ABD, Suriye'den çekilmeye başladı

GÜNDEM - 11 Ocak 2019, 17:11

ABD öncülüğündeki Koalisyonun Sözcüsü Albay Sean Ryan, "Suriye'den planlanmış çekilme sürecimiz başladı." dedi

 

ABD öncülüğündeki Koalisyonun Sözcüsü Albay Sean Ryan, Suriye'den çekilme sürecinin başladığını duyurdu.

Ryan, Amerikan Associated Press haber ajansına yaptığı yazılı açıklamada, "Suriye'den planlanmış çekilme sürecimiz başladı." dedi.

Sean Ryan, operasyonel güvenlik nedeniyle çekilme takvimi, lokasyon ya da birliklerin hareketlerine ilişkin detaylı bilgi vermeyeceklerini ifade etti. Haberde, daha fazla detaya ulaşılamadığı, kaç aracın ya da birliğin çekilip çekilmediğinin bilinmediği kaydedildi.

ABD Savunma Bakanlığından bir yetkili, daha önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'deki ekipmanın bazılarının çekilmesine başlandığını belirtmişti.

Amerikan CNN televizyonu ise ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM), çekilme operasyonunda kullanılacak gemi ve uçakları belirlediğini iddia etmişti.

Çekilme süreci ABD Başkanı Donald Trump'ın 19 Aralık 2018'de aldığı karar sonrasında başlamıştı. Trump'ın bu kararı Jim Mattis'in Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmesine yol açmıştı. Mattis, 1 Ocak'ta görevinden ayrılmadan birkaç gün önce ABD ordusuna çekilme sürecinin başlatılması talimatını vermişti. 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • mehmet yılmaz 11 Ocak 2019 23:22pyd,pkklıların,fetöşlerin enişteleri TIPIŞ TIPIŞ kaçıyorlar.

  (%0) (%0)
 • ALAATTİN CAMGÖZ11 Ocak 2019 21:07bizim ciddi olduğumu biliyorlar da ondan afrin girmeyin dediler tozu dumana kattık.şimdi de mecbiç ve fırat ın doğusundaki teröristleri toz duman edeceğiz.eğer bu hareket yapılmaz ise ülkemizdeki suriyelerin masrafları devleti çökertir.

  (%0) (%0)
 • Kabak tadı verdi11 Ocak 2019 20:02ABD nin Suriyeden çekilmesi neden bu kadar önemli bir türlü anlayamıyorum.

  (%100,00) (%0,00)
 • Ali Eser11 Ocak 2019 22:47Az bi düsün bakalım, Fırat'ın dogusu, terör koridoru, YPG/PYD vs. Anlarsın belki.

  (%0,00) (%100,00)
 • YUSUF KALEKAPİSİ11 Ocak 2019 21:05amma mahmutmusun sen.iki nato ülkesi savaşır ise nato diye bir kurum kalırmı.abd buna izin verirmi.ya Türkiye yi tercih edecek yada asırlardır kullandıkları teröristleri.her gelen gelişmiş ülkeler kürt toplumunu hep maşa olarak kullanmışlardır.

  (%0,00) (%100,00)