşında tansiyonu yükseltirken hafta başında endeks de sert satışlar olsa da Trump’ın Avrupa tarafında otomobil ithalatına tarifeleri ertelemeyi düşünmesi piyasa tarafından geçicide olsa pozitif karşılandı. Bugün Asya piyasalarında da karışık seyir gözlemlemekteyiz. Bugün ABD de konut başlangışları ve Philadelphia FED imalat verisi açıklanacaktır."

Alan Yatırım

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar