Cari işlemler hesabı Kasım'da fazla verdi

MAKRO EKONOMİ - 11 Ocak 2019, 10:00

TCMB: Cari işlemler hesabı Kasım ayında 986 milyon dolar fazla verdi

 

Bir önceki yılın Kasım ayında 4 milyar 482 milyon ABD doları açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın aynı ayında 986 milyon ABD doları fazla verdi.

Foreks anketinde beklenti cari fazlanın 1,05 milyar dolar olacağı yönündeydi. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 33 milyar 932 milyon ABD dolarına geriledi.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Kasım ayında 898 milyon ABD doları açık vermişken, bu ayda 4.514 milyon ABD doları fazla vermiştir.

Cari işlemler hesabının fazla vermesinde, bir önceki yılın Kasım ayında 4.781 milyon ABD doları açık veren dış ticaret dengesinin bu yılın aynı ayında 523 milyon ABD doları fazla vermesi ve hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 386 milyon ABD doları artarak 1.475 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 201 milyon ABD doları tutarında artarak 1.219 milyon ABD dolarına yükselmiştir.
Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 158 milyon ABD doları artarak 1.156 milyon ABD doları olmuştur.
İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 62 milyon ABD doları azalarak 221 milyon ABD dolarına gerilemiştir.

Finans Hesabı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 673 milyon ABD doları artarak 1.001 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 1.720 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 346 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 482 milyon ABD doları net alış yaptığı görülmektedir.
Yurtdışında gerçekleştirilen tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 139 milyon ABD doları net geri ödeme yapmışken, Genel Hükümet 1.686 milyon ABD doları yeni tahvil ihracı gerçekleştirmiştir.
Diğer yatırımlarda 296 milyon ABD doları tutarında net çıkış gerçekleşmiştir.
Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ile yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları sırasıyla 2.733 milyon ABD doları ve 678 milyon ABD doları net azalış kaydetmiştir.Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar ve Genel
Hükümet sırasıyla 2.149 milyon ABD doları ve 125 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmişken, diğer sektörler 282 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.
Resmi rezervlerde bu ayda 4.404 milyon ABD doları rezerv artışı gözlenmiştir."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • iktisat-ilk derste11 Ocak 2019 11:56“Kılıç ve saban, bu iki fatihten birincisi ikincisine daima mağlup olmuştur” der. Çünkü, kılıç tutan el zamanla güçsüzleşir, saban tutan el ise güçlenir. Buna da, örnek olarak Kanada’yı gösterir. Kanada’ya İngilizler ve Fransızlar aynı zamanda gittiler, İngilizler sabana yapıştı; Fransızlar ise kılıca, fütuhata önem verdiler. Sonuçta kazanan, sabanın değerini iyi kavrayan, üretken İngilizler oldu ve Kanada’yı ele geçirdiler.(hocamı zilk ders bunu anlattı, ülken için yapman gereken budur dedi.Yoksa kanada gibi olursun. saban =itahal gübre,saman,canlı hayvan,etürünleri, pirinç,buğday,vb. dır 2019 da dedi.olayı kim anlattı hocam dedik?= MUSTAFA KEMAL ATATÜRK dedi...bu veriler kalıcı deil çunku koklu mudehale hala yok. güncel kurtarmalar geçicidir. Hocam görse gözleri yaşarırdı bu yazımı :D

    (%50,00) (%50,00)
  • Jale11 Ocak 2019 10:51Sert fren sesi duyuluyor, son çeyrek büyüme cortladi

    (%0,00) (%100,00)