Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Ortadoğu'da durum çok ciddi

GÜNDEM - 15 Mayıs 2019, 21:09

Maas, Ortadoğu'daki durumun çok ciddi olduğunu belirterek, askeri gerilimin artmasını engellemek için her şeyi yapacaklarını bildirdi.

 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Federal Mecliste İran ile yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin  düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, nükleer anlaşmanın başarısız olması durumunda bölgenin yangın yerine dönüşebileceği uyarısında bulundu.

"Ortadoğu’daki durum çok ciddi." ifadesini kullanan Maas,  bölgenin  yangın yerine dönüşmesi durumunda, bunun özellikle Avrupa’nın güvenliği için ağır sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Bunun için bazen küçük bir kıvılcımın de yetebileceğini vurgulayan  Maas, "Askeri gerilimin artmasını önlemek için her şeyi yapmalıyız ve yapacağız."  diye konuştu.

İran’ın şimdiye kadar nükleer anlaşmaya uyduğuna işaret eden Maas, çok  taraflı iş birliğinin burada başarılı olduğunu gösterdiğini kaydetti.

ABD'ye eleştiri

Maas, ABD'nin bu anlaşmadan ayrılmasına ise hala anlam veremediğini belirtti.

ABD’yi eleştiren ve İran konusunda diplomatik çözüm bulunması için  çağrıda bulunan Maas, "Tek taraflı maksimum baskı stratejisinin bizi ileriye  götüreceğine inanmıyoruz." dedi.

Maas, Brüksel’de pazartesi günü Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerin  dışişleri bakanlarının ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştüklerini  anımsatarak,  ABD ile aynı hedeflerin peşinde olduklarını ancak bunun için  gidilecek yolun farklılık arz ettiğini belirtti.

"Maksimum baskı her zaman istenmeyen gerilimi artırma riskini de  taşır." ifadesini kullanan Maas, son günlerde yaşananların bu riskin somut ve  belirgin olduğunu gösterdiğini aktardı.

Mass, AB ülkelerinin nükleer anlaşma konusunda birlikte hareket  ettiğini ve 28 ülkenin de İran ile yapılan nükleer anlaşmanın arkasında durduğunu  ve İran’ın da nükleer anlaşmaya uyması gerektiğini kaydetti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • CAFER KILIÇ15 Mayıs 2019 22:52sanki iran israil i haritadan silecek ve abd ye de büyük darbe vuracaktır.benim tahminim iranda yüzlerce atom bombası olduğunu düşünüyorum.sonra s 400 füzeleri ile abd saldırılarını önleyecek ve fransanın ve  abd nin ucak gemilerini batıracak ve 10 000 lerce abd askeri ölecek  abd ve fransa gereken dersini alacak ayrıca israil diye bir devlet kalmayacaktır.

  (%33,33) (%66,67)
 • Cafer17 Mayıs 2019 00:43İran müslüman devlet dışında hangi devletle savaşmış

  (%50,00) (%50,00)
 • Cahil gourp 16 Mayıs 2019 03:51Hangi film bu ben de izeleyeyim...

  (%28,57) (%71,43)
 • Hasanbey15 Mayıs 2019 21:46Eğitim veren askerlerinizi Irak'dan çekerek mi

  (%50,00) (%50,00)
 • Gerçek vatandaş15 Mayıs 2019 21:21İran , adbnin sonu olabilir

  (%36,36) (%63,64)