Operasyon resmen başladı! Dolar yeniden 5.85'in üzerinde

EMTİA VE DÖVİZ PİYASALARI - 09 Ekim 2019, 08:48

Dün ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye olumlu mesajları sonrası 5.78 liraya kadar gerileyen dolar kuru yeni güne çoğunlukla yatay seyrederken, Suriye'ye operasyonun resmen başlamasının ardından dolar 5.85'i aştı

 

Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştireceği operasyonun bölgede jeopolitik endişeleri tetiklemesi ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi ekonomisini yok etmekle tehdit etmesinin ardından beş haftanın en yüksek seviyesine gelen dolar/TL, dün öğleden sonra Trump'ın iki ülke ilişkilerini savunan açıklamaları ile geriledi.

Erdoğan: Barış Pınarı Harekatı başlamıştır

Dün ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye olumlu mesajları sonrası 5.78 liraya kadar gerileyen dolar kuru yeni güne çoğunlukla yatay seyrederken, Suriye'ye operasyonun resmen başlamasının ardından dolar 5.85'i aştı.

Dolar saat 17:58 itibariyle 5.8750 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.8186 lira, en yüksek 5.8754 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.4355 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.0980 seviyesinde. Gram altın 284.5 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 14.00 seviyesinde.

Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştireceği operasyonun bölgede jeopolitik endişeleri tetiklemesi ve bu sürecin Türkiye ABD ilişkilerine olası etkilerine yönelik endişelerle dolar/TL 5 haftanın zirvesindeki seyrini sürdürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi ekonomisini yok etmekle tehdit etmesinin ardından dün 5.8465'e yükselen dolar/TL, öğleden sonra Trump'ın iki ülke ilişkilerini savunan açıklamaları ile geriledi ancak düşüş kalıcı olmadı.

Jeopolitik gelişmelere oldukça duyarlı olan dolar/TL'de haber akışına bağlı olarak dalgalanmaların sürmesi bekleniyor.

Trump, Suriye'ye operasyon yapma konusunda yeşil ışık yakmış olsa da, planlanan saldırının çok abartılması durumunda Türkiye'yi ekonomisini yok etmekle tehdit etmesinin üzerinden daha 24 saat geçmeden attığı bir tweet ile Türkiye'nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu söyledi. Ancak sonrasında yine attığı tweet ile Türkiye'nin zaruri olmayan bir çatışmaya girmesinin ekonomisi ve son derece kırılgan para birimi üzerinde yıkıcı etki yaratacağını söyledi.

Trump ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'da ABD'ye gideceğini belirtti. Global piyasalarda ise küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatan ABD ve Çin arasındaki ticaret ve dış politika anlaşmazlığının kısa sürede çözüleceğine işaret eden herhangi bir ipucu olmamasının getirdiği endişeler hakim durumda.

Sterlin, İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki Brexit görüşmelerinin başarısızlığa uğramak üzere olduğu haberleriyle bir ayın neredeyse en düşük seviyesine indikten sonra bu seviyede kaldı. Dolar ise dünkü değer artışının ardından ABD-Çin ticaret görüşmelerinden kısa sürede sonuç alınacağı beklentisinin azalmasıyla birlikte geriledikten sonra bu sabah yatay seyretti.

TL'DE DEĞER KAYBI İKİ LİDERİN GÖRÜŞMESİ SONRASI BAŞLADI

ABD ve Türkiye liderlerinin hafta sonundaki telefon görüşmesi öncesi 5.70'in hemen altında işlem gören dolar/TL Trump'ın Türkiye'yi tehdidi ardından dün sabah 5.8465 ile 30 Ağustos'tan beri en yüksek seviyeyi gördü.

Dolar/TL, Trump'ın Türkiye'ye yönelik olumlu algılanan açıklamaları ardından ise 5.7850'ye kadar geriledi. Ancak sonrasında Trump'ın devam eden eleştirel tweetleri piyasada dalgalanmaya neden oldu ve kur gün günü 5.82 civarında tamamladı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "ABD Türkiye ilişkilerine yönelik artan endişeler ve askeri hareketlilik TL'yi baskı altında bırakıyor. İki liderin yüzyüze görüşmesi yaklaşık 5 hafta sonra.

Piyasa birbiri ile çelişen Trump açıklamalarının ne anlama geldiğini tam olarak fiyatlandırabilmiş de değil. Tüm bunlar TL'deki her iki yönlü sert hareketlerin sürebileceğini gösteriyor" dedi ve ekledi: "Öte yandan ay sonundaki TCMB'den faiz indirim beklentileri de TL'deki değer kaybı ile birlikte zayıflamış durumda.

Bugün iç veri gündemi zayıf, piyasalar Suriye'deki gelişmelere ve siyasilerin söylemlerine odaklı seyre devam edebilir." Bankacılar dün dolar/TL 5.85'e yaklaştığında bireysel ya da kurumsal müşterilerin kar amaçlı döviz satışlarının görüldüğünü, bu hareketin kurun yüksek seviyeden sınırlı aşağı hareketini desteklediğini belirtiyorlar.

Bankacılar dün kar amaçlı döviz satışlarının birkaç yüz milyon doları bulduğunu belirttiler. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriyeli savaşçılardan oluşan Özgür Suriye Ordusu'yla birlikte yakında Suriye'ye operasyon başlatacağını YPG'nin önünde iki seçenek bulunduğunu belirtti.

ABD'nin bölgeden çekilmesi uzun süreli müttefikleri olan Kürtlerin önderliğindeki grupları operasyon hazırlığında olan ve bu grupları terörist olarak adlandıran Türkiye'ye karşı savunmasız bırakıyor.

Kur Eylül ayı başından bu haftaya kadar genel olarak 5.60-5.75 bandında seyretti. Bankacılar bu bandın kırılması için yurtdışı piyasalarda risk iştahında ciddi bir bozulma veya içeride olumsuz bir haber akışı olması gerektiğini belirtiyordu.

Artan jeopolitik endişeler yükselişi tetikleyen sebep oldu. Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde düşüş eğilimi son aylarda belirginleşmişti. Ancak artan jeopolitik endişeler faizlerdeki düşüşü sınırladı.

Hazine'nin borçlanma maliyetlerindeki artışın uzun vadede etkisini sınırlamak adına yaklaşık 1.5 yıldır ihraç etmediği gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi Mayıs ayında %21 idi. Gösterge 10 yıllık tahvilde dün valörde son işlem %14.14 oldu. İki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri %13.95, valörde son işlem %14 seviyesindeydi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • Ozan09 Ekim 2019 19:25Yarın 11 bin alıp cebe koyacam .

  (%50,00) (%50,00)
 • Nazar09 Ekim 2019 18:23Allah askerlerimizi korusun.Yillarca suriye ile yatıp kalktık önceki politikalar test tepti oturun kardesiniz esat ile masaya birazda o düşünsün.

  (%33,33) (%66,67)
 • Ahmet Kara 09 Ekim 2019 17:49Aksi bir durum olmaz ise fazla yükselmez.Doviz yükselince ithalat azalır.Buda yabancının işine gelmez.Zaten yılsonu hedefi 6 ..Ama işler sarpa sararsa zaten bozduramazsınız..

  (%66,67) (%33,33)
 • adam monath09 Ekim 2019 17:17gine biirileri zengin oluyor. birileri fakir.

  (%33,33) (%66,67)
 • Okie Dokie09 Ekim 2019 11:134.80 bekleyen yerli ve milli kardeşlerim üzgün, öfkeli ve kırgın.

  (%20,00) (%80,00)