BİST'te yatay seyir bekleniyor

ARACI KURUM RAPORLARI - 09 Ocak 2018, 09:01

BIST 100 Endeksi’nin bugün yatay seyir ile açılması ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesi bekleniyor

 

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ OHAL KARARI EŞLİĞİNDE HAFİF GERİLEDİ...

BIST 100 Endeksi haftanın ilk işlem gününde, riskli varlıklarda global ölçekteki yükselişin devam etmesi ve güçlü sanayi üretimi eşliğinde güne yükselişle başlamasına karşın hızlı yükselişin ardından gelen kar realizasyonları ve OHAL durumunun uzatılacağının açıklanması paralelinde günü %0,3 düşüşle 116,305 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %0,8, BIST Sanayi Endeksi %0,2 oranında geriledi. Ayrıca dün yurtiçinde Kasım ayı sanayi üretimi takip edildi. Yurtiçinde sanayi üretimi Kasım ayında beklentilere paralel olarak aylık bazda %0,3, yıllık bazda ise %7,0 artış gösterdi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
BIST 100 ENDEKSİ DOYGUNLUK NOKTASINA YAKLAŞIYOR…

BIST 100 Endeksi için olumlu görüşümüzü korumamıza karşın yükselişlerin devam etmesi için hikaye üretilmekte zorlanıldığı görülmekte. Bu da doğrudan endeksteki yükselişin momentumunun yavaşlamasına neden oldu. Biz, yeni hikayelerin oluşabilmesi için hızlı yükselen endekste düzeltme hareketi görebileceğimizi düşünmekteyiz. Ancak orta ve uzun vadede BIST 100 Endeksi’nin gelişen ülke piyasalarına kıyasla yüksek iskontoya sahip olması ve yurtiçi büyüme dinamiklerinin aynı şekilde işlemesi eşliğinde pozitif seyir izleyeceğini öngörmekteyiz. Bugüne geldiğimizde global gündem sakin seyretmekte, sabah itibariyle ise, Asya hisse piyasaları hafif yükseliş eğilimli seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise yatayda. BIST 100 Endeksi’nin bugün yatay seyir ile açılmasını ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

AKBNK…Sınırlı Pozitif… Şirket, 2018 yılında %13-%15 aralığında aktif ve kredi büyümesi hedeflediğini açıkladı. Ayrıca, şirket 2018 yılı içerisinde özsermaye karlılığının %15,5-%16,0 ve net faiz marjının ise %3,5 seviyesinde olacağının öngörüldüğünü paylaştı. (KAP)

THYAO…Sınırlı Pozitif… Şirketin Aralık ayında toplam yolcu sayısı, geçen aya göre %3, geçen yılın aynı ayına göre ise %22 artış göstererek 5,5 milyon adet olarak gerçekleşti. 2017 yıl genelinde ise, toplam yolcu sayısı %9 artışla 68,6 milyon oldu. Şirketin yıllık yolcu sayısı büyüme hızı Aralık ayında %7,4’ten %9,3’e yükseldi. (KAP)

HALKB…Sınırlı Pozitif… Şirket, 2018 yılında %16 seviyesinde aktif, %17 seviyesinde ise kredi büyümesi hedeflediğini açıkladı. Ayrıca, şirket 2018 yılı içerisinde özsermaye karlılığının %15-%16 aralığında olacağının öngörüldüğünü paylaştı. (KAP)

TAVHL…Sınırlı Pozitif… Şirketin 2017 Aralık ayında toplam yolcu sayısı geçen sene aynı döneme göre %18,1, geçen aya göre ise %2,3 artışla 9,2 milyon olarak gerçekleşti. 2017 yıl genelinde ise, toplam yolcu sayısı %10 artışla 114,7 milyon oldu. Şirketin yıllık yolcu büyüme oranı Aralık ayında %8,5’den %9,9’a yükselmiş oldu. (Şirket)

DOHOL…Sınırlı Pozitif… Şirket, %86,27 oranındaki ortaklığı Milpa Ticari ve Sinai Ürünler Pazarlama A.Ş.’deki yaklaşık 12 milyon adet payın Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu'na başvurduğunu açıkladı. (KAP)

Traktör Sektörü…Sınırlı Pozitif… Tarım sektöründe enerji verimliliği için mevcut traktör ve biçerdöver filosunun daha verimlileri ile değişimine yönelik bir destek mekanizması getirileceği belirtildi. Destek mekanizmasının hurda teşviki, faiz desteği gibi desteklerle yapılandırılmasına yönelik çalışmalar yürütüleceği açıklandı. (Business HT)

BIST 30 Kontratı

Şubat vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %0,7 düşüşle 145,100 seviyesinden tamamladı.

Şubat vadeli kontratın, gün içerisinde 144,250 – 146,000 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişen ülke para birimlerine karşısında güçlü performans sergilerken, Türk Lirası da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Ocak vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,2 yükseliş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yükselişe bağlı olarak hafif geriledi. Şubat vadeli Altın kontratı ise günü %0,1 düşüş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın, gelişmiş ülke para birimleri karşısında güçlü performans sergilediği günde Euro, Almanya'da Hristiyan Demokrat Parti, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi ve Sosyal Demokrat Parti arasında 5 gün sürecek koalisyon ön görüşmelerinin başlaması eşliğinde düşüşünü sürdürdü. Ocak vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,6 düşüş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar