Altın yükselişe geçti

YATIRIMCI KÖŞESİ - 29 Haziran 2012, 10:05

Altın, Avrupalı liderlerin borç krizinin çözümüne yönelik adım atmasından destek buldu

 

Altın, Avrupalı liderlerin bölgedeki borç krizini durdurmak için tedbirler konusunda anlaşmaya varması sonrası euronun dolar karşısında değer kazanmasının ardından, son bir ayın en düşük seviyesinden sıçrama yaptı. Bu hareket sonucu, metal, son sekiz yılın en kötü çeyrek dönem performansını bir miktar iyileştirdi.
Spot altın, dün 1 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından bugün yüzde 1.1 yükselerek ons başına 1,569.27 dolara kadar çıktı. Metal Singapur saati ile 12:18'de ons başına 1,567.32 dolar seviyesinde seyrediyordu. Altın, doların altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısında yüzde 3.8'lik bir ralli yapmasının etkisi ile, halen Mart ayının sonundan bu yana yüzde 6.1 düşmüş durumda ve Haziran 2004'te sona eren çeyrek dönemden bu yana en kötü performansını göstermeye hazırlanıyor.
Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy, bugün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Avrupalı liderlerin, Brüksel'deki toplantıda, İspanyol bankalarına verilecek acil kredilerin kendi hükümetlerine tercihli kreditör statüsü vermesi yolundaki koşuldan vazgeçtiklerini söyledi. Van Rompuy, dün yaptığı açıklamada, liderlerin bölgede büyümeyi desteklemek için 120 milyar euroluk (149 milyar dolar) bir planı onayladığını duyurmuştu.
Çin'in borsaya kote en büyük aracı kuruluşunun bir birimi olan CITICS Futures Co. şef yatırım stratejisti Wang Xiaoli, "Bu, uzun dönemli soruna yönelik kısa vadeli bir çözüm ve piyasalarda refleksif bir tepki görüyoruz" dedi ve "Altın, en azından kısa vadede, küresel makroekonomik ortamdan, dolar ve diğer varlık sınıflarındaki hareketlerden etkilenmekte ve etkilenecek" değerlendirmesinde bulundu.
Spot altın ayrıca, ABD merkez bankası Fed'in ilave tahvil alımı yapmaktan kaçınması ve bunun yerine, portföyündeki kısa vadeli tahvilleri uzun vadelilerle değiştirme programını uzatmasının ardından, Aralık 2008'de sona eren altı aylık dönemden bu yana en zayıf yarı yılını yaşıyor. Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında yüzde 1.3 yükselişle ons başına 1,569.80 dolara kadar çıktıktan sonra ons başına 1,567.60 dolara geldi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • emekli borsacı04 Şubat 2017 21:15gümüşhane valisi milliyet gazetesine mastra maden bu hafta açılıyor diye beyan vermiş abe dogrumu dogruysa koza iyi pirim yapar

    (%0) (%0)
  • BAKİ DAĞHAN29 Haziran 2012 14:44Altındak, yükselişin sınırlı olmasını bekliyorum. Amerika'dan parasal genişleme gelmedikçe altının 1550 ile 1630 arasında hareket etmesini bekliyorum.

    (%0) (%0)