Avrupa'nın üç devinden Trump'a İran resti

GÜNDEM - 17 Mayıs 2018, 14:32

İngiltere Başbakanı May’in sözcüsü, ABD’nin çekildiği İran nükleer anlaşmasını, Fransa ve Almanya’yla birlikte sürdürmeye karar verdiklerini duyurdu

 

İngiltere Başbakanı Theresa May'in sözcüsü, Avrupa ülkelerinin ABD Başkanı Donald Trump'ın kararına katılmayacağını resmen açıkladı. 

Almanya Başbakan Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May’in Bulgaristan’ın başkenti Sofya’daki Avrupa Birliği zirvesinde bir araya geldiklerini duyuran sözcü, üç ülkenin de İran’la yapılan nükleer anlaşmayı sürdürme kararı aldığını belirtti.

Açıklamaya göre, üç lider de İran’ın anlaşma çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmesinin devamından yana.

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilerek ekonomik yaptırımların yeniden başlatılacağını açıklamasının ardından, Avrupa ülkeleri çözüm arayışına girmişti.

Son olarak İran nükleer anlaşmasını hayatta tutmaya söz veren İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları ve Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüşmüştü. Mogherini, İran ile nükleer anlaşmanın sürdürülebilmesi için, tarafların “sorunlara yakın zamanda pratik çözümler bulmayı kabul ettiğini” açıklamıştı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • iso18 Mayıs 2018 12:32Yıllarca ABD'nin yanında hareket ettiler... Ancak Kudüs sadece müslümanların değil hristiyanların da kutsal şehri... O yüzden trump siyonizm ayağına bu ülkelerin de sinir uçlarına dokundu. Giderek yalnızlaşacak bu kafayla giderse

  (%0) (%0)
 • Kerim18 Mayıs 2018 02:02Iyi polis kotu polis yemeyin bizi

  (%0) (%0)
 • bu dünyadan biri17 Mayıs 2018 16:26Abd Siyonizmin oyuncağı oldukça barış sağlanması mümkün değil. İsrail istedi diye Irak, Suriye ve şimdi de İran yok edilmeye çalışılıyor. AB ülkelerini tebrik etmek gerekir. Abd nin yörüngesinden kurtulmak lazım.

  (%0,00) (%100,00)
 • Selahattin abi17 Mayıs 2018 15:50Yaa bir kere de böyle kendine güvenen güçlü bir duruş sergileyin.Çıkın şu ABD güdümünden.Umarım bu devam eder yan çizmezsiniz.Aynı duruşu Kudüs kararı içinde bekleriz...

  (%0,00) (%100,00)