ABD'den bir garip Afrin açıklaması: Tehdit ediliyoruz

GÜNDEM - 14 Şubat 2018, 00:13

ABD Ulusal İstihbarat Ajansı Direktörü Coats, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı'nın bölgedeki ABD askerlerinin güvenliğini riske attığını savundu

 

ABD Ulusal İstihbarat Ajansı Direktörü Dan Coats, Senato İstihbarat Komitesi’nde "Dünya Genelindeki Tehditler" konulu panelde yaptığı konuşmada, Zeytin Dalı Harekâtı'na değinerek, şunları belirtti:

"Türkiye, Orta Doğu’da Kürt hırsını engellemek için yollar arayacak, ve Suriye’nin kuzeybatı bölgesinde devam etmekte olan Türk saldırısı DEAŞ’a karşı mücadeleyi bölgede karmaşık hale getiriyor ve alandaki ABD güçlerini riske atıyor."

"İran terörü destekleyen temel devlet olmaya devam edecek"

Konuşmasında İran konusuna da değinen Coats, "İran terörü destekleyen temel devlet olmaya devam edecek" ifadesini kullanarak, ülkenin özellikle Irak, Suriye ve Yemen’de bu girişimlerde bulunmaya devam edeceğini kaydetti.

Coats, "İran bölgedeki etkisini arttırmanın yollarını arayacak. DEAŞ’a karşı mücadeleyi kullanacak ve savaş alanındaki kazançlarını, güvenlik ve ekonomik anlaşmalara dönüştürmeye çalışacaktır.” dedi.

Ulusal İstihbarat Direktörü ayrıca, İran’ın ABD’yi tehdit edecek askeri gelişimini devam ettireceğine inandıklarını belirterek, İran’ın Orta Doğu’daki “en geniş” balistik füze gücüne sahip olan ülke olduğunu söyledi.


Dan Coats

"2018 ara seçimlerinde Rus etkisi muhtemel bir tehdit"

Coats, konuşmasında Rusya konusunu ABD seçimlerine müdahale bağlamında değerlendirerek, Rusya'nın 2016 başkanlık seçimleri sırasında "çok iyi bir iş" çıkardığını hissettiğini belirtti.

Coats, "Hiç şüphemiz yok ki geçmişteki çalışmalarının çok başarılı olduğu kanısındalar ve 2018 ara seçimlerinde Rus etkisi muhtemel bir tehdit olarak önümüzde" diye konuştu.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • Yorum14 Şubat 2018 02:44Evine git o zaman ne işin var orada

    (%20,00) (%80,00)
  • Yorum14 Şubat 2018 02:39Suriye sınırından 700 'ün üstünde roket havan vb saldırı yapılmış bunlar saldırı değil ayrıca bölgeden türkiye sınırlarını aşıp ülkemizde terör eylemleri yapmak saldırı değil ayrıca yine Afrin de terör e eleman yetiştirmek saldırı değil ama türkiyenin tüm bu teröristleri ortadan kaldırması saldırı öylemi

    (%16,67) (%83,33)