İşte piyasaları bekleyen 5 risk

PİYASA - 14 Haziran 2018, 15:01

Dünyanın en büyük fonlarından biri olan Pimco, "Secular Outlook" raporunun 2018 versiyonunu yayınladı

 

Dünyanın en büyük yatırım fonlarından biri olan Pimco'ya göre küresel piyasalar üzerinde etkisini hissettirebilecek gelişmeler arasında merkez bankalarının para politikaları seyri ve jeopolitik gelişmeler öne çıkıyor. 

Kurum, Secular Outlook isimli raporunun 2018 versiyonunu yayınladı. Raporda kurumun üç ile 5 yıllık vadede küresel ekonomik görünüme ilişkin beklentileri ve değerlendirmeleri yer alıyor. 

Raporda küresel ekonomi ve finansal piyasaların radikal değişimleri barındıran yeni bir döneme gireceği belirtilirken bir sonraki resesyonun da daha hafif olmakla birlikte daha uzun süreli ve sancılı olabileceğine dikkat çekildi. 

Pimco analistleri raporda küresel piyasalar üzerinde etkili olabilecek 5 ana konuya vurgu yaptı:

1- Amerikan Merkez Bankası bilançosunu küçültmeye başladı. Avrupa Merkez Bankası da varlık alım programından çıkmaya yakın. Japonya Merkez Bankası tahvil alımlarını azalttı, diğer merkez bankaları da faiz oranlarını artırdı. 

2- ABD vergi kesintileri ve önümüzdeki yıllar için planlanan daha yüksek federal harcamalar dolayısıyla mali bir genişlemeye yol aldı. 

3- Dünyanın en büyük ticaret yapan ülkeleri arasında yaşanan ticaret savaşları tartışmaları

4- Orta Doğu ve Kore Yarımadası'nda manşetleri meşgul eden jeopolitik gelişmeler

5- ABD dolarında beklentilerin ötesinde gerçekleşen değer kaybı (Business HT)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar