Banka hisseleri dünkü kayıplarını telafi edebilir

TEKNİK ANALİZ - 10 Ocak 2019, 09:28

Bugün Bankalar Birliği KOBİlerle ilgili bir açıklama yapacak. Bu sayede XBANK dünkü kayıplarını telafi edebilir

 

"Dün, MÜSİAD'da konuşan Maliye Bakanı Albayrak "Sıkı maliye politikası sürdürmekte kararlıyız. YEP'te ortaya koyduğumuz hedeflerden taviz vermek yok" dedi. KOBİ'lere yönelik iyileştirmelerden bahseden Albayrak "KOBİler için Halk Bankası vasıtasıyla 22 milyar TL gelecek ki faizi % 5ler seviyesinde olacak.

KOBİlerin alacaklarıyla ilgili Devlet destekli Ticari alacak sigortasını devreye aldık. Yarın da (Bugün) Bankalar Birliği'nin katılımıyla KOBİ'ler için kredi paketi açıklayacağız" dedi. Bakan Albayrak ayrıca 18 Ocak'taki Genel Kurul sonrası Merkez Bankasından Hazine'ye 37 milyar TL geleceğini ve bunun piyasaya likidite vermek için kullanılacağını söyledi. Önceki gün Akbank dün de Garanti ve İş Bankası 2019 beklentilerini paylaştılar. Takipteki kredi oranının Akbank ve İş Bankası %6, Garanti %7'nin altında kalacağını Kredi Büyümesinin Garanti'de % 5, Akbank ve İş Bankasında % 10 olacağını Özkaynak kârlılığının Garanti'de % 10-13 aralığında Akbank'ta % 12, İş Bankasında % 14 üzerinde olacağı açıklandı. Gelen öngörüler piyasada banka hisselerinde satışlara yol açtı. Bankacılık Endeksi % 2.0 düştü. Ancak sanayi hisselerinin yeniden gözde olduğunu gördük. Örneğin Tüpraş 2 gündür Endeksi sürükleyen hisse oldu.

2013 yılından beri borsayı Sanayi Endeksi taşırken Bankacılık Endeksi gerisinde kalmış, Eylül 2018'de BIST 100 dibi gördükten sonra banka hisselerine alımların gelmesiyle Banka/Sanayi paritesi yükselmişti. Öyle ki bu oran sadece son 6 ayda 0.75 den 1.15e yani % 53 yükseldi. 2019'da beklenen TÜFE % 16 civarında iken özkaynak kârlılıklarının bunun altında kalması bankaların reel olarak büyüyemeyeceğini gösteriyor. Beklentiler 2020'ye ertelenmiş gibi.

Ancak bugün Bankalar Birliği KOBİlerle ilgili bir açıklama yapacak. Bu sayede XBANK dünkü kayıplarını telafi edebilir. Zira Türkiye Bankalar Birliği, 3 büyük anlaşma haberi verdiğinde Bankacılık
Endeksi o günleri ortalama % 6.2 değer artışıyla kapatmıştı. 19 Eylül'de Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması imzalanması, 8 Ekim'de 15 milyon TL altında kredi borcu olanlara 2 yıl vadelendirme imkanı tanındığını açıklaması, 4-7 Ocak'ta kulüplere yapılandırma kararının açıklanması Bankacılık endeksini ileri götürmüştü. Bakalım bugün KOBİ açıklamasının etkisi nasıl olacak?

STRATEJI

ABD haberleri ile global piyasalardaki coşku sürüyor. 90 binin ardından 91 bin geçildi. 91,500 seviyesini zor nokta olarak görüyoruz. Daha fazla para girişi lazım!Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE ve BIST 100'ün güne yatay başlamasını öngörüyor."

Alnus Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar