İstanbul'da imarın anayasası değişiyor

EMLAK - 05 Ocak 2018, 08:59

Cumhurbaşkanı’nın “Müteahhitler bununla acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Şehre ihanet ediyor” dediği kot farkına ayar geliyor. İstanbul’da binalara kot verilirken bölgedeki kat rejimi aşılmayacak ve sokak silueti bozulmayacak.

 

Hükümetin, 1 Ekim 2017'de Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'ni devreye almasının ardından İstanbul İmar Yönetmeliği'nde de değişikliğe gidiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin gündemine yakın zamanda gelmesi beklenen düzenlemeyle ilgili taslak metnin son haline Sözcü gazetesi yer verdi.

SİLUETE ‘ONAY' AYARI

İBB İmar Müdürlüğü, yönetmeliğin ‘Binalara kot verilmesine ilişkin esaslar' başlıklı 11'inci maddesine önemli düzenlemeler ekledi. Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre, son yıllarda kot farkı kullanarak büyükşehirlerde ortaya çıkan ‘hormonlu' binaların önüne geçilmesi için ayrık nizam yapılarda bölgenin kat rejiminin aşılmaması ve sokak siluetinin bozulmaması şartı getirildi. Binaların kademelendirilmesinde sorumluluk ve yetki ilçe belediyelere verilirken, yüksekliği 60.5 metreyi geçen yapılar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden siluet yönünden uygun görüş alınmadan yapı ruhsatı düzenlenemeyeceği belirtildi. Taslağa göre, ilçe belediyeleri yapı yüksekliklerini belirlerken, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan sınırlamaları dikkate alacak.

YATAK ODASI 8 METREKARE

Yeni İstanbul İmar Yönetmeliği'nde kentte inşa edilecek en çok daire tipinde yer alan birimlere ilişkin hükümler de bulunuyor. Buna göre, her müstakil konutta oturma odaları 12, yatak odası 8, mutfak 3.3, banyo 3 ve tuvalet 1.2 metrekareden küçük olamayacak. Konut bölgelerinde kat yükseklikleri 4 metreden fazla, 2.5 metreden az olamayacak. Sadece hava maniası olan yerlerde kat yüksekliği 2.4 metreye indirilebilecek.

YEŞİL ÇATI ZORUNLU

Toplam inşaat alanı 60 bin metrekarenin üzerinde olan yeni yapılacak binalarda yeşil çatı sistemleri uygulanması zorunlu hale getiriliyor. Çatıda, çim, bitki, çiçek ve küçük araç yetiştirilmesi için en az yarım metre toprak dolgu oluşturulacak. Alışveriş merkezlerinde, müşteri ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kapasite hesabına göre belirlenen büyüklük ve sayıda, çocuklarla ebeveynlerinin kullanabilecekleri boyutta klozet, pisuvar ve lavabonun bulunduğu tuvalet zorunlu hale getiriliyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Ocak 2017'de düzenlenen Şehircilik Şurası'ndaki konuşmasında, “Kot denilen bir olay var. Bununla ne yazık ki müteahhitler, acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Meyilli bir arazide beyefendi, inşaatı en yüksek noktadan alıyor. Kazanmak istiyorum, derken şehre ihanet ediyorsun” değerlendirmesini yapmıştı. İnsanın toprağa yakın yaşaması gerektiğini ve dikey değil yatay mimariden yana olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bugünün Türkiye'si, böyle bir çirkinliği, böyle bir nobranlığı asla hak etmiyor. Dikey mimarinin altında yatan gerçek, az topraktan çok büyük para kazanmak” demişti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • AHMET TEZ11 Ocak 2018 18:17AĞLAMA DUVARI KUDÜSDE GÜLDÜRMEYİN İNSANLARA KENDİNİZE :'( :'(

  (%0) (%0)
 • kadır ugurlu05 Ocak 2018 11:32yapılanlar yapıldı İstanbul da..sadece bu uygulama Sarıyer ve Beykoz da yapılır..diğer yerlerde binalar çoktan 10-20 kat dıkıldı..saygılarımla

  (%0) (%0)
 • tilki05 Ocak 2018 10:50istanbulun acilen boşaltılması lazım yoksa istanbul sadece kartpostallarda güzel kalacak

  (%0) (%0)
 • İST.05 Ocak 2018 09:58o halde, şimdi istanbul un siluetini bozan gökdelenler tek tek belirlenerek gereğine bakılmalı... bu ucube binalar kaldıkça istanbul düzelmez...

  (%0) (%0)
 • baturayersin 05 Ocak 2018 10:27geriye dönüş yok yeni yapılanlar geçerli olur

  (%0) (%0)