Hazine'nin sermaye planı Halkbank ve Vakıfbank hisselerine yaradı

ARACI KURUM RAPORLARI - 09 Nisan 2019, 15:18

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan: Hazine'nin sermaye planı haberi sonrasında HALKB ve VAKBN günün en yüksek seviyelerine yükselmiş durumda.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konuya yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, kamu bankaları tarafından ihraç edilecek döviz cinsi tahvilleri satın alarak bankaların sermayelerini artırmayı planlıyor. 

Söz konusu düzenlemenin yarın Bakan Albayrak tarafından açıklanacak olan paketin içeriğinde yer alması bekleniyor.

Kamu bankaları açısından pozitif olarak yorumladığımız bu haber sonrasında HALKB ve VAKBN günün en yüksek seviyelerine yükselmiş durumdadır.

Kamu bankalarının olası kaynak yapılandırmasına ilişkin haber akışı önemli olurken, kamu bankaları içinde Halkbank’ı değerleme açısından cazip olarak değerlendiriyoruz. Bankaya ilişkin negatif haber akışlarına karşı, fiyatlamanın dengelendiğinden bahsedebiliriz. Bu bağlamda, Halkbank hisse senedinin bankacılık endeksi pozitif haber akışına bağlı olarak bir miktar daha ilave pozitif ayrışması beklenebilir. 

Hazine, kamu bankalarından tahvil alıp sermaye koyacak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • Ufuk10 Nisan 2019 15:01Son dönemde kamu bankaları kredi veriyor diğerleri tahsilat ve borç çevirme ile meşgul. 3 aylık bilançolarda özel bankaların büyümediği görülebilir. İş olmayan yerde şube kapatma ve personel çıkarma vs durumlar ihtimal dahilinde. Özellererk küçülerek güçlenme yolunu seçti diye düşünüyorum.

    (%12,50) (%87,50)
  • ALAATTİN CAMGÖZ09 Nisan 2019 21:42iş bankasına ait hiç bir hisse senedine girmem şişmiş yakında patlar.

    (%44,44) (%55,56)
  • Veli09 Nisan 2019 20:13Tskb bank ne iş yapar. İş bankası sana soruyorum tskb bankasının arkaaında neden durmazsın be ya

    (%0,00) (%100,00)