Erdoğan'dan Kudüs için peş peşe kritik görüşmeler

GÜNDEM - 16 Mayıs 2018, 16:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan Filistin'deki son gelişmelerle ilgili peş peşe çok kritik görüşmeler gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin’deki son gelişmelerle ilgili Rusya Devlet Başkanı Putin, Katar Emiri Al Sani, Endonezya Devlet Başkanı Widodo, Sudan Cumhurbaşkanı el-Beşir, Almanya Başbakan Merkel, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile telefonda görüştü.

PAPA İLE KRİTİK GÖRÜŞME

Erdoğan, Kudüs'teki son gelişmelerle ilgili Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile de telefonda görüştü.

Görüşmede, üç semavi din için önem taşıyan Kudüs'ün statüsünün ihlalinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Erdoğan ile görüşen Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, barış için Kudüs'ün özel statüye sahip olacağı iki devletli bir çözümün şart olduğunu belirtti.

Papa Franciscus, Kudüs'teki gelişmelere ilişkin masumların hedef alınmasının ve insanların hayatlarına kastedilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, uluslararası camianın sorunun çözümü için BM nezdinde gerekeni yapması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin'deki son gelişmelerle ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre iki lider, görüşmede, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Gazze'de Filistinlilerin hedef alınması neticesinde yaşanan gerilim hakkında görüş teatisinde bulundu.     

Erdoğan'ın konuyla ilgili olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Cuma günü İstanbul'da gerçekleştireceği olağanüstü toplantı hakkında bilgi paylaşımında bulunduğu görüşmede, uluslararası camianın Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde de hadisenin takipçisi olmasının önemine işaret edildi.     

Görüşmede, mevcut tablonun soruna çözüm bulunmasını zorlaştırdığı da vurgulandı.     

İkili ilişkilere değinen Erdoğan ve Merkel, gerek ilişkilere ivme kazandırılması, gerek bölgesel konularda fikir teatisi için yakın temasta olma konusunda mutabık kaldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN RUHANİ İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze'de Filistinlileri hedef alması neticesinde bölgede yaşanmakta olan gerilim ele alındı.     

İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) cuma günü İstanbul'da gerçekleştireceği olağanüstü toplantının Müslümanların ortak tavır sergilemeleri açısından büyük önem taşıdığını belirten iki lider, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde de konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.    

ERDOĞAN - PUTİN GÖRÜŞMESİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin’deki son gelişmelerle ilgili olarak Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’le bugün telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Gazze’de Filistinli göstericilerin hedef alınması neticesinde bölgede yaşanan gerilim ele alındı. Filistinli göstericilerin tüm dünyanın gözü önünde hunharca saldırıya uğramalarının utanç verici olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, 18 Mayısta İstanbul’da düzenleyeceği İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • KILIÇ16 Mayıs 2018 23:00YALNIZ VE EŞSİZ ÜLKEMDO SORUNLAR AGIRLAŞIYOR ÖZELİKLE EKENOMİK SORUN ÇOK CİDDİ BU SORUN ÜLKEDE İNSANLARIN TÜM SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇMEKTE OLUP ÇÖZÜM ARANSA DAHA DOGRU OLACAK AKSİ HALDE SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEYİP ÜLKEYİ ÇIKILMAZ SORUNLARLA BAŞ BAŞA BIRAKACAK.

  (%0) (%0)
 • 😢😢😢😢16 Mayıs 2018 21:52'İsrail ile Yapılan Anlaşmalar Feshedilsin' Önergesi AKP Oylarıyla Reddedildi

  (%0,00) (%100,00)
 • Sdk16 Mayıs 2018 19:35Reis mücadele etse de boşuna Araplar sattı Kudüs ü

  (%100,00) (%0,00)
 • Ayıp yahu16 Mayıs 2018 18:47İnandırıcı değilsin.chp nin önrrgesi akp oyları ile reddediliyor.israille ticarete devam ediyorsun sonra israili kınıyorsun.

  (%33,33) (%66,67)
 • Basri16 Mayıs 2018 22:05Ne alakası fazla ekmek yeme

  (%0,00) (%100,00)