Cari açık Kasım'da yükseldi

MAKRO EKONOMİ - 12 Ocak 2018, 10:01

Cari açık Kasım ayında 4.2 milyar dolar olarak gerçekleşti

 

Merkez Bankası Kasım ayına ilişkin cari açık verisini açıkladı. Cari işlemler dengesi Kasım ayında 4.2 milyar dolar açık verdi. Ekim ayında cari açık 3.83 milyar dolar olmuştu. Bu ay için beklenti 3.92 milyar dolar seviyesindeydi.

Net hata ve noksan ise Kasım'da 813 milyon dolar oldu. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 43 milyar 752  milyon ABD doları oldu.

Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 1.824 milyon ABD doları artarak 4.674 milyon ABD dolarına ve birincil gelir dengesi açığının 555 milyon ABD doları artarak 1.044 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 322 milyon ABD doları tutarında artarak 1.200 milyon ABD dolarına yükselmiştir.Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 532 milyon ABD doları artarak 952 milyon ABD doları olmuştur.İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 42 milyon ABD doları artarak 255 milyon ABD dolarına yükselmiştir.
Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 329 milyon ABD doları azalarak 306 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.
Portföy yatırımları 1.333 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 24 milyon ABD doları ve devlet
iç borçlanma senetleri piyasasında 58 milyon ABD doları net satış yaptığı görülmektedir.
Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 887 ve 51 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir. Diğer yatırımlarda 501 milyon ABD doları tutarında net giriş gerçekleşmiştir.
Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 532 milyon ABD doları, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 531 milyon ABD doları
net azalış kaydetmiştir.
Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler ve sırasıyla 8, 242 ve 665 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.Resmi rezervlerde bu ayda 3.914 milyon ABD doları net çıkış gözlenmiştir.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar