Paris'te Notre Dame Katedrali'ndeki yangın 8.5 saatte söndürüldü

GÜNDEM - 15 Nisan 2019, 20:39

Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. 8.5 saatte ancak söndürülebilen yangın sırasında tarihi binanın kulesi yıkıldı, çatısı çöktü

 

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa'da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali'nde renovasyon çalışmalarının yapıldığı bölümde yangın çıktığı, katedralin çatısının tamamen çöktüğü belirtildi.

KONTROL ALTINA ALINDI

Notre Dame Katedrali'ndeki yangın kontrol altına alındı.

Açıklamada, yangın nedeniyle katedralden uzak durulması çağrısında bulunuldu.

Paris Savcılığı yangının nedenini araştırmak için soruşturma başlattı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sarı yeleklilerin taleplerine ilişkin yapacağı konuşmayı iptal ederek olay yerine hareket etti.

Sosyal medya hesabından mesaj paylaşan Macron, "Notre Dame alevler içinde. Tüm ulus duygu yüklü. Düşüncelerim bütün Fransızlar ve Katolik dünyasıyla beraber. Tüm yurttaşlarımız gibi ben de parçamızın bu akşam yanmasından üzüntü duyuyorum" ifadelerini kullandı.

ANA YAPISI İLE KUZEY ÇAN KULESİ KURTARILDI

Fransa'nın başkenti Paris'te yanan Notre Dame Katedrali'nin ana yapısı ile kuzey çan kulesinin kurtarıldığı belirtildi.

Fransa İçişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Laurent Nunez, yaptığı açıklamada, "Yangının yoğunluğu azaldı. Notre Dame'ın ana yapısı ve özellikle kuzey çan kulesinin kurtarıldığını düşünebilirsiniz" dedi. Nunez, yangının nedeninin henüz bilinmediğini kaydetti.

Fransız İtfaiyesinden yapılan açıklamada da Notre Dame Katedrali'nin ana yapısının "kurtarıldığı ve korunduğu" belirtildi.

Paris Savcılığından yapılan açıklamada ise katedralin, "yangınla istemsiz şekilde yıkılması" gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı, soruşturmanın adli polis tarafından yürütüleceği bildirildi.

Fransa'da tarihi eserler ilgili çalışmalar yapan Miras Vakfından yapılan açıklamada, katedralin restorasyonu için ulusal yardım kampanyası başlatılacağı belirtildi.

Yangını söndürme çalışmaları devam ederken katedrale çıkan yollar trafiğe kapatıldı.

Notre Dame Katedrali, 850 yılı aşkın tarihiyle Hristiyanlığın bu ülkedeki sembolü olarak görülüyor.

NOTRE DAME KATEDRALİ'NİN ÇEVRESİ TAHLİYE EDİLDİ

Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangının söndürülememesi nedeniyle çevre binalar tahliye edildi.

Paris Belediyesi, devam eden yangın nedeniyle tahliye işlemlerini yürütmek için kriz masası oluşturdu. Paris polisinin aldığı karar çerçevesinde katedralin etrafındaki evler, oteller ve iş yerleri tahliye edildi.

Olay yerinde doktorlar bulunduruluyor. Tahliye edilen mahalle sakinleri ile otellerde kalan turistler için barınaklar oluşturuldu, bu alanlara yatak ve gıda maddeleri gönderildi, tahliye edilenlerin geceyi barınaklarda geçirebileceği belirtildi.

Bu arada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra polisin yaptığı toplantıya katıldı.

Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot, "Her şey yanıyor, 19. yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak." açıklamasını yaptı.

Paris İtfaiyesi'nden açıklama

Paris İtfaiyesi, Notre Dame Katedrali'ndeki yangının söndürülüp söndürülemeyeceğinden emin olamadıklarını duyurdu.

İtfaiyeden yapılan açıklamada, "Yangının söndürülüp söndürülemeyeceğinden emin değiliz." ifadesi kullanıldı.

Yangına 400 itfaiyeciyle müdahale edildiği vurgulanan açıklamada, tüm çalışmaların katedralin kuzey kulesinin yıkılmasının önlenmesine ve sanat eserlerinin kurtarılmasına yoğunlaştırıldığı ancak tüm çabalara rağmen ayakta kalan kulenin de yandığı belirtildi.

İtfaiye Sorumlusu Jean-Claude Gallet, yaptığı açıklamada, "Yangının kuzey çan kulesine yayılıp yayılmayacağından emin değiliz. Bu çökerse hasarın boyutun tahmin etmeyi size bırakıyorum." dedi.

Bu arada, Fransız basını alevler içindeki katedralin içini gösteren fotoğrafları yayımladı.

İçişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Lunez de yangının kontrol altına alınamadığını ve gelecek saatin belirleyici olacağını belirterek, "Notre Dame'ın kurtarılması kesin değil." açıklamasını yaptı.

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Belki yangını söndürmek için uçan su tankerleri kullanılabilirdi. Hızlı hareket edilmeli." şeklindeki açıklaması üzerine, itfaiye de havadan bırakılabilecek su tankerlerinin yapıyı tamamen çökertebileceğine işaret ederek, kullanılmasının mümkün olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Fransa İçişleri Bakanlığı: 400 itfaiyeci yangına müdahale ediyor

Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangına 400 itfaiye görevlisi müdahale ediyor.

İçişleri Bakanlığı, Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangına 400 itfaiye görevlisinin müdahalede bulunduğunu; yangını kontrol alma çabalarının sürdüğünü duyurdu.

Sivil Havacılık Ajansı, yangına havadan uçakla müdahale edilmesinin doğru olmayacağını zira tüm yapının yıkılmasına neden olabileceğini duyurdu.

TAM 8.5 SAAT SONRA SÖNDÜRÜLDÜ

Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangın yaklaşık 8.5 saat sonra söndürüldü.

İtfaiye Sözcüsü Gabriel Plus, basına yaptığı açıklamada, Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangının söndürüldüğünü açıkladı.

France 24 televizyonu kanalı da yetkililerin açıklamalarına dayanarak yangının söndürüldüğünü duyurdu.

Yerel saatle 18.50'de başlayan yangın 03.20'de söndürüldü. Yangında 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çöktü. Yaklaşık 500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, yoğun çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarıldı.

Bu arada, Fransız basınında yer alan haberlere göre, sosyal medya platformu Twitter'da birkaç saat içerisinde yangına ilişkin 1 milyon 600 bin paylaşım yapıldı.

Yangının sebebi henüz bilinmese de itfaiye yetkilileri alevlerin, 'muhtemelen' 6 milyon avroluk renovasyon çalışmalarından çıkmış olabileceğini belirtti.

Macron: Tüm ulus duygu yüklü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sarı yeleklilerin taleplerine ilişkin yapacağı konuşmayı iptal ederek olay yerine hareket etti.

Sosyal medya hesabından mesaj paylaşan Macron, "Notre Dame alevler içinde. Tüm ulus duygu yüklü. Düşüncelerim bütün Fransızlar ve Katolik dünyasıyla beraber. Tüm yurttaşlarımız gibi ben de parçamızın bu akşam yanmasından üzüntü duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Paris Notre Dame Katedrali'nde korkunç bir yangın söz konusu. Paris itfaiyesi halen yangını söndürme çalışmalarına devam ediyor. Paris Piskoposluğu ile iletişim halindeyiz. Herkesi güvenlik mesafesini korumaya davet ediyorum” dedi.

Trump: Yangını izlemek çok korkunç

ABD Başkanı Trump da yaptığı açıklamada, "Notre Dame Katedrali'ndeki yangını izlemek çok korkunç" dedi.

Paris'in 850 yıllık tarihi 

Fransa'nın başkenti Paris'te yangına teslim olan Notre Dame Katedrali, 850 yılı aşkın tarihiyle Hristiyanlığın bu ülkedeki sembolü olarak gösteriliyor.

Notre Dame'ın temeli, 1163’de iki kilisenin harabesini katedrale çevirme kararı aldıktan sonra Papa Alexander III tarafından atıldı.

Özellikle Fransız Devrimi döneminde ciddi zarar gören katedralde birçok kez restorasyon çalışması yapıldı.

Paris’teki Seine Nehri'nin kıyısındaki Ille de la Cite Adası'nda bulunan ve Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilen Notre Dame Katedrali, işlemeli camları, heykelcikleri ve kemerli payandasıyla en çok turist ağırlayan mekanlardan biri olarak tanınıyor.

Her yıl çok sayıda kişinin ziyaret ettiği katedralde "Meryem Ana" heykelinin yanı sıra, "Gül Pencereler", çeşitli sanat eserleri, dev çanlar, kalıntılar ve Orta Çağ'dan kalma mobilyalar bulunuyor.

Dünyayı şoke eden yangın! Tarih kül oldu

 

"Notre Dame'ın Kamburu"yla ölümsüzleşti

Victor Hugo'nun 1831 tarihli "Notre Dame’ın Kamburu" eseriyle ünü ölümsüzleştirilen katedral, 5 bin 500 metrekarelik alanı kapsıyor.

Vatikan'ın "Hristiyanlığın Fransa'daki sembolü" olarak tanımladığı yapı, Paris Başpiskoposluğuna da ev sahipliği yapıyor.

Katedral, aynı zamanda Napolyon'un imparator ilan edilmesi gibi tarihi olaylara da tanıklık etti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • tv16 Nisan 2019 11:48sen  suriyede ırakta libyada tarih yanarken neredeydin asıl sana yuh kafan basmıyor heralde      :) 

  (%0) (%0)
 • YUH SİZE16 Nisan 2019 11:27şu aşağıda yazılan yorumları okudukça  insan insanlığından utanır, sözde müslüman geçinen içleri kin ve nefretle dolu kişiler neredeye yangına alkış tutacaklar, yazıklar olsun size, sizin gibilerin müslümanlığı batsın, işid Kafalı yobazlar.. yazık yahu, insanlık tarihi yanıyor...

  (%20,00) (%80,00)
 • tv16 Nisan 2019 09:30çokmu  üzüldüm yoook  hiçde üzülmedim insan hayatından degerlideyilya kuranı kerim Allah'ın isminin anıldıgı yerde saygı duyun der  dogruda  müslümanlarda saygı bekliyor   sen kurana saygı gösterme yanan binaya  saygı bekle  ben incili yere atsam  hırıstıyanlara haksızlık etmiz olmazmıyım benimdinim buna asla musade etmez   :)  :)  :) 

  (%100,00) (%0,00)
 • YAZIKLAR OLSUN SANA!!!16 Nisan 2019 11:22bu nasıl sapkın bir düşünce böyle,  o bina allaha inananların kutsal saydığı tarihi bir yapı..  kendini insan olarak tanımlayanların böyle bir olaydan üzüntü duyması gerekiyor,  kin ve nefret ne sahibine ne de yaşadığı topluma yarar getirmez... müslüman olsan ne yazar.... için kin ve nefretle dolu olduktan sonra....

  (%0,00) (%100,00)
 • Aslı16 Nisan 2019 00:32Hiç mi tedbir almamış hükümet. Koskoca tarih tanıyor, Fransızlar aval aval bakıyorlar. Yazık ki yazık.

  (%0,00) (%100,00)
 • Cahiller sevinir15 Nisan 2019 23:38Kuran ı Kerim Allah’ın ismi anılan her yere saygı duyun der.Ama bundan bir haber yalandan müslüman riyakarlar siyasi yorumlarda bulunuyor.Yazıklar olsun...

  (%38,46) (%61,54)
 • Cahillik diz boyu16 Nisan 2019 00:56Senin yorumu görünce cami yangini sandım .... bir de senin gibi dusunenler olduğu için eebabil kuşları gelmiş başlarına yikmis olmasin ??? islam ülkelerine yapılanlara hiç ses çıkarmayan avrupa ve abd avukatları çok bu ülkede işimiz çok zor .

  (%80,00) (%20,00)
 • Efe15 Nisan 2019 23:23Avrupada müslümanlara yapılanlara ses cikarmayanlar hemen sahiplenme var destek var şunlara desdek olacağınıza Mescidi Aksa da Filistinliler sahip cikardiniz iyiydi muslumanlari ilk kiblesine sokmayanlar hiç umrunuzda değil yazık

  (%69,23) (%30,77)
 • Asi15 Nisan 2019 22:19Yansım cehennem odun lazımmı odunlar bendenn

  (%81,48) (%18,52)
 • Dd15 Nisan 2019 22:10Garibim afrikalilarin aha. TAmamiyle yanarsin inşallah. 

  (%73,08) (%26,92)
 • misafir15 Nisan 2019 22:23ulan dana, senin gibi dar beyinliler yüzünden bütün dünya nefret ediyor bizden. 850 yıllık tarih yanıyor orada, hiç insanlığınız, insanlıkla ortak bağınız da kalmamış. parazit gibi yaşayıp ölüyorsunuz, ölene kadar da böyle etrafa zehir saçıyorsunuz

  (%28,57) (%71,43)
 • Kaçan Grup15 Nisan 2019 21:30Sizin yapacağınız işin içine edeyim. 

  (%28,57) (%71,43)