BİST'te yatay seyir bekleniyor

ARACI KURUM RAPORLARI - 26 Aralık 2017, 09:04

BIST 100 Endeksi’nin bugün yatay/hafif yükseliş ile açılması ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesi bekleniyor

 

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ DÜŞÜK İŞLEM HACMİ İLE HAFİF YÜKSELDİ...

BIST 100 Endeksi haftanın ilk işlem gününde, Asya piyasalarındaki pozitif görünüm, döviz kurlarındaki yatay seyir ve yurtiçi piyasalardaki pozitif risk algısı paralelinde gelen alımlar eşliğinde günü %0,6 yükselişle 111,765 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %0,5, BIST Sanayi Endeksi ise %1,0 oranında yükseldi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
GLOBAL PİYASALARDAKİ NOEL HAVASI EŞLİĞİNDE HAFİF YÜKSELİŞ EĞİLİMLİ SEYİR…

BIST 100 Endeksi’nde orta vadeli yükseliş momentumu devam ediyor. Dolar, yılsonunda sakin seyrederken, birçok gelişen ülke para birimi de Dolar karşısında değer kazanmakta. Bu durum, endeksteki yükselişi bir miktar desteklemiş görünüyor. ABD tahvillerindeki satış dalgasına rağmen yurtiçi tahvil faizlerinde ise, CDS’lerdeki düşüş ile birlikte yatay/düşüş eğilimli seyir hakim. Biz de, aynı durumların desteklemesi eşliğinde endeksin Cuma gününe kadar hafif pozitif seyrini sürdürmesini beklemekteyiz. Bugüne geldiğimizde ise, global ekonomi gündemi sakin seyrediyor. ABD borsalarında Noel tatili biterken, Avrupa hisse piyasaları tatil nedeniyle kapalı olmaya devam edecek. Sabah itibariyle, Asya hisse piyasaları karışık seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise yatayda. BIST 100 Endeksi’nin bugün yatay/hafif yükseliş ile açılmasını ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

MGROS/KIPA…Nötr… Migros Ticaret A.Ş., Kipa'nın fiili dolaşımdaki pay oranının (yaklaşık %3,75) oldukça düşük olması ile bir borsa şirketi olarak varlığını devam ettirmesinin ortaya çıkardığı operasyonel zorluk ve maliyetlerin ortadan kaldırılması amacıyla borsa kotundan çıkarılmasına, Kipa'nın diğer ortaklarına yönelik zorunlu pay alım teklifi yükümlülüğünün yerine getirilmesi amacıyla SPK'ya başvurulmasına ve otuz gün içinde Borsa'da oluşan düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması olan 2,56 TL’den pay alım teklifi fiyatı önerilmesi gerektiği konusunda bilgi verilmesine karar verildiğini bildirdi. (KAP)

ISCTR…Nötr… Şirket, takipteki krediler portföyünün 362,8 milyon TL tutarındaki kısmını oluşturan alacaklarını 25,7 milyon TL'ye devredildiğini açıkladı. (KAP)

VAKBN…Nötr… Şirket, Erbil Şubesi sermayesini ilave 25 milyon USD artırmak suretiyle 50 milyon USD’ye tamamlanmasına karar verildiğini açıkladı. Ayrıca, Irak'ın Bağdat kentinde de yeni bir şube açılması için işlemlerin başlatılacağı açıklandı. (KAP)

DGATE/INDES…Nötr… Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Kayalıoğlu, Türkiye'de bilgi teknolojileri pazarının önceki yıllarda olduğu gibi hızlı büyümediğini ancak telekom mobil ürünler pazarının toplam Türkiye tüketici teknolojisi pazarının %40'ını oluşturarak her geçen gün büyümeye devam ettiğini söyledi.

Sigorta Sektörü…Nötr… Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasında azami prim uygulamasına 2018 yılında da devam edileceğini açıkladı. Ayrıca, azami prim tutarlarında bir defaya mahsus olmak üzere yılbaşında %5 artış olacağı belirtildi. (Dünya)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %0,5 yükselişle 137,900 seviyesinden tamamladı.

Aralık vadeli kontratın, gün içerisinde 137,000 – 138,750 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları’nın, gelişen ülke para birimleri karşısında karışık seyir izlediği günde Türk Lirası, yatay seyir izledi. Aralık vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,5 düşüş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, Noel tatili nedeniyle global döviz ve emtia piyasalarında işlemler gerçekleşmezken, Aralık vadeli Altın kontratı günü %0,1 yükseliş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın, gelişmiş ülke para birimleri karşısında karışık seyir izlediği günde Euro, pozitif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Aralık vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,1 yükseliş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar