Fransa'da bayram namazı kılınacak mı

GÜNDEM - 23 Mayıs 2020, 07:06

Fransız Danıştayı'nın ibadethanelerde toplanma yasağının kaldırılmasıyla ilgili kararının ardından ibadethanelerin açılışına izin verildi. Fransa'daki camilerde yarın Ramazan Bayramı namazı kılınabilecek

 

Fransa'da yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirlerini gevşetilmesi kapsamında ibadethanelerin tekrar toplu ibadete açılmasına izin verildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Danıştay'ın ibadethanelerde toplanma yasağının kaldırılmasına hükmettiği hatırlatıldı.

Ülkedeki ibadethanelerin tekrar toplu ibadete açılamasına izin verildiği duyurulan açıklamada, bu kararın gelecek saatlerde yayımlanacak kararnameyle yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Açıklamada, ibadethanelerde sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiği, maske takmanın ve girişte ellerin dezenfektan jel ile temizlemesinin zorunlu olduğu belirtildi. Açıklamada, bu kurallara uymayan ibadethanelerin valiliklerin kararıyla kapatılabileceği aktarıldı.

CFCM: NAMAZLARI EVLERİNİZDE KILIN

Bu karara göre yarın camilerde Ramazan Bayramı namazı kılınabilecek.

Fransa'daki Müslümanların çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi'nden (CFCM) yapılan açıklamada, Kovid-19'un yayılmasını önlemek için Müslümanlardan namazı evlerinde kılmalarını istendi.

Danıştay, 18 Mayıs'ta hükümetin salgın nedeniyle ibadethanelerde toplanma yasağının, ibadet özgürlüğünü "ciddi ve yasa dışı şekilde ihlal ettiği" gerekçesiyle kaldırılması gerektiğine hükmetmişti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • Harun Kıraç23 Mayıs 2020 18:35Helal olsun sana Fransa. Seni çekemeyenler ilk önce insanlık öğrensin.

    (%50,00) (%50,00)
  • İleride tarih yazacak23 Mayıs 2020 11:45Cami kapatan,en çok caminin yıkıldığı,camilerin baraj suları altında bırakıldığı,en çok caminin soyulduğu dönem olarak tarihe geçecekler.

    (%25,00) (%75,00)
  • Cami kapatan zihniiyettt sayesinde23 Mayıs 2020 11:43Burada bayram namazı yasak.

    (%40,00) (%60,00)