Borsa İstanbul düşüşle kapandı

PİYASA - 16 Mayıs 2019, 09:51

Borsa İstanbul günü yüzde 0.20 oranında düşüşle 87.203 puandan tamamladı

 

BORSAGUNDEM.COM

Trump'ın otomobil ithalatına yönelik tarifeleri erteleyeceği haberi ile ABD Hazine Bakanı Mnuchin'in, Çin'e karşı ılımlı söylemleri ABD-Çin tarafında serin rüzgarlar estirdi. 

Küresel piyasalarda esen bu serin rüzgarlardan, Borsa İstanbul da payını aldı. BIST güne %0.33 oranında yükselişle 87.664 puandan başladı.

Açılışın ardından endekste alımlar bankacılık hisseleriyle güçlendi. Borsa İstanbul gün ortasına %0.93 oranında yükselişle 88.191 puandan girdi.

Gün ortasının ardından

Borsa İstanbul, analistlerin kritik seviye olarak nitelendirdiği 88.530 puan seviyesine kadar yükseldi. Ancak bu noktadan sonra satış yiyen endeks 88 bin puanın altına sarktı. Endeksteki dalganlanmada bankacılık hisseleri yine ön planda seyretti.

Daha sonra düşüşe geçen BIST, günü yüzde 0.20 oranında kayıpla 87.203 puandan tamamladı.

Uzmanlar 89-90 bin seviyelerinin yükselen hacimle kırılmadan, alımların kalıcı olamayabileceğine işaret etti.

BANKACILIK HİSSELERİNDEKİ HAREKETLER DİKKAT ÇEKİYOR

Borsa İstanbul’da son zamanlarda en çok dikkat çeken durumların başında bankacılık hisselerindeki hareketler geliyor. Endeksin 85-86 bin seviyelerine kadar gerilemesi ile ucuzlayan bankacılık hisselerinde günlükçü traderler işlem yapmaya başladı. Bu endeksin dalgalı bir seyir çizmesine neden oluyor.

Bugünlerde Borsa İstanbul’da belirsizliği korlayan birçok etmen bulunuyor. Bu etmenlerin başında yurtiçinde yeni seçim gündemi olarak dikkat çekerken, yurt dışında ABD ile S-400 gerginliği olarak görünmektedir. İlaveten son günlerin ana gündemi ABD-Çin ticaret savaşı da küresel piyasaları etkilediği gibi yurtiçi piyasalardaki belirsizliği derinleştiren önemli bir etmen olarak gündemdeki sıcaklığını koruyor.

TESLİMAT YAKLAŞIYOR S-400 AÇIKLAMALARI YOĞUNLAŞIYOR

ABD ile S-400 konusundaki anlaşmazlık bu yönde gelen karşılıklı açıklamalar piyasalar tarafından dikkatle takip ediliyor. Önce ABD Temsilciler Meclisi, sonra da ABD Kongresi’nin Türkiye’ye F-35 teslimatını engelleme adımları S-400 krizinin göbeğine oturmuş durumda görünüyor.

ABD-İran geriliminin bir çatışma riskine doğru ilerlemesi Türkiye’de jeopolitik riskleri artıran önemli bir etmen olarak karşımıza çıkıyor.

Günün önemli şirket haberleri 16/5/2019

Bugün açıklanacak önemli veriler 16/5/2019

DOLAR/TL

Dolar saat 19.08 itibariyle 6.0349 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.9909 lira, en yüksek 6.0416 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.7535 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1190 seviyesinde. Gram altın 249.9 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 25.99 seviyesinde.

Dolar yatay seyirde

BIST'DE YÖNÜ BANKACILIK HİSSELERİ BELİRLEDİ

Borsa İstanbul bugün bankacılık hisseleriyle dalgalandı. Bir ara 86 bin sınırına kadar gerilese de tepki alımlarıyla günü %0.73 oranında düşüşle 87.380 puandan tamamladı.

BIST'de yönü bankacılık hisseleri belirledi

 

ABD KONGRESİ’NDEN PEŞPEŞE S-400 ADIMLARI

ABD Temsilciler Meclisi Tahsisat Komisyonu'nun Türkiye'ye F-35'lerin teslim edilmesini engelleyen tasarıyı görüşmesinin ardından Dışişleri Komisyonu’ndan da S-400 adımı geldi.

ABD Kongresi’nden peşpeşe S-400 adımları

 

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDE TÜRKİYE'YE KARŞI SKANDAL TASARI

Tasarıda, Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması ve Türkiye'ye F-35 satışının durdurulması ve yaptırımların tam olarak uygulanması çağrısında bulunuluyor.

ABD Temsilciler Meclisi'nde Türkiye'ye karşı skandal tasarı

ABD BORSALARI GÜNÜ YÜKSELİŞLE KAPADI

ABD Ticaret Bakanı Mnuchin'in "Çin ile görüşmelerin süreceği" açıklaması, olumsuz ekonomik verilerin yatırımcılar üzerindeki etkisini ortadan kaldırdı. Endeksler Çarşamba gününü kazançla kapadı.

ABD borsaları günü yükselişle kapadı

 

ASYA PİYASALARI KARIŞIK SEYRİNİ SÜRDÜRDÜ

ABD-Çin arasında artan ticaret tansiyonunun etkisiyle Asya hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde karışık seyretti

Asya hisse senetleri karışık seyrini sürdürdü

 

MERKEL: TÜRKİYE'NİN AB'YE TAM ÜYELİĞİ İMKANSIZ

Almanya Başbakanı, bir gazeteye verdiği röportajda Türkiye'nin AB üyeliği sürecine değindi: Her zaman bizim için önemli olan bu ülke ile özel ilişkiden söz ettim. Siyasi düşünceler birçok noktada farklı, ancak ortak çıkarlar da var.

Merkel: Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği imkansız

 

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI MAAS: ORTADOĞU'DA DURUM ÇOK CİDDİ

Maas, Ortadoğu'daki durumun çok ciddi olduğunu belirterek, askeri gerilimin artmasını engellemek için her şeyi yapacaklarını bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Ortadoğu'da durum çok ciddi

 

TRUMP OTOMOBİL İTHALATINA TARİFELERİ ERTELEMEYİ PLANLIYOR

ABD Başkanı Donald Trump otomobil ithalatına yönelik tarifeleri ertelemeyi planlıyor.

Trump otomobil ithalatına tarifeleri ertelemeyi planlıyor

 

İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye'de işsizlik oranı Şubat'ta % 14.7 olarak kaldı.

İşsizlik rakamları açıklandı

 

4 AYDA BÜTÇE AÇIĞI HEDEFLERİN YARISINI AŞTI

Merkezi yönetim bütçesinde, nisan ayında 18,3 milyar lira, ocak-nisan döneminde 54,5 milyar lira açık kaydedildi.

4 ayda bütçe açığı hedeflerin yarısını aştı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • KILIÇ17 Mayıs 2019 08:42 VURGUNCU VE DOLANDIRICI PATRONLAR SATIŞA DOYMUYOR BU TÜR PATRON ÇOGUNLUKTA OLDUGU İÇİN PARA ÇIKIŞI HIZLANIYOR VE DÖVİZE KAÇIYOR .

  (%0) (%0)
 • JBT 16 Mayıs 2019 23:23BİST e güven yok........millet yandım anne diyerek kaçıyor borsadan...........lütfen güven tazeleyici adımlar atmaya başlayın........

  (%0) (%0)
 • Halil16 Mayıs 2019 13:27Yahu 88 binde ne yükselmesi bankası bunkası. Sanki 120 bin olmuş yükselmişmiş. Faize koysan daha çok kazanırsın

  (%33,33) (%66,67)
 • Galip16 Mayıs 2019 12:1589 90 bin bin aralığında alttan aldığımı satarım

  (%50,00) (%50,00)