Moody's'den enflasyon ve büyüme uyarısı

MAKRO EKONOMİ - 16 Mayıs 2019, 10:55

Moody's, dış finansman ihtiyacını hafifletecek, enflasyonist baskıyı azaltacak etkin bir politika izlenmez ve sürdürülebilir bir büyüme sağlanamazsa Türkiye'nin notunun düşürüleceğini bildirdi.

 

Moody's Investors Service, Türkiye'nin Ba3/negatif olan kredi profilinin genç nüfus ve göreceli olarak sağlıklı kamu borç oranı gibi güçlü tarafların, kurumların güçlerinde istikrarlı aşınma, siyasi belirsizlik, yüksek enflasyon ve yükselen dış kırılganlık gibi zorluklara karşı dengeyi sağlamalarını yansıttığını bildirdi.

Karmaşık politikalar ile zayıf kurumların bir araya gelmesinin makrokenomik politimalarının şefaflıığı ve kalitesinde kötüleşmeye yol açtığını belirten Moody's, "Bununla birlikte İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi otoritelerin resmi olarak öngörülenden daha yavaş ekonomik toparlanma yaşanması halinde verecekleri politika yanıtı konusunda belirsizliği ön plana çıkardı" değerlendirmesini yaptı.

Jeopolitik geriliklerin yinelenmesi potansiyeli ve ek politika yanlış adımlarının Türkiye'de geçen yıl yaşanan kur krizinin tekrarlanması ve cari durgunluğun uzun süre devam etmesi riski yarnattığını da belirten Moody's, Türkiye'nin hali hazırda negatif olan kredi notu görünümünün pozitife dönmesinin veya bir not artırımın muhtemel görünmediğini vurguladı.

Ancak Moody's, "Eğer mali ve parasal politikalar daha uyumlu hale gelir ve ekonominin yapısal dengesiziliklerini düzeltmek için kararlı bir ekonomik reformlar seti uygulanır ise görünüm "durağan' hale gelebilir. Dış finansal destek ve ABD ile gerilimlerin azalması büyük olaılıkla kredi notu için pozitif olur" değerlendirmesini de yaptı.

Moody's, Türk otoritelerin dış fonlama ihtiyatlarını hafifletecek, enflasyonist baskıları azaltacak etkin bir politika çerçevesi izleyememeleri ve Ülkeyi sürdürülebilir bir büyüme patikasında konumlandıramazlar ise kredi notununu düşürülmesinin muhtemel olduğunu da ifade etti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • Kerim17 Mayıs 2019 06:08Ey guzel bendeki aşk olmasa sendeki guzellik bes para etmez....AŞIK VEYSEL

  (%0) (%0)
 • Volkan16 Mayıs 2019 12:08Dün Fitch bugün Moody's açıklama yaptı borsa yükselerek dolarda düşerek cevabını verdi.  Kötü haberler artık etki etmiyor, önemli ve güçlü destek seviyelerindeyiz. SAHOL %10 hissesini 1997 de 200 milyon dolardan ilk defa halka arz etmiş, şu anda da aynı seviyelerde sayılır. >>>>>Sabancı Holding gibi örneklerin Türkiye'de artması halinde güzel şeylerin yaşanabileceğini belirten Sabancı "Biz de gır gır yok, vaat yok, laf yok aksiyon var. İş var. Borsa değirmenine su vermek lazım. Koşullar iyi olsaydı Sabancı Holding'in değeri değil 2 milyar dolar, 4 milyar dolar olurdu." Sabancı Holding, Sabancı Topluluğu'nun 12'inci halka arzını oluşturuyor. 200 milyon dolarlık satış büyüklüğü açısından da bugüne kadar gerçekleştirilen halka arzlarda Akbank ve Tofaş'tan sonra üçüncü sırada yer alıyor.

  (%62,50) (%37,50)
 • Bika16 Mayıs 2019 11:25CDS'i yükseltecek değerlendirmeler.

  (%20,00) (%80,00)
 • mehmet yılmaz16 Mayıs 2019 11:23yürü git siyonist bozuntusu dangalaklar.

  (%50,00) (%50,00)