ABD Dışişleri heyeti PYD/PKK elebaşlarıyla görüştü

GÜNDEM - 13 Ocak 2018, 11:33

ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti, terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye'de işgal ettiği bölgeyi ziyaret etti.

 

ABD Dışişleri Bakanlığından bir heyet, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki yerleşimleri ziyaret etti.

Max Martin başkanlığındaki ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti dün PYD/PKK'nın sözde eşbaşkan yardımcısı Aldar Halil, Kandil'den gelen örgüt elebaşları Fevze Yusuf ve Bedran Ciya Kürt'le görüştü.

Görüşmede terör örgütü mensupları, Amerikalı yetkililere Suriye'de federal sistem kurulması taleplerini iletti.

Heyet daha sonra Aynularab'a (Kobani) geçerek, PYD/PKK'nın paravan örgütü SDG'nin sözde genel komutanı Şahin Cilo kod adlı Ferhad Abdi Şahin ile toplantı yaptı.

ABD heyeti, terör örgütünün Rakka'nın yönetimini sivillerdeymiş gibi göstermek amacıyla kurduğu Rakka meclisi üyeleriyle de bir araya gelerek, harabeye dönen kentin yeniden inşasını görüştü.

Kandil kadrosunun öne çıkan isimlerinden Cilo, PYD/PKK adına uzun süredir silahlı eylemleri yönetiyor. Amerikalı yetkililer saha operasyonlarını, büyük ölçüde Cilo üzerinden yürütüyor.

Suriye'de bir süre terör örgütü PYD/PKK'nın paravan kuruluşu SDG'nin sözcülüğünü yaptıktan sonra bölgeden kaçan Talal Silo, AA'ya yaptığı açıklamada, "Cilo ile ABD yönetimi arasında tam bir koordinasyon olduğunu" söylemişti.

Martin, ABD'yi Türkiye ve Rusya'nın inisiyatifiyle düzenlenen Astana toplantılarında temsil eden Amerikan heyetinde yer almış ancak son toplantıya katılmamıştı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • FATİH İSLAMBUL13 Ocak 2018 19:45 AMERİKA ARTIK DÜŞMANIMIZDIR YAPTIĞI DÜŞMANLIĞIN BEDELİNİDE ÖDEYECEKTİR ALLAHIN İZNİYLE HEDEF AFRİN RAKKA KOBANİ ÜLKEMİN DÜŞMANLARI YOK EDİLMELİ

  (%0,00) (%100,00)
 • FATİH İSLAMBUL113 Ocak 2018 19:30BÜYÜK SAVAŞ KAPIDA YAKINDA ORDUMUZ ONLARI ORADAN SÖKÜP ATACAK ESAT ZATEN SENELRCE p,k,k, yı bize karşı kulalandı katil esatta p,k,k bunu hesabını verecek

  (%0,00) (%100,00)
 • gerçek13 Ocak 2018 13:42esad'a düşman olmakla resmen pkk devletinin kurulmasına öncülük edildi...

  (%66,67) (%33,33)
 • Ali veli13 Ocak 2018 12:36Ben hiç şaşırmadım. Adamlar açık açık bu örgüte destek veriyor, medyada "özgürlük savaşçısı" reklamı yapıyor hatta Hollywoodda filmlerini yapmak istiyor. Avrupa ve kısmen Rusya da bir pisliklerin hayranı. Allah topunun belasını versin.

  (%11,11) (%88,89)