Borsa İstanbul’da gong Medical Park için çaldı

ŞİRKET HABERLERİ - 13 Şubat 2018, 10:00

Talep toplamada hisseleri yüksek kaliteli yatırımcılar tarafından kapışılan MLP Sağlık Hizmetleri (MLP Care) BİST’teki yerini aldı. Muharrem Usta, halka arz sürecini Borsa Gündem'e anlattı...

 

SERAP SÜRMELİ - BORSAGUNDEM.COM

Medical Park ve Liv Hospital’ı bünyesinde barındıran MLP Sağlık Hizmetleri’nin (MLP Care) halka arzı tamamlandı. Bu sabah itibariyle Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan kurumun hisselerine yurtiçi ve yurtdışından yüksek kaliteli yatırımcılar ilgi göstermiş, halka arzın büyüklüğü toplam 1 milyar 384 milyon lira seviyesine ulaşmıştı. Bu rakamla MLP Care’in toplam piyasa değeri de 4 milyar lirayı buldu.

Halka arz edilen şirket paylarının yaklaşık yüzde 83,5’i yurtdışı kurumsal, yüzde 8,2’si yurtiçi kurumsal ve yüzde 8,2’si ise yurtiçi bireysel yatırımcılara tahsis edilmişti.

Borsa İstanbul’da düzenlenen gong törenine; MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü, Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Murat Çetinkaya, MLP Care Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seymur Tarı, MLP Care Yönetim Kurulu Üyesi Haydar Sancak, MLP Care Yönetim Kurulu Üyesi Hale Özsoy Bıyıklı, MLP Care Yönetim Kurulu Üyesi Göktekin Dinçerler, MLP Care Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Onursal, MLP Care Mali İşler Koordinatörü Burcu Öztürk ve AK Yatırım Genel Müdürü Mert Erdoğmuş katıldı.

Yabancıların ilgisi Türkiye’ye de güveni gösteriyor

Törende konuşan MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muharrem Usta, özellikle yurtdışından gelen talebin kurumun yanı sıra Türkiye ekonomisine olan güvenin de önemli bir göstergesi olduğunu vurguladı. Muharrem Usta, “Son dönemin en büyük halka arzlarından birini, dünyadaki zorlu piyasa koşullarına rağmen başarı ile gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışından gelen talep bizi mutlu etti. Halka arzımızda Singapur, Birleşik Krallık, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Kıta Avrupası’ndaki tanınmış, büyük yatırım fonlarının ilgisi ile karşılaştık. Halka açılan hisselerin yüzde 70’inden fazlasının uzun vadeli yatırımcılara dağıtılmasının, MLP Care ile birlikte Türkiye ekonomisine olan güvenin de bir yansıması olduğuna inanıyoruz” dedi.

MLP Care’in hızlı büyüyen bir sağlık kurumu olduğuna işaret eden Muharrem Usta, sağlık alanındaki yatırımlara aynı hızda devam etmek; ekonomiye, istihdama ve Türkiye’nin uluslararası arenada sağlık sektöründeki itibarına katkı sağlamak adına yeni bir adım attıklarını vurguladı. Halka arzla birlikte şirkete 600 milyon liralık bir sermaye artışı sağlandığının altını çizen Muharrem Usta, “Bu artış ile döviz endeksli borçların ödenmesinin ardından, şirketimiz bilançosunu daha da sağlamlaştırarak sürdürülebilir güçlü büyümesini devam ettirecek. 16 binden fazla çalışanımız ve 17 ildeki 29 hastanemizle Türkiye’nin dört bir yanına daha güçlü hizmet götürme fırsatı bulacağız” şeklinde konuştu.

Büyümede ikinci perde açılıyor

Turkven ortağı ve MLP Care Yönetim Kurulu Üyesi Hale Özsoy Bıyıklı da konuşmasında halka arz ile birlikte MLP Care’in büyümesinde yeni bir döneme girildiğine dikkat çekti. Hale Özsoy Bıyıklı şöyle devam etti: “Turkven olarak potansiyeline inanarak yatırım yaptığımız MLP Care’in sürdürülebilir hızlı büyümesi bizleri gururlandırıyor. 17 hastaneden 29 hastaneye ulaşma yolculuğunda birlikte olduğumuz MLP Care, kurumsal yönetim anlayışı ve deneyimli yönetici ekibi ile sadece ülkemizin değil gelişmekte olan ekonomilerin yıldız sağlık zincirlerinden biri olmaya aday. Halka arzımızla birlikte bilançomuzu güçlendirip büyümede ikinci perdeyi açıyoruz.”

