Göstergeler aşırı satımda, tepki alımları gelebilir

TEKNİK ANALİZ - 14 Mayıs 2019, 09:12

Kısa vadeli göstergelerin aşırı satımda olması nedeniyle gün içinde düşük momentumla ve zayıf tepki yükselişi denemeleri oluşabilir.

 

"Güne hafif pozitif eğilimle başlayan BIST-100 endeksi günü %2,54’lük güçlü düşüşle 86.283’den kapattı. Endeks orta ve uzun vadeli önemli desteği olan 87.400’ü aşağı kırarken, işlem hacminin önceki günlere göre yükselmesi tepki yükselişi denemeleri oluşsa da kısa vadeli dip arayışının ve düşüşün devam edeceğine işaret etmektedir.

Endeksin olası tepki alımlarını güçlendirmesi için ilk etapta 87.400 üzerine geri dönmesi gerekiyor. Endeks yükselen hacimle bu seviye üzerinde tutunabilirse tepki yükselişinin 90.500-90.700 aralığına kadar ilk etapta güç kazanması beklenir.

Endeks gün içinde 87.400 altında kaldıkça tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak kullanılması ve düşüşün 84.600’ler ilk güçlü destek olmak üzere 83.200’lere kadar devam etmesi beklenmektedir. Bu seviye orta vadeli önemli bir trend desteği konumunda olduğu için bu seviyeye doğru düşüşler orta vadeli tepki yükselişi için alım fırsatı olarak takip edilebilir.

Teknik göstergelerdeki güçlü negatif görünüm devam ediyor ve tepki yükselişleri oluşsa da kısa vadeli dip arayışının devam edeceğine işaret ediyor. Ancak kısa vadeli göstergelerin aşırı satımda olması nedeniyle gün içinde düşük momentumla ve zayıf tepki yükselişi denemeleri oluşabilir. Endekste henüz dip oluşumuna işaret eden bir görüntü yok. Yüksek hacimli dipten dönüş ve yükseliş dip oluşumu için ilk işaretlerden biri olacaktır.

Haftalık periyotta bazı göstergelerde pozitif uyumsuzluk eğilimi başlasa da 83.000’lü seviyelerden önce bir dip oluşumu beklenmez. Endeksin güne sınırlı tepki alımlarıyla başlaması bekleniyoruz."

Şeker Yatırım

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar