Dünya Bankası'na göre Rus ekonomisi için 3 risk

MAKRO EKONOMİ - 12 Haziran 2019, 07:48

Dünya Bankası, Rusya ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu 3 risk konusunda uyarı yaptı

 

Dünya Bankası, ABD ve AB’nin yaptırımlarının ağırlaşması, tüketici kredilerindeki ciddi artış ve ulusal projelerin hayata geçirilmesinde yaşanan sorunları Rusya ekonomisi için başlıca riskler olarak gösterdi. 

RBK’nın aktardığı rapora göre, Dünya Bankası 2019 yılında Rusya ekonomisinde yüzde 1,2 büyüme bekliyor.

Dünya Bankası’nın Rusya ekonomisi için işaret ettiği başlıca riskler şöyle:

Yaptırımlar ve petrol fiyatları

Yaptırımların sertleştirilmesi halinde mali piyasaların ülkeye güveni sarsılabilir. Brent petrolün varil fiyatı geçen hafta 60 doların altına geriledi. Dünya Bankası 2019 yılında ortalama varil fiyatının 66 dolara yükseleceğini öngörüyor. Küresel talebin azalması ve ABD’de kaya petrolünün üretiminin artırılması halinde ise petrol fiyatlarının düşebileceği tahmin ediliyor.

Tüketici kredilerinde aşırı artış

Ruble bazında tüketici kredilerindeki çift haneli artış ekonomi için risk oluşturuyor. Rusya Merkez Bankası verilerine göre, 1 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla ülkede krediler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 arttı. Ekonomi Bakanı Maksim Oreşkin, kredi balonunun büyümesi halinde ülkenin 2021’de resesyona girebileceği uyarısını yaptı.

Dünya Bankası raporunda “Tüketici kredilerindeki sürekli artış mali istikrar için tehdit yaratabilir” denildi.

Diğer yandan Dünya Bankası, Rusya’da yakın vadede bir ekonomik kriz beklenmediğine işaret etti.

İhalelerde rekabet olmaması

Büyük çaplı ulusal projelerin hayata geçirilmesi, ancak bunların genelde "kapalı ihalelerle" yapılması da Rusya ekonomisi için risk oluşturuyor. Bir yandan bütçe hedeflerimi zorlayacak büyük harcamalarda dikkatli olunması, diğer yandan kamu projeleri için rekabetçi ortam yaratılması gerekiyor. (turkrus.com)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • mehmet12 Haziran 2019 08:08Hiç bir halt olmaz,ülkelerin ABD tehtidinden bir an önce uzaklaşması lazım artık

    (%0) (%0)