İngiliz gazetesinden Macron'a Türkiye şamarı

GÜNDEM - 30 Haziran 2020, 10:24

The Independent, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri darbeci Hafter'in, ülkenin batısında yaşadığı büyük yenilgi sonrası Fransız yetkililerin Libya politikalarını savunmak için Türkiye'yi suçlayarak "komik duruma" düştüklerini yazdı

 

İngiltere merkezli The Independent gazetesinde, Borzou Daragahi tarafından "Fransa'nın Libya'nın Hafter'ine desteği sonunda kötü sonuçlarla karşılaşmaya başladı" başlıklı bir makale kaleme alındı.

Makalede, Fransa'nın yıllarca desteklediği ve ilerleyişinde ciddi rol oynadığı darbeci Hafter'in Libya'nın batısında yaşadığı büyük yenilgi sonrası rüzgarın tersine döndüğü ifade edildi.

Fransa'nın terörle mücadele görüntüsü altında darbeci Hafter gibi bir zorbayı desteklemenin doğru yol olduğunu düşündüğü ve bu taktiksel seçeneği bir strateji haline getirdiği aktarılan makalede, Fransız Dışişleri Bakanlığı ve güvenlik birimleri içinde mevcut politikaya dair eleştirel sesler çıkmaya başladığı belirtildi.

Makalede, Birleşik Arap Emirlikleri'ne güvenerek darbeci Hafter'e yatırım yapan Fransa'nın darbeci Hafter'in yenilgisinin ardından şimdi tek başına kaldığı, yaptığı siyasi ve diplomatik yatırımın faydasını da görmediği vurgulandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye'ye yönelik asılsız ithamlarına değinilen makalede, şu ifadelere yer verildi:

"Fransız yetkililer, Libya politikalarını savunmak için Türkiye'yi suçlayarak komik duruma düşüyorlar." 

Makalede, Libya konusunda uzman bir danışmanın, şu değerlendirmesi de aktarıldı:

"Fransa, Hafter'i o kadar uzun bir zamandır destekliyor ki şimdi nasıl geri adım atacağını bilmiyor. Hatalarını görmek yerine tüm sorunlardan dolayı Türkiye’yi suçlamak daha kolay geliyor."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • Adanalı30 Haziran 2020 10:43Bizdeki fransızlarada tokat olmuşmudur ne işimiz var orada diyen ve avarelerine....

    (%0,00) (%100,00)
  • EKRİST30 Haziran 2020 10:38Makron aynen hamamoğlanına döndü.karşında muhalefet lideri yoktur.karşında dünya lider lerinden RTE ve BAHÇELİ var.

    (%20,00) (%80,00)