MUHARREM USTA BORSAGUNDEM.COM’A KONUŞTU

Borsa İstanbul İstinye yerleşkesinde düzenlene törende Borsagundem.com’a konuşan MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muharrem Usta, “Bu halk arz çok ciddi bir yolculuktu. İnanıyorum ki bizi isteyen başka sağlık şirketleri de çıkacaktır” dedi.  Usta, sorularımıza şu yanıtları verdi:

-Halka arz sürecini anlatır mısınız?

-Bu kolay bir süreç değildi. Ama kendi içinde zorluğuyla beraber, adrenalini yüksek bir iş aslında. Çünkü hedefe başarıyı koyuyorsunuz, onun için o zorluğu, heyecanı bir şekilde dengeliyor. Çok ciddi bir yolculuktu. 100’ün üzerinde toplantı yaptık. Ama günün sonunda başarılı bir halka arz olduğu için de çok mutluyuz.

-ABD’deki borsaların çökmesi sizi tedirgin etti mi?

-Bakın belki halka arz sürecinin belli bir başka dönemine denk gelse, o kadar heyecanlandırmazdı ama bizim tam son günümüze denk geldi. Öyle olunca tabi ki bizim için müthiş heyecanlı bir gün oldu. O günü ömür boyu unutmayacağız. Ama dediğim gibi günün sonunda başarılı bir halk arz oldu.

-Sağlık sektöründen başka halka arzlar olacak mı? Bu yönde bir duyumunuz var mı?

-İnanıyorum ki sağlık şirketlerinden de bu yolculuğu yapacak şirketler çıkacaktır. Hatta 3-5 şirket çıkabilir. Yakın zamanda olur mu bilemem ama biz öncülüğü yaptık, gerisi gelecektir diye düşünüyorum.

-Halka arzdan gelen parayı nasıl değerlendireceksiniz?

-Ağırlıklı bir şekilde şirketin finansallarını güçlendirmede kullanacağız. Özellikle de yabancı para cinsini kapatmada kullanacağız.

-Yurtdışından gelen talep nasıldı?  Ağırlıklı hangi ülkelerden ilgi gördünüz?

-Hem yurtdışından hem yurtiçinden oldukça talep gördük. Ağırlıklı Londra merkezli kıta Avrupa’sından oldu. Singapur merkezli Uzak Doğu  ve Amerika olmak üzere üç yapı oluştu. Hemen ardından da Körfez Bölgesi geliyor. Tabi yurtiçinden de ciddi bir talep geldi. Biz yüzde10’unu yurtiçinde planlamıştık ama talep fazla olunca yurtiçinde neredeyse iki katına kadar çıkarmış olduk.

MLP CARE HAKKINDA

1993 yılında kulak burun boğaz uzmanı Dr. Muharrem Usta tarafından kurulan MLP Care, kurduğu ulusal ve uluslararası ortaklıklarla 25 yılda tek hastaneden 29 hastaneli bir sağlık zincirine dönüşmeyi başardı.

Özellikle 2014 ve 2017 yılları arasında portföyüne 10 yeni hastane ekleyen şirket, yatak sayısını da 2.635’den 5.330’a çıkardı. Yeni hastane açılışları ve satın almalar ile büyümesini sürdüren MLP Care, 2018 yılının ilk yarısında İstanbul Pendik ve Mersin’de toplam 500 yatak kapasiteli iki yeni hastane açmayı planlamaktadır.

Türkiye’nin yedi bölgesindeki 17 ilde 29 hastanesi ile hizmet veren MLP Care’in 2016 yılı net satışları 2 milyar liranın üzerinde gerçekleşti. Bünyesinde Medical Park, Liv Hospital ve VM Medical Park olmak üzere üç farklı konseptte hastaneleri bulunduran grup, 2 bini doktor, 16 binin üzerinde çalışanı ile yılda ortalama 2,4 milyonun üzerinde hastaya hizmet veriyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • South Park 13 Şubat 2018 23:03Şu hisseye borsaların böyle kötü olduğu bir dönemde girenin aklından şüphe ederim. Tlman bile onca vaade rağmen arz fiyatının altına geriledi. Mpark işi çok zor

    (%60,00) (%40,00)
  • k.y13 Şubat 2018 20:35Borsada ne zaman 10 liraya düşersiniz sizi o zaman alırım

    (%0,00) (%100,00)
  • Bika13 Şubat 2018 16:37Hastaneler alacak ve borç sorunlarıyla boğuşuyorlar.

    (%0,00) (%100,00)