BİST'de düşüş bekleniyor

ARACI KURUM RAPORLARI - 04 Ocak 2018, 09:08

BIST 100 Endeksi’nin bugün düşüş ile açılması ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesi bekleniyor

 

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ KAR REALİZASYONLARI EŞLİĞİNDE GERİLEDİ...

BIST 100 Endeksi dün, pozitif risk iştahının devam etmesi eşliğinde global hisse piyasalarındaki rallinin devam etmesi ve sanayi hisselerinin güçlü performansının sürmesine bağlı olarak güne yükselişle başlamasına karşın hızlı yükselişin ardından karşılaşılan kar realizasyonları eşliğinde günü %1,3 düşüşle 116,052 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %1,5, BIST Sanayi Endeksi %0,3 oranında geriledi. Ayrıca dün yurtiçinde Aralık ayı enflasyon, ABD’de ise FED Aralık toplantı tutanakları takip edildi. Yurtiçinde Aralık ayı enflasyon beklentilere paralel olarak aylık bazda %0,69, yıllık bazda %11,92 artış gösterdi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
ABD’DEKİ HAKAN ATİLLA DAVASINDAKİ GELİŞMELER BASKI YARATABİLİR…

Yurtiçi piyasalarda görünüm pozitif. TL varlıklara ilişkin risk priminde gözle görülür düşüş ile birlikte tahvil faizlerinde, enflasyondaki gerileme eşliğinde reel faizin pozitif olması ile birlikte de döviz kurlarında gerileme gözlemlemekteyiz. Bu iki pozitif gelişmenin yansımalarını da endekste gördük. Ancak dün ABD’de yürütülen davada jüri üyelerinin Hakan Atilla’yı suçlu bulunduğunu açıklaması Halkbank’a gelebilecek olası ceza iddialarını güçlendireceği için bugün endeks ve özellikle bankacılık sektörü hisseleri üzerinde baskı göreceğimizi düşünmekteyiz. Ekonomik gündeme baktığımızda ise, bugün yurtiçinde veri akışı sakin seyrederken, global bazda ekonomik gündem ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdama gösterge olabilecek özel sektör istihdam verisi olacak. Bloomberg anketlerine göre, ABD özel sektör istihdamının 190 bin kişi artması beklenmekte. İlgili verinin beklentiler üzerinde gelmesi durumunda kısa süreli de olsa Dolar ve ABD 10 yıllıklar hafif pozitif etki görebileceğimizi öngörmekteyiz. Sabah itibariyle, Asya hisse piyasaları yükseliş eğilimli seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise yatayda. BIST 100 Endeksi’nin bugün düşüş ile açılmasını ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

BIMAS…Sınırlı Negatif… Şirket, İran’a yapılması planlanan yatırıma ilişkin mevcut araştırma süreci ve yatırım planının askıya alınmasına karar verildiğini bildirdi. (KAP)

ULKER…Nötr… Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Ülker’in sahibi ve kontrolünün bir Türk şirketi olan İstanbul’da kurulu, Ülker ailesine ait Yıldız Holding’de olduğunu söyledi. Ayrıca, satış işleminin atıştırmalık kategorisindeki varlıkların, Pladis bünyesinde toplanma ve Ülker'in esas işi olan bisküvi, çikolata ve kek pazarında global konumunu daha da güçlendirme stratejisinin devamı olduğu belirtildi. (Dünya)

BOYP…Sınırlı Pozitif… Şirketin, Beymen’in BIST’de halka arzı için aralarında Bank of America Merrill Lynch, Citigroup Inc. ve Deutsche Bank AG’nin de olduğu uluslararası bankalarla görüştüğü belirtiliyor. (Business HT)

KERVT/PNSUT…Pozitif… Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, orduya yemek sağlanması ihalesini Kerevitaş'ın (KERVT), süt ihalesini de Pınar Süt'ün (PNSUT) kazandığını söyledi. (Dünya)

Bankacılık Sektörü…Nötr… Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, mevduat büyümesinin önümüzdeki yıllarda kredi büyümesine daha fazla yaklaşarak kredi-mevduat makasını daraltacağını öngördüklerini söyledi.

BIST 30 Kontratı

Şubat vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,6 düşüşle 146,000 seviyesinden tamamladı.
Şubat vadeli kontratın, gün içerisinde 145,000 – 146,750 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişen ülke para birimlerine karşısında karışık seyir izlerken, Türk Lirası ABD’deki Hakan Atilla davasına ilişkin gelişmeler eşliğinde negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Ocak vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,2 yükseliş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, Dolar Endeksi’ndeki gerilemeye karşın ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişin ağır basması eşliğinde yaşanan kar realizasyonları ile hafif geriledi. Şubat vadeli Altın kontratı ise günü %0,2 yükseliş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın, gelişmiş ülke para birimleri karşısında karışık seyir izlediği günde Euro yükselişini durdurdu ve gelen kar satışları ile hafif geriledi. Ocak vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,3 düşüş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar