BMGK yarın Suriye gündemiyle acil olarak toplanacak

GÜNDEM - 09 Ekim 2019, 19:32

AFP'nin haberine göre, BMGK, yarın Suriye gündemiyle acil olarak toplantıya çağırıldı

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), yarın Türkiye'nin Suriye topraklarında başladığı 'Barış Pınarı Harekâtı'nın ardından acil olarak toplanacak. Türkiye'nin 'Barış Pınarı Harekâtı'na başlamasının ardından İngiltere ve Fransa, BMGK'ya acil toplanma çağrısı yapmıştı.

Reuters haber ajansı, diplomatlara dayandırdığı haberinde, 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nin İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya’nın çağrısıyla toplanacağını bildirdi.
Avrupa Birliği (AB), Türkiye'ye Suriye'nin kuzeyine başlattığı 'Barış Pınarı Harekâtı'nı durdurma çağrısında bulundu. Ayrıca AB, güvenli bölge için "ödeme yapılmayacağını" ifade etti.

Almanya harekâtı kınadı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, operasyonu "şiddetli bir şekilde kınadıklarını" söyledi. Maas, "Türkiye'nin Suriye operasyonları bölgenin daha da istikrarsızlaşmasına yol açacak. Türkiye'nin Suriye operasyonları IŞİD'i yeniden güçlendirebilir" ifadelerini kullandı.

ABD'den ilk tepki

ABD'nin Suriye'den çekilme kararına sert tepki gösteren ismlerden Cumhuriyetçi Senatör Graham, Türkiye'nin harekâtı başlatmasına da benzer bir tepki verdi. Twitter üzerinden paylaşımlarda bulunan Graham,  "Eğer haberler doğruysa ve Türkiye Suriye'ye girdiyse cehenneme giden yolun taşları döşenmektedir. Kürt müttefiklerimiz için dua edin, onlar Trump hükümeti tarafından umarsızca terk edildiler. Bu adım IŞİD'in tekrar ortaya çıkacağının garantisidir. Erdoğan'ın ağır bir bedel ödemesi için Kongre'ye liderlik edeceğim. Başkanı hâlâ zaman varken yol değiştirmeye ve işleyen bir güvenli bölge sistemine dönmeye çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri: Türkiye'nin orantılı olacağına inanıyorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'nin itidalli davranacağına, faaliyetlerin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum" açıklamasında bulundu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • Kerim10 Ekim 2019 03:01Ey avrupalilar korkmayiniz evlatlarinizi size getirecez

  (%0,00) (%100,00)
 • Tc09 Ekim 2019 23:31Ab ve nato ne ise yaramis simdiye kadar ,ab ulkeleri icinde birtane dostumuz yok , nato da turkiye yi korumak icin ne yapmis simdiye kadar turkun turkden baska dostu olmadi olmazda, buyrun musluman araplar ornek

  (%0,00) (%100,00)
 • Murat09 Ekim 2019 20:03Avrupa terörislerden korktuğu için hareketa karşı çıkıyorlar.Zaten ülkelerinize girmiş durumdalar.Yani çok çekersiniz.

  (%0,00) (%100,00)
 • Acı gerçek 09 Ekim 2019 22:52Korktuklarına değil bizi hiç sevmedikleri için karşı çıkıyorlar.

  (%0,00) (%100,00)
 • Ali09 Ekim 2019 19:47NATO genel sekreteri yine hepsinden adammış,

  (%6,67) (%93,33)