Barış Pınarı Harekâtı bölgede taşları yerinden oynatacak!

GÜNDEM - 10 Ekim 2019, 09:01

TSK’nın Fırat’ın doğusunda terör örgütüne yönelik gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı bölgede çok şeyi değiştirecek.

 

Oluşturulmak istenen terör koridoruna en büyük darbeyi vuracak olan Barış Pınarı Harekatı’nın amaç ve hedeflerinde 10 madde öne çıkıyor.

1) SINIRA GÜVENLİK: Türkiye terör örgütleri PKK/YPG/PYD ve DEAŞ’ın kendi sınırlarına yönelik tüm tehdit ve saldırılarını engellemek istiyor.

2) KORİDORA SON: Terör örgütleri Suriye’nin enerji kaynaklarından bir kısmını işgal etmiş durumda. Gasp ettiği bu petrol ve gazı enerji koridoru adı altında bir terör koridoru kurarak Hatay üzerinden Akdeniz’e geçirmek istiyor. Türkiye, bu operasyonla terör koridorunun oluşmasını engelleyerek Hatay’ın güvenliği de kalıcı olarak sağlamak istiyor.

3) SALDIRILARA SET: Terör örgütleri, Suriye’den Türkiye’ye roket ve havan toplarıyla onlarca kez saldırdı. Bu saldırılar sonucu yüzlerce masum sivil hayatını kaybetti. Türkiye, 82 milyon vatandaşın can güvenliğini sağlamak istiyor.

4) DEMOKRAFİK YAPI: Terör örgütü mensupları otoritesini kabul etmeyen Arap, Kürt, Türkmen gibi yerleşik halkları göçe zorluyor ve mülklerine el koyuyor. Tapu ve nüfus kayıtlarının bulunduğu binaları kundaklıyor ve mevcut bölgeleri yok ediyor. Türkiye, terör örgütlerinin şiddet ve baskısına maruz kalan bölge halkının da can güvenliğini sağlamak istiyor.

5) SURİYE’NİN BÜTÜNLÜĞÜ: Suriye topraklarının bir kısmı PKK/YPG/PYD gibi terör örgütleri tarafından işgal edilmiş durumda. Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyarak kendi toprak bütünlüğüne yönelik tüm tehditleri de ortadan kaldırmak istiyor.

6) TERÖR VARLIĞINA SON: Terör örgütlerinin saldırılarına maruz kalan Türkiye, saldırılarda yüzlerce vatandaşını kaybetti. Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla binlerce teröristi etkisiz hale getirdi. 4 bin kilometrekareden fazla alanı da terörden temizledi. Barış Pınarı Harekatı ile de bölge tüm terör unsurları ve tehdidinden temizlenecek.

7) UYUŞTURUCU TRAFİĞİ ÖNLENECEK: Terör örgütlerinin bölgede uyuşturucu üretim tesisleri bulunuyor. Ürettiği uyuşturucuyu Avrupa ve ABD’ye satıyor. Türkiye, bu operasyonla uyuşturucu üretim ve pazarlamasını da sona erdirmek istiyor.

8) MÜLTECİLER GERİ DÖNECEK: Türkiye, Suriyeli mültecileri terörden arındırdığı bölgelere güvenli bir şekilde yerleştirmek istiyor. Böylece hem dünyayı tehdit eden mülteci akınına karşı rahatlama yaşanacak hem de alınacak ilave tedbirlerle Türkiye’de bulunan mültecilerin güvenli geri dönüşü sağlanacak. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarıyla bölgeyi terörden arındırıp şehirlerin temel altyapısını da inşa ederek yüzbinlerce Suriyelinin vatanlarına dönmeleri sağlandı.

9) BÖLGEYE HUZUR: Barış Pınarı Harekatı ile terörün şiddet ve baskısına maruz kalan tüm halkların can güvenli ve huzuru sağlanacak.

10) ÇOCUKLAR KURTULACAK: Harekat ile Türkiye, PKK/PYD/YPG’nin çocukları, militan kaynağı olarak kullanmasının önüne geçmek istiyor. Terör örgütleri 12 yaşındaki çocukları bile kaçırarak onları silah saldırılarda kullanıyorlar. (Yeni Şafak)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • ben10 Ekim 2019 12:353 yıl önce kandile girecek baba yiğit hayal ederdim.. şimdi suriye için hareket eden ordumuz var. pkk kandıldeydı.. esad çökunce ortadoğuda abd ile ordu kurdu. soylenecek çok şey var. zamanı gelınce bugunler geçince soylenecek.

  (%0,00) (%100,00)
 • mehmet yılmaz 10 Ekim 2019 12:17ALLAH ASKERİMİZİN VE ASKERİMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.

  (%78,95) (%21,05)
 • Kerim10 Ekim 2019 12:10Tek bir soru .30 km derinliğe itilen Terör unsurları yok mu olacak tehtid olarak varlıklarını devam ettirmeyecekler mi.2.ISID denen başbelası terör örgütü elimize verildi onlar ne olacak ? Ben de bunları merak ediyorum 

  (%0,00) (%100,00)
 • Sakıp Sencan10 Ekim 2019 11:08CHP'ye bir şey diyemem. Onlardan her şey beklerim fakat İYİ partinin artık CHP ve HDP ittifakından ayrılması gerekmektedir.

  (%68,42) (%31,58)
 • solmaz kaleli10 Ekim 2019 09:35Bunları haçlı ordusu yaptı ve Türkiye bunları engellediği için adeta kudurmaya başladılar.bize bir şeyler yapamazlar fakat ekonomomiz güçlü olmadığından dolayı biraz oradan darbeler belkelemketiyim.fakat bu bizi daha da kamçılayacaktır.fazla da ileri gideceklerini tahmin etmiyorum.eğer giderler ise abd fransa ve ingiltere artık buralarda cirit atamaz.

  (%31,25) (%68,75)
 • Galip10 Ekim 2019 09:30Mardin çimento uçmuş

  (%0,00) (%100,00